Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Adam Malyjurek
Fakulta podnikatelská
Máte otázky? Napište mi
Přečtěte si můj příběh (pdf)
Výběr destinace byl na doporučení mého blízkého kamaráda. Mezi mé podmínky patřilo: teplo, moře, pohoda, nenáročnost školy a spousta možností pro cestování. Z toho důvodu bylo Řecko jasná volba.
Administrativní průběh mi přišel jednoduchý, komunikace z obou stran byla dobrá a ochotná. V případě nějakého omylu se dalo všechno dořešit na místě, hlavně žádný stress jedete přece do Řecka ☺
Ubytování jsem měl na doporučení mého kamaráda, platil jsem 220 EUR na měsíc. Průměrná cena samostatného pokoje byla okolo 250 EUR. Důležité je to opravdu nepodcenit a začít hledat včas!
Studium v Řecku bylo opravdu takové, jaké jsem očekával. Je běžné chodit všude pozdě a přístup místních studentů a profesorů k nám „erasmákům“ byl perfektní. I studenti, kteří nepatřili pod ESN s námi rádi trávili čas a všichni uměli perfektně anglicky. Do školy jsme mohli chodit zhruba 2x týdně na 2 hod. (docházka nebyla povinná) a většinu předmětů jsme zakončovali projekty, takže opravdu nic náročného. Zkoušku jsem dělal jenom jednu, neúspěšně 😃, a to konkrétně ze statistiky, ale bylo to převážně proto, že se mi to nechtělo moc učit, měli jsme to také formou samostudia.
Co se týče financí, tak jsem měl příspěvek 450 euro měsíčně. Nájem samostatného pokoje mě stál 220 euro a zbylých 230 eur vyšlo tak akorát na jídlo a možná nějaký alkohol, pokud člověku nevadí pít levné víno a rakiji, což je v Řecku hlavně pro studenty běžná věc. Při společném bydlení sem taky dost ušetřil, protože jsme si se spolubydlícími vařili společné obědy a večeře, je to hrozně fajn člověk se i naučí pořádně vařit a pozná cizí kuchyni. Co se týče té Řecké, tak pita gyros, který stál jen 2,5 eura jsme jedli snad každý den :D. Pokud ale člověk chce cestovat a neomezovat se, musí si určitě dopředu něco našetřit. Já si bral s sebou něco okolo 25 tis., abych měl tak tu pětitisícovku na měsíc navíc. Jel jsem v letním semestru, který bych určitě doporučoval. Ze začátku výdaje nebyly moc vysoké, byla zima a první měsíc jsem se z našeho města ani nikam nepodíval. Později, jak se začalo oteplovat, našel jsem si lidi, se kterými jsem si nejvíc rozuměl, a začali jsme organizovat parádní výlety.
Moje hlavní motto Erasmu je „better be late than wait“, což o Řecku a jeho způsobu života opravdu vypovídá. Všichni Řekové jsou přátelští a nesetkal jsem se snad s žádným negativním zážitkem. Co se týče holek a vztahů, tak jsem zažil dva krátké románky, a to s Řekyní, která nepatřila pod ESN a poté se Španělkou, která byla zahraničním studentem medicíny. Čím byl blíže konec našeho šíleného Erasmu, tím také všichni ztráceli veškeré zábrany, takže bych se určitě nebál, že by někdo nějaký románek nezažil. Organizace ESN pro nás organizovala opravdu bohatý program, na kterém jsem se měli možnosti všichni erasmáci seznámit, například první týden (Welcome week) byl program opravdu na každý den, poté třeba 3x do týdne se domlouvali přes ESN společné věci. Já osobně jsme se tam cítil celý semestr jako na dovolené. Zážitků jsem nasbírali spousty, například kempování na pláži, stopování, výlet na ostrov Santorini, výlet do Athén, nespočet večerních táboráku na pláži, párty ve škole, párty snad ve všech erasmáckých bytech, Řecký karneval a asi nejlepší festival, co jsem kdy zažil pořádaný Řeckou ESN organizací CRETE TRIP na Krétě. Festival byl pro všechny erasmáky, studující v Řecku, což znamenalo, že dojelo asi 900 lidí s tím, že si to chtějí během následujících 4 dní pořádně užít. Však koukněte na video a uvidíte sami. ☺
Odpovědnost: Ing. Simona Pazourková