Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Jan Žák
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Máte otázky? Napište mi
Podívejte se na záznam live streamu Přečtěte si pár mých rad (pdf)
Mojí motivací pro účast na Erasmu byl hlavně osobní rozvoj v cizích jazycích, jejichž výuka je obecně na FEKTu nedostačující. Jelikož jsem uměl dobře anglicky a trochu německy, rozhodl jsem se, že pojedu do německy mluvících zemí. Při výběru univerzity jsem zohledňoval hlavně podobnost studijního oboru a konkrétních předmětů. Volba padla na nejvýše položenou univerzitu v Německu – Hochschule Furtwangen.
Jednou z největších nevýhod programu Erasmus je, že se žádosti o výjezd musí podávat již v lednu, a to i pokud chcete vyrazit až další akademický rok v letním semestru. Jelikož jsem chtěl vyjet již v druhém ročníku bakalářského studia, musel jsem podávat přihlášku dříve, než jsem měl hotový první semestr. Byl to takový hezký skok do neznáma. Když chcete jet v druháku jste celkem omezeni, lépe řečeno, nic neumíte a nikde vás nechtějí. Smutné, ale pravda. Takže jediná vaše možnost je studovat v jazyce dané země. V angličtině neuspějete a pokud ano, pojedete na dovolenou a pravděpodobně si prodloužíte studium, do toho se mi nechtělo. Volím proto malou univerzitu v centru Schwarzwaldu, která má velice obdobné předměty jako můj studijní plán. Sice jsem si ještě před rokem nevěřil na to, že bych z němčiny maturoval, ale proč v ní rovnou nestudovat! Na mé fakultě nikdo moji úroveň němčiny neřeší, je mi doporučeno udělat si fakultní test angličtiny. Se zahraniční univerzitou jsem domluven, že jim stačí mé prohlášení, že umím německy, no není to paráda? Takže stačí přesvědčit komisi a mohu jet!
Ubytování jsem zvolil na koleji Albert-Schweitzer-Haus, bylo trochu dražší než v Brně, ale žádná hrůza (210 €/měsíc). Na patře pro 16 jednolůžkových pokojů byla obří společenská místnost a velká kuchyň. Ve srovnání s Purkyňkami to byla kolej snů, i když i ty mají samozřejmě své kouzlo! Obecně univerzita nenabízela žádné koleje pro spolubydlení, pouze jednolůžkové pokoje. Vybavení bylo starší, ale udržované. Kuchyně byly plně vybaveny – nádobí, trouba, myčka, mikrovlnná trouba. Zpětně jsem rád, že jsem si zvolil kolej se společným zázemím, jelikož se poznávám s většinou lidí na patře.
Už úplně na začátku se musí člověk rozhodnout, co od takového pobytu čeká, existují prakticky 2 přístupy: jet na dovolenou, nebo se opravdu učit. Já zvolil to druhé. Po příjezdu zjišťuji, že jsem jediný bakalářský výměnný student na mé fakultě a také, že jsem jediný výměnný student v celém kampusu, který studuje v němčině. Takže, odteď jsem pro všechny vlastně Němec. Což má svoje výhody, ale hlavně hromadu nevýhod. Zatímco anglicky studující studenti se dočkávají široké podpory tamního zahraničního oddělení, já mám jen jednu schůzku, kde si zapisuji předměty. Naštěstí si zapisuji úplně stejné předměty, jako bych zde studoval druhý ročník programu Elektrotechnika v praxi, a tak mám stále stejné spolužáky, což se v jinak neznámém prostředí ukazuje jako velká výhoda. Další výhodou je velikost naší skupiny, jež čítá i se mnou 16 členů. Rychle zjišťuji, že zdejší systém je velmi podobný tomu, jaký fungoval na mé střední škole, a tak se do zdejších poměrů poměrně rychle chytám. Výuka probíhá podobně jako na VUT, tedy přednášky a cvičení, nefunguje zde však systém zápočtů. Na zkoušku jsem jako výměnný student měl pouze jeden pokus, z čehož jsem byl mírně nervózní. Všechny zkoušky však skládám písemně, což bylo vzhledem k mým nedokonalým znalostem němčiny velkou výhodou.
S čím byl problém bylo uznávání výsledků pobytů v zahraničí. Nejen, že garanti předmětů nejsou o této problematice vůbec informováni, a tak sehnat jejich doporučení pro uznání je nadlidský úkol. Řešil jsem uznání jednoho předmětu, jenž byl vyučován poprvé, a tedy zahraniční univerzita neměla před mým odjezdem dostatečné materiály pro uznání. Když jsem je pak sehnal, vyjádření jsem na dálku nemohl měsíc sehnat, poté, když jsem ho již moc urgoval, mi přišlo záporné. Dalším problémem bylo uznání volitelných předmětů. Na řadu tedy přišlo odvolání, které mi bylo uznáno. Neodvolat se, přišel bych z celkových 33 započtených kreditů získaných v zahraničí o 15 - nepočítaly by se mi do mého studijního plánu.
Co se týče výdajů a života v Německu, nemohu si na poskytnuté stipendium stěžovat (asi 500 €/měsíc). Mé výdaje byly úplně stejné jako v Brně, z části i proto, že univerzita nabízela veškeré sportovní vyžití zcela zdarma, a tak odpadly tyto náklady. Ubytování jsem zvolil na koleji, odpovídalo cenově obdobnému ubytování v Brně.
Když jsem si vybíral univerzitu, přihlížel jsem nejen k akademickým hodnotám, ale také třeba k tomu, zda má daná univerzita orientační program. Mnou vybraná Hochschule Furtwangen měla mít 14denní program s intenzivní výukou němčiny, ve který jsem pevně doufal, že mi pomůže s rozmluvením se německy. Bohužel, chyba lávky, program sice proběhl, jen úroveň němčiny byla A1, a byl určený spíše k vyřízení potřebné administrativy pro studenty ze zemí mimo EU. Takže moje studium začalo vlastně 14 dny bez programu. Naštěstí jsem nebyl sám a ze zemí EU zde byli 3 studenti, takže využívám toho, že mám auto a poznávám krásy okolí. Velikou výhodou jsou celokampusové výlety v průběhu celého semestru pro všechny výměnné studenty, kde se s ostatními rychle poznáváme a tvoříme skvělou partu.
Odpovědnost: Ing. Simona Pazourková