Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Marek Nečesal
Fakulta architektury
Máte otázky? Napište mi
Přečtěte si můj příběh (pdf)
Mohl jsem jet do hor. Koupat se v moři. Prožít semestr nad šálkem italské kávy. Jako každý jsem dlouho nevěděl a tápal, na jaký studijní pobyt se přihlásit. Přestože moji volbu ovlivnila i koronavirová situace a snížená nabídka škol, v kritériích výběru jsem měl jasno. Chtěl jsem poznat cizí kulturu a studovat na kvalitní univerzitě. Důležitá byla pro mě i krajina, ideálně se skálami, abych mohl ve volném čase chodit lézt a objevovat nová místa. Z excelové tabulky (Ano, vážně jsem si dělal excelovou tabulku s obodovanými kategoriemi.) mi vyšla jasně Malta a nelitoval jsem.
Již přibližně měsíc před odletem jsme se spolužákem, který letěl se mnou, začali hledat ubytování a shánět lidi, jenž by sdíleli byt s námi. Dlouho se nikdo neozval a nabídky se objevovaly a rychle mizely, až jedno dne nám napsal záhadný účet se špatnou angličtinou, který se z nás pokusil vylákat peníze. Přišli jsme na to, až při pročítání podivné smlouvy. Ale jak se říká, že všechno zlé je k něčemu dobré. Díky tomu jsme poznali tři Polky, které měly podobnou zkušenost. A byt pro 5 lidí se hledal hned líp. Více o tricích, jak najít ubytování popíšu později. Pak již následovalo jen výměna peněz, zařízení Revolut účtu a online odbavení. Paradoxně nejtěžší věcí bylo vyvážit dokonale kufr, tak aby ani gram nezůstal nevyužit. Poslední rada na závěr této sekce. Nepijte noc před odjezdem!!! Když vypijete Jacka na půl s přítelkyní a druhý den máte trávit 14 hodin v dopravních prostředcích od šaliny, vlaku, auta, letadla až po taxík a večer podepsat smlouvu na 5 měsíců v odborné angličtině na byt, který vidíte poprvé v životě, tak se vám najednou zamotá hlava. Ale zážitek to byl nezapomenutelný.
Koronavirus ovlivnil samozřejmě i naše studium. Online škola se může zdát nudná, ale veškeré předměty byly vyučovány na kvalitní úrovni a učitelé se snažili s námi diskutovat. V tomto jsme měli drobnou nevýhodu, protože ve třídě místních jsme byli jediní erasmáci a často profesory zajímal náš názor, jak se to dělá u nás doma. Samozřejmě to vyžadovalo značnou dávku improvizace, aby nikdo nepoznal, že zrovna nevíte, o čem je řeč. Po škole jsme chodili každý den k moři se odreagovat a protáhnout si záda ohnutá od sezení u počítač. Velkou výhodou byla skutečnost, že na Maltě je angličtina druhým národním jazykem a veškeré materiály a přednášky byly v angličtině. Díky tomu bylo pro nás jednodušší diskutovat s učiteli a se spolužáky. Podklady pro studium byly volně dostupné v online prostředí školy a korespondence s naším maltským koordinátorem Erasmu probíhala rychle a bez větších komplikací. Úroveň univerzity je mírně nižší, ale kromě tohoto faktu jí nebylo co vytknout.
Již jsem nakousl toto téma v kapitole „Před odjezdem“. Se štěstím jsme našli tři Polky, s kterými jsme začali hledat ubytování. Našli jsem krásný, prostorný byt nedaleko univerzity v centru všeho dění. Navíc po rozpočítání ceny bytu nám zbylo ještě více než polovina stipendia na další výdaje. Majitelem byl univerzitní profesor, který nám nosil občas místní vína. Abych nepsal jen o svém pobytu, tak vypíchnu pár rad. Určitě si najděte skupinku lidí, s nimiž půjdete do společného ubytování. Cena pak vychází i na polovinu. Snažte se nejít na koleje, jsou drahé a komfort moc nenabízí. Spolubydlící mají ještě jednu výhodu. V průběhu koronaviru jsme měli omezené setkávání mezi domácnostmi, ale pokud žijete v bytě v pěti lidech, tak to není až tak špatný lockdown (nikdy tam lockdown v pravém slova smyslu nebyl, nikdy neomezili cestování, jen shromažďování). Zkuste si sehnat byt s wifi. Přestože zařízení internetu na Maltě je jedna z nejjednodušších věcí, tak po stránce byrokratické to není až tak příjemné. Za všechno jsou poplatky a poslední splátku jsem poslal až v srpnu. To znamená, že erasmus pro vás nekončí jako všem ostatním, ale závazky a platby zůstávají. Byt jsme nakonec našli přes agenturu, přestože zpočátku jsme hledali bez ní. Na jednu stranu zaplatíte i nějaké peníze za zprostředkování, ale ve výsledku mnohonásobně ušetříte za kvalitní a relativně levné ubytování v centru.
Jak již jsem naznačil v části věnovaní ubytování, je nejdůležitější si najít kvalitní byt za rozumnou cenu. Pokud si s hledáním nedáte na začátku moc práce, tak můžete skončit na kolejích a vaše veškeré peníze investujete do ne moc komfortního ubytování. Vzhledem k tomu, že se u mě náklady na byt rozdělily mezi 5 lidí, tak mi zbylo více než polovina stipendia na volný čas a vaření. S tím druhým jsem měl docela problémy. Moc dobrý kuchař nejsem, proto ani mé investice do této komodity nebyly velké. To znamená, že velké množství peněz z grantu jsem mohl využít na volný čas, a ještě mi nějaké zbyly. Je pravda, že bary jsou na Maltě na české poměry extrémně drahé, ale proč byste seděli v baru, když na pláži je krásně a víno tu mají levné? Již jsem zmínil, že výhodou je všudypřítomná angličtina, tak nebyl problém se domluvit na trávení času s naprosto náhodnou skupinkou a vyrazit poznávat ostrov. Můžete zde běhat, lézt (mají tu nejvíce lezeckých cest na množství lezců), potápět se, plavat, prostě cokoliv, co vás napadne. Bylo tam jednoduše krásně. Důležité je sledovat whatsappovou skupinu pro erasmáky, kde publikují pravidelné akce. Přesto vás nikdo nebude do ničeho nutit, je důležité vyjít možná občas ze své komfortní zóny a poznat svět.
Odpovědnost: Ing. Simona Pazourková