Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Pavel Lorenc
Fakulta chemická
Máte otázky? Napište mi
Přečtěte si můj příběh (pdf)
Po ukončení mého bakalářského studia jsem se rozhodl, že je na čase se někam konečně podívat. Má volba padla na jih Evropy konkrétně na Tecnico Lisboa v Portugalsku. Univerzita je považována za jednu z nejlepších technických univerzit v Evropě a také samotné Portugalsko je obrovským lákadlem proč strávit semestr právě tady.
Všechno potřebné se dá najít na stránkách VUT, ale musíte taky začít co nejdříve komunikovat s hostující univerzitou. Pokud něco nevíte nebo si nejste jistí, kontaktujte studijní oddělení, vždycky vám poradí, co a jak 😉. Krom dokumentů, letenek a ubytování doporučuji pojištění ISIC, které je opravdu bezkonkurenční.
Většina studentů, kteří jedou na Erasmus do Portugalska jedou na letní semestr, to ale neznamená, že na zimní semestr je zde málo studentů. Kapacita kolejí je zde mizivá, dostat koleje je asi jako vyhrát v loterii, proto doporučuji začít hledat s předstihem nějaký byt. Jestli nechcete platit extra poplatky, doporučuji hledat na FB skupinách nebo portugalských portálech. Rozhodně nedoporučuji UNIPLACES a podobné portály, to by byla až poslední možnost. Rozhodně se dají najít vcelku hezká místa kolem 200-250 euro. Ideální destinace, pokud chcete bydlet kousek od školy jsou pak Alameda, Arroios a Areeiro. Navíc je zde všude metro, takže i dostupnost do centra je asi 30-40 minut pěšky nebo za 2€ se dá jet právě metrem.
Doporučuji vše řešit s předstihem, protože Portugalci mají na všechno strašně moc času, takže na odpověď na mail můžete klidně čekat týden a doporučuji po 2 dnech rozhodně napsat znovu. Tecnico Lisboa garantuje pro Msc studenty všechny předměty v angličtině, pro Bsc studenty to pak záleží na domluvě, ale většinou je vše v portugalštině. To ale neznamená, že kdo jede na Msc bude mít všechno v angličtině. Takže nějaký základ španělštiny nebo portugalštiny rozhodně doporučuji.
Organizace předmětů je podobná jako na VUT, jen co se týče laboratoři, tak to se řeší individuálně, většinou se skupinka musí domluvit na datum kdy můžou přijít.
Také si dávejte pozor na výběr předmětů, mně se stalo, že se předměty kryly, a to samé se může stát u zkoušek, proto vybírejte obezřetně a ideálně z jednoho oboru, ať pak nemusíte měnit 4 předměty z Learning agreementu jako jsem musel já. Během semestru většinou jsou průběžné testy, na základě kterých můžete udělat předmět bez zkoušky. Pokud se to ovšem nepovede, tak máte jeden termín zkoušky a pak jeden opravný, za který se ovšem v některých případech platí poplatek.
Bylo mi přiděleno stipendium ve výši 519 eur/měsíc, většinou se z něj dá pokrýt většina nákladů (jídlo, ubytování, nějaká ta párty). Nicméně pokud chcete cestovat (což v mém případě moc nešlo skrz COVID-19), tak musíte počítat s tím, že budete potřebovat peníze z vlastních zdrojů. Ceny potravin jsou +/- stejné jako v ČR, doprava je buď po svých, po Lisabonu se dá jet metrem za 2€ nebo jsou všude po okolí koloběžky a kola které si lze s apkou půjčit.
Bohužel jsem nevychytal úplně načasování, jelikož po měsíci stráveném v Portugalsku se začala zhoršovat situace ohledně COVID-19, takže vláda rozhodla, že se o víkendech nesmí cestovat mezi regiony, ovšem to se vždycky dá obejít, pokud máte pro strach uděláno.
Co se týče sportů, tak Univerzita moc sportů neorganizovala, nicméně jsou zde FB a Whatsapp skupiny, kde se můžete zapojit do všech možných sportů počínaje fotbalem, konče surfingem nebo lezením.
Na Tecnicu jsou také studentské spolky, do kterých se můžete přidat, nicméně z mého pohledu si i bez nich Erasmus užijete do sytosti.
Pokud máte jakékoliv dotazy, tak pište. Rád se podělím o zkušenosti a zážitky. Poslední věc, co bych chtěl dodat je asi, že pokud můžete, tak vyjeďte, rozhodně to stojí za to. Mě všichni odrazovali kvůli celosvětovým problémům s virem COVID-19, ale myslím, že i přes komplikace to opravdu stálo za to.
Odpovědnost: Ing. Simona Pazourková