studijní program

Theoretical Electrical Engineering

Fakulta: FEKTZkratka: DPA-TEEAk. rok: 2025/2026

Typ studijního programu: doktorský

Kód studijního programu: P0714D060006

Udělovaný titul: Ph.D.

Jazyk výuky: angličtina

Poplatek za studium: 2500 EUR/ročně pro studenty z EU, 2500 EUR/ročně pro studenty mimo EU

Akreditace: 28.5.2019 - 27.5.2029

Forma studia

Prezenční studium

Standardní doba studia

4 roky

Garant programu

Oborová rada

Oblasti vzdělávání

Oblast Téma Podíl [%]
Elektrotechnika Bez tematického okruhu 100

Cíle studia

Doktorský studijní program "Theoretical Electrical Engineering" je zaměřen na přípravu špičkových vědeckých a výzkumných specialistů v různých oblastech teoretické elektrotechniky. Zejména v teorii a aplikacích elektromagnetismu, elektrických obvodů, v metodách elektro/magnetických měření a metodách zpracování signálů. Příprava je podpořena poskytnutím znalostí v souvisejících matematických disciplínách, jakými jsou problematika stochastických procesů a statistických metod vyšetřování zkoumaných systémů, analýza systémů pomocí funkcionálních rovnic, návrh multikriteriálních optimalizačních metod, numerických metod řešení spojitých a diskrétních dynamických systémů a dalších. Cílem programu je poskytnout ve všech těchto dílčích zaměřeních doktorské vzdělání absolventům vysokoškolského magisterského studia, prohloubit jejich teoretické znalosti a rozvíjet spojené praktické odborné dovednosti a naučit je metodám vědecké práce.

Profil absolventa

Absolventi doktorského studia v programu "Theoretical Electrical Engineering" umí řešit vědecké a složité technické inovační úlohy v oblasti elektrotechniky. A to v teoretické rovině a také při jejím praktickém nasazení ve výzkumu, vývoji a výrobě. Pro řešení technických výzkumných a vývojových úloh jsou vybaveni komplexními znalostmi z teorie a aplikací elektromagnetického pole, elektrických obvodů, metod měření veličin a zpracování signálů a jejich fyzikálním a matematickým popisem. Jsou schopni tvůrčím způsobem využívat moderní výpočetní, měřicí a diagnostickou techniku.
Díky kvalitnímu rozvinutému teoretickému vzdělání, odborným praktickým dovednostem a specializaci ve vybraném oboru jsou absolventi doktorského studia vyhledáváni jako specialisté a řídící pracovníci v oblasti obecné elektrotechniky. Uplatní se jako vědečtí, výzkumní a řídící pracovníci v základním či aplikovaném výzkumu, jako specializovaní odborníci a vedoucí týmů vývoje, konstrukce a provozu ve výzkumných a vývojových institucích a elektrotechnických a elektronických výrobních společnostech působících v oblasti pokročilých technologií.

Charakteristika profesí

Specialisté a řídící pracovníci v oblasti obecné elektrotechniky, vědečtí, výzkumní a řídící pracovníci v základním či aplikovaném výzkumu, specializovaní odborníci a vedoucí týmů vývoje, konstrukce a provozu ve výzkumných a vývojových institucích a elektrotechnických a elektronických výrobních společnostech působících v oblasti pokročilých technologií

Podmínky splnění

Studium doktoranda probíhá podle individuálního studijního plánu, který zpracuje v úvodu studia školitel doktoranda ve spolupráci s doktorandem. V individuálním studijním plánu jsou specifikovány všechny povinnosti stanovené v souladu se Studijním a zkušebním řádem VUT, které musí doktorand k úspěšnému ukončení studia splnit. Tyto povinnosti jsou časově rozvrženy do celého období studia, jsou bodově ohodnoceny a v pevně daných termínech probíhá kontrola jejich plnění.
Student si zapíše a vykoná zkoušky z povinných předmětů Numerické úlohy s parciálními diferenciálními rovnicemi a Zkouška z angličtiny před státní doktorskou zkoušku, minimálně dvou povinně volitelných předmětů ohledem na zaměření jeho disertační práce, a dále minimálně dvou volitelných předmětů (Angličtina pro doktorandy, Řešení inovačních zadání, Vědecké publikování od A do Z, Citování ve vědecké praxi).
Ke státní doktorské zkoušce se může student přihlásit až po vykonání všech zkoušek předepsaných jeho individuálním studijním plánem. Před státní doktorskou zkouškou student vypracuje pojednání k disertační práci, v němž detailně popíše cíle práce, důkladné zhodnocení stavu poznání v oblasti řešené disertace, případně charakteristiku metod, které hodlá při řešení uplatňovat.
Obhajoba pojednání, které je oponováno, je součástí státní doktorské zkoušky. V další části zkoušky musí student prokázat hluboké teoretické i praktické znalosti v oblasti elektrotechniky, elektromagnetismu, teorie obvodů, metod měření elektrických a jiných fyzikálních veličin, zpracování a analýzy signálů a matematického modelování technických procesů. Státní doktorská zkouška probíhá ústní formou a kromě diskuze nad pojednáním k disertačním práce se také skládá z tematických okruhů týkajících se povinných a povinně volitelných předmětů.
K obhajobě disertační práce se student hlásí po vykonání státní doktorské zkoušky a po splnění podmínek pro ukončení, jakými jsou účast na výuce, vědecká a odborná činnost (tvůrčí činnost), a minimálně měsíční studijní nebo pracovní stáž na zahraniční instituci anebo účasti na mezinárodním tvůrčím projektu.

Vytváření studijních plánů

Studium doktoranda probíhá podle individuálního studijního plánu (dále jen ISP), který zpracuje v úvodu studia školitel doktoranda ve spolupráci s doktorandem. Individuální studijní plán je pro doktoranda závazný. Jsou v něm specifikovány všechny povinnosti stanovené v souladu se Studijním a zkušebním řádem VUT, které musí doktorand k úspěšnému ukončení studia splnit. Tyto povinnosti jsou časově rozvrženy do celého období studia, jsou bodově ohodnoceny a v pevně daných termínech probíhá kontrola jejich plnění. Průběžné bodové hodnocení všech aktivit doktoranda je vedeno v dokumentu „Celkové bodové hodnocení doktoranda“ a je součástí ISP. Při zahájení dalšího roku studia pak školitel do ISP zaznamená případné změny. Nejpozději do 15. 10. každého roku studia odevzdává doktorand vytištěný a podepsaný ISP na vědeckém oddělení fakulty ke kontrole a založení.
Během prvních čtyř semestrů skládá doktorand zkoušky z povinných, povinně volitelných anebo volitelných předmětů pro splnění bodových limitů ze Studijní oblasti, a současně se intenzivně zabývá vlastním studiem a analýzou poznatků v oboru stanoveném tématem disertační práce a průběžným publikováním takto získaných poznatků a vlastních výsledků. V dalších semestrech se doktorand již více soustřeďuje na výzkum a vývoj, který souvisí s tématem disertační práce, na publikování výsledků své tvůrčí práce a na vlastní zpracování disertační práce.
Do konce druhého roku studia skládá doktorand státní doktorskou zkoušku, kterou prokazuje široký rozhled a hluboké znalosti v oboru, souvisejícím s tématem disertační práce. K této zkoušce se musí přihlásit nejpozději do 30. dubna ve druhém roce svého studia. Státní doktorské zkoušce předchází zkouška z anglického jazyka.
Ve třetím a čtvrtém roce svého studia provádí doktorand potřebnou výzkumnou činnost, publikuje dosažené výsledky a zpracovává svoji disertační práci. Součástí studijních povinností v doktorském studijním programu je absolvování části studia na zahraniční instituci nebo účast na mezinárodním tvůrčím projektu s výsledky publikovanými nebo prezentovanými v zahraničí nebo jiná forma přímé účasti studenta na mezinárodní spolupráci, což je nutné doložit nejpozději při odevzdání disertační práce.
Doktorandi ve čtvrtém roce studia předkládají do konce zimního zkouškového období svému školiteli rozpracovanou disertační práci, který ji ohodnotí. Disertační práci doktorand odevzdává do konce 4. roku studia.
Student prezenční formy doktorského studia je v průběhu studia povinen absolvovat pedagogickou praxi, tj. působit v procesu výuky. Zapojení doktoranda do pedagogické činnosti je součástí jeho vědecké přípravy. Pedagogickou praxí doktorand získává zkušenosti v předávání poznatků a zdokonaluje prezentační dovednosti. Skladbu pedagogických aktivit (cvičení, laboratorní cvičení, vedení projektů apod.) určí doktorandovi vedoucí daného ústavu po dohodě se školitelem. Povinnost pedagogické praxe se nevztahuje na doktorandy-samoplátce a na doktorandy v kombinované formě studia. Zapojení do výuky v rámci pedagogické praxe potvrdí po jejím splnění školitel v IS VUT.

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Detekce a sledování letících objektů

    Tato práce se zaměřuje na vývoj optimalizačních a detekčních algoritmů pro sledování letících objektů pomocí algoritmů umělé inteligence v reálném čase. Cílem je vytvořit pokročilé algoritmy a jejich implementace v oblasti bezpilotních letounů.

    Školitel: Marcoň Petr, doc. Ing., Ph.D.

  2. Implementace nových rekonstrukčních metod pro kvantifikaci tukové frakce v CSE-MRI

    Cílem studijního tématu je osvojení vybraných pokročilých rekonstrukčních algoritmů k řešení pokročilého signálového modelu a jejich aplikace v oblasti rekonstrukce tukové frakce z CSE-MRI (chemical shift encoded – MRI) dat. Výzkum se zaměří na stávající pokročilé algoritmy k rekonstrukci tukové frakce a na implementaci nových nebo případně kombinaci se stávajícími přístupy ke zlepšení přesnosti a rychlost rekonstrukce. Veškerá měření budou probíhat na preklinickém animálním 9.4T MRI zařízení na UPT, AVČR v Brně.

    Školitel: Kořínek Radim, Ing., Ph.D.

  3. Mapování magnetického pole Země pomocí bezpilotních letounů

    Cílem disertační práce je systematicky prozkoumat a analyzovat současné metody mapování magnetického pole Země pomocí bezpilotních letounů (UAV). Práce se zaměří na nové metody a přístupy mapování magnetického pole Země či látek a na analýzu magnetických interferencí způsobených UAV. Praktická část práce bude zahrnovat návrh a realizaci experimentů s UAV vybavenými magnetometry, jejichž cílem bude ověřit přesnost a spolehlivost naměřených dat a navrhnout doporučení pro optimalizaci měřicích postupů. Výsledky této práce přispějí k lepšímu porozumění a efektivnějšímu využití UAV v oblasti mapování magnetického pole Země.

    Školitel: Marcoň Petr, doc. Ing., Ph.D.

  4. Pokročilé metody plánování letu bezpilotních letadel

    Cílem disertační práce bude analýza a aplikace pokročilých metod pro let bezpilotních letadel a jejich aplikace pro plánování letových tras. Budou analyzovány typické scénáře použití a pro navrženy vlastní nebo optimalizovány současné metody plánování letových tras s cílem optimalizovat různé aspekty jejich operací. Na základě rešerše budou navrženy a testovány metaheuristické algoritmy, jako genetické algoritmy, rojová inteligence, evoluční strategie a další. V rámci výzkumu bude vytvořeno softwarové řešení schopné optimalizovat trajektorie rojů UAV. Funkčnost navrženého řešení bude ověřena v simulačním prostředí a bude také testována na fyzických UAV. Výstupem práce bude nejen teoretická analýza vybraných optimalizačních přístupů, a praktická implementace efektivního plánovače trajektorií pro autonomní rojové operace bezpilotních letadel.

    Školitel: Janoušek Jiří, Ing., Ph.D.

  5. Pokročilé metody radiofrekvenční detekce částečných výbojů

    Jedním z klíčových problémů spolehlivosti výkonových vysokonapěťových transformátorů je existence částečných výbojů v jejich olejové náplni. Radiofrekvenční metody mohou poskytnout účinný nástroj pro sledování aktivity částečných výbojů. Pro jejich úspěšné nasazení je stěžejní možnost detekce elektromagnetického signálu v pásmu UKV vyzařovaného výbojem. Tento signál má relativně nízkou úroveň a jeho výskyt je doprovázen silným impulzním rušením z jiných výbojových dějů. Na druhou stranu signál disponuje specifickými časovými a kmitočtovými relacemi, které mohou umožnit jeho spolehlivou detekci a vyhodnocení. Téma je zaměřeno na výzkum nového přístupu k detekci elektromagnetických signálů vyzařovaných částečnými výboji, který bude využívat jejich časových a kmitočtových specifik. Cílem práce je prohloubit stav poznání v problematice spolehlivé detekce a identifikace aktivity částečného výboje a zvýšení spolehlivosti provozu výkonových vysokonapěťových transformátorů.

    Školitel: Drexler Petr, doc. Ing., Ph.D.

  6. Semi-analytické metody řešení frakcionálních diferenciálních rovnic

    Cílem disertace je návrh numerické semi-analytické metody , která bude založena na Adomianově dekompoziční metodě a integrálních transformací, pro řešení počátečních problémů frakcionálních systémů diferenciálních rovnic s důrazem na analýzu frakcionálních přenosových funkcí a jejich impulzních charakteristik. Rovněž bude vyšetřována konvergenční analýza navržené metody.

    Školitel: Šmarda Zdeněk, doc. RNDr., CSc.

  7. Výzkum vlastností a aplikací šumových elektromagnetických polí

    Měřicí a diagnostické metody založené na využití vyzařovaného elektromagnetického (EM) pole a jeho interakce s testovanými objekty jsou v současné době dobře zvládnutou a široce využívanou technologií. Ovšem naprostá většina systémů založených na zmíněném přístupu používá koncept, kdy je generováno a vyhodnocováno EM pole s definovaným kmitočtem, resp. je tento kmitočet řízeně rozmítán. V tomto případě je nutno brát v úvahu možnost reaktančních vazeb měřeného a měřicího objektu v blízké oblasti, které mohou měření znehodnotit. Naopak, pokud by byly pro diagnostiku použity širokopásmové stochastické signály (šumové signály), bylo by možno tyto vazby potlačit. Téma studia je zaměřeno na výzkum využití konceptu diagnostiky materiálů a elektromagnetických struktur šumovým polem, především v radiofrekvenční a mikrovlnné oblasti, jeho rozvoj a experimentální ověření.

    Školitel: Drexler Petr, doc. Ing., Ph.D.

Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

Libovolný ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DPA-ET1Electrotechnical Materials, Material Systems and Production Processesen4Povinně volitelnýano
DPA-FY1Junctions and Nanostructuresen4Povinně volitelnýano
DPA-EE1Mathematical Modelling of Electrical Power Systemsen, cs4Povinně volitelnýano
DPA-RE1Modern Electronic Circuit Designen4Povinně volitelnýano
DPA-ME1Modern Microelectronic Systemsen4Povinně volitelnýano
DPA-TK1Optimization Methods and Queuing Theoryen4Povinně volitelnýano
DPA-AM1Selected Chaps From Automatic Controlen4Povinně volitelnýano
DPA-VE1Selected Problems From Power Electronics and Electrical Drivesen4Povinně volitelnýano
DPA-TE1Special Measurement Methodsen4Povinně volitelnýano
DPA-MA1Statistics, Stochastic Processes, Operations Researchen4Povinně volitelnýano
DPX-JA6Angličtina pro doktorandyen4Volitelnýano
XPA-CJ1Czech language 1en6Volitelnýano
DPA-EIZScientific Publishing A to Zen2Volitelnýano
DPA-RIZSolving of Innovative Tasksen2Volitelnýano
Libovolný ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DPA-TE2Numerical Computations with Partial Differential Equationsen4Povinnýano
DPA-TK2Applied Cryptographyen4Povinně volitelnýne
DPA-MA2Discrete Processes in Electrical Engineeringen4Povinně volitelnýano
DPA-ME2Microelectronic Technologiesen4Povinně volitelnýano
DPA-RE2Modern Digital Wireless Communicationen4Povinně volitelnýano
DPA-EE2New Trends and Technologies in Power System Generationen4Povinně volitelnýano
DPA-ET2Selected Diagnostic Methods, Reliability and Qualityen4Povinně volitelnýano
DPA-AM2Selected Chaps From Measuring Techniquesen4Povinně volitelnýano
DPA-FY2Spectroscopic Methods for Non-Destructive Diagnosticsen4Povinně volitelnýano
DPA-VE2Topical Issues of Electrical Machines and Apparatusen4Povinně volitelnýano
DPX-JA6Angličtina pro doktorandyen4Volitelnýano
XPA-CJ1Czech language 1en6Volitelnýano
DPA-CVPQuotations in a Research Worken2Volitelnýano
DPA-RIZSolving of Innovative Tasksen2Volitelnýano