Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Kristýna Růžičková
Fakulta chemická
Máte otázky? Napište mi
Podívejte se na záznam live streamu Přečtěte si můj příběh (pdf)
Mou první volbou byla univerzita NTNU v norském Trondheimu. Se Skandinávií obecně je spojena dobrá úroveň školství a NTNU nabízí spoustu předmětů v angličtině. Dál mě samozřejmě lákalo Norsko samotné. Příroda, možnost vidět polární záři, losy, soby, zažít pořádnou zimu a taky jde o jednu z těch dražších zemí, kam bych se nejspíš bez erasmáckého stipendia jen tak nepodívala.
Všechny potřebné dokumenty a informace, jak postupovat jsou dobře popsány na stránkách VUT. Pokud jsem si nebyla něčím jistá, obrátila jsem se na studijní oddělení, kde mi poradili. Mimo erasmácké dokumenty jsem si před odjezdem zařizovala jen pojištění (ISIC pojištění).
Na podzimní semestr do Trondheimu přijíždí více studentů než na jarní, proto ne všichni dostali koleje. Já byla mezi těmi, kdo zůstali bez kolejí, takže jsem musela hledat byt. Není to úplně sranda, hledat byt jen na půl roku, hlavně pokud chcete platit nějakou normální cenu za nájem. Ale nakonec se podařilo. Doporučuju hledat na těchto stránkách:
https://www.finn.no/
https://hybel.no/
https://www.facebook.com/groups/1346596095366686
Na jarní semestr se uvolnilo místo na kolejích v Moholtu, kam jsem se s radostí přestěhovala. Ty vypadají trochu jinak než koleje u nás. Je to jako apartmán pro 4, každý má vlastní pokoj a společně sdílí kuchyň a koupelnu. V Moholtu je taky knihovna s kavárnou, studentský dům Loftet, kam se dá zajít chillovat a zahrát si fotbálek nebo pinec, pořádají se tam taky movie nights a jiné akce. Dále posilovna, beachvolejbal a workout hřiště. Na NTNU jsou různé studentské asociace a několik z nich provozuje malé bary v Moholtu. Další skvělou věcí je Bumerang, kde se dá pro členy NTNUi zdarma půjčit nejrůznější sportovní vybavení.
https://www.sit.no/en/housing/moholt-student-village
http://www.ntnuibumerang.no/
NTNU nabízí dost předmětů v angličtině. Na potvrzení zapsaných předmětů je deadline asi tři týdny po začátku semestru. To je skvělý, protože si můžete vyzkoušet více předmětů a pak si vybrat. Další změnou oproti VUT je, že zkoušky na NTNU mají pouze jeden termín, se kterým se nedá hnout a je zveřejněný i s rozvrhem před začátkem semestru. Takže pokud se někomu kryje datum zkoušky u dvou předmětů, nedá se s tím nic dělat a může si zapsat pouze jeden z nich. Samotné zkoušky jsou celkem zážitek. Písemné trvají většinou 4 hodiny a probíhají ve speciální budově Eksamenshuset. Tam zároveň píše zkoušky z různých předmětů několik stovek studentů. Opravný termín je jen jeden, a to v srpnu.
Další novinka pro mě byla organizace praktik v laboratoři. U nás na fakultě máme například Analytickou chemii a Praktikum z analytické chemie jako dva různé předměty a v rozvrhu je vyhrazen čas pro oba. Na NTNU jde ale jen o jeden předmět a praktika nemají stálý rozvrh. Může to potom vypadat tak, že je pro praktika vyhrazen týden nebo dva během semestru, kdy se do labiny chodí každý den. Kdy přesně se praktika konají se dozvíte až během semestru a labky se pak můžou krýt s dalšími předměty. Většinou se ale pracuje ve skupince, takže se studenti můžou prostřídat, když je potřeba.
První semestr mi erasmácké stipendium (510 eur/měsíc) nepokrylo ani ubytování (560 eur/měsíc), ale druhý semestr jsem za koleje platila kolem 400 eur/měsíc, což bylo fajn. I tak je ale potřeba mít další zdroj peněz. Ceny potravin v supermarketech jsou většinou podobné jako v Česku, jen nejsou v CZK ale v NOK (takže vynásob 2,5x). Mezi erasmus studenty byl dost rozšířený dumpsterdiving.
https://www.facebook.com/groups/149970048532835/
Z Trondheimu taky jezdil zadarmo autobus do supermarketu ve Švédsku, kde se daly potraviny a alkohol pořídit levněji.
https://tbuss.no/gratis-handletur-til-sverige/
Co se týče alkoholu v Norsku, v supermarketu se prodává pouze pivo, a to jen do 8 hodin večer (o víkendu do 7). Jinak se alkohol kupuje ve speciálních obchodech Vinmonopolet. Cena nejlevnějšího piva je kolem 30 NOK a láhve vína kolem 80 NOK. Není divu, že si Noři na party nosí vlastní alkohol, o který se s nikým nedělí, a že erasmáci zkoušejí připravit vlastní pivo nebo cider.
Co se týče dopravy, v Trondheimu jezdí autobusy Atb. Mají studentské slevy na 30denní nebo 180denní jízdenky. Já si stejně jako spousta dalších studentů koupila na začátku semestru kolo a autobus skoro nevyužívala. Trondheim je pro cyklisty skvěle uzpůsobený (když pomineme kopce a sníh a led v zimě :D), řidiči v Norsku jsou dost ohleduplní a sehnat kolo je jednoduché, takže kolo fakt doporučuju.
Doporučuju zaplatit si členství NTNUi nebo SIT. S NTNUi můžete vyzkoušet celou řadu různých sportů od klasik jako fotbal, volejbal nebo tanec přes surfing nebo potápění až po HarryPotterovský famfrpál.
https://ntnui.no/groups/
Ještě více sportu a vstup do posilovny nabízí SIT (SIT membership v sobě zahrnuje NTNUi membership)
https://www.sit.no/en
Pokud jste členem NTNUi máte taky slevu na ubytování na NTNU kabinách. NTNU vlastní přes 20 chatek v okolí Trondheimu. Víkendový výlet na kabinu byla asi nejpopulárnější zábava studentů. Kdo by nechtěl zažít dobrodrůžo v chatce bez elektriky, nabrat si vodu z potoku, nasekat dřevo a zatopit v kamnech, jíst večeři při svíčkách, dát si saunu a pak se zchladit ve zmrzlém jezeře, do kterého jste si předtím museli vysekat díru?
http://org.ntnu.no/koiene/koiematrisa.php
Cesta na kabinu může být náročná a v zimě se neobejdete bez běžek nebo sněžnic. Jako člen NTNUi si můžete v Moholtu v Bumerangu půjčit obojí (a mnohem víc) zadarmo.
A pokud se chcete vydat někam dál, v Norsku je síť DNT kabin (je jich přes 700). Tyto chatky jsou oproti NTNU luxusní, s elektřinou a vodou a v některých se dají koupit i potraviny.
https://english.dnt.no/routes-and-cabins/
Na NTNU jsou taky studentské spolky, kam se můžete přidat.
Odpovědnost: Ing. Simona Pazourková