Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Kateřina Prosecká
Fakulta podnikatelská
Máte otázky? Napište mi
Podívejte se na záznam live streamu Přečtěte si můj příběh (pdf)
Vyhlídky na léto 2020 nebyly nic moc; omezení cestování, volného pohybu a počtu lidí shlukujících se na jednom místě neodpovídaly mé představě o dobrodružném létě, a tak jsem si začala pohrávat s myšlenkou, že odjedu na celé léto mimo ČR.
Po zjištění možnosti účasti na praktické stážI v rámci Erasmu+ jsem nezaváhala, a začala shánět vhodnou práci a lokalitu. Nejvíce nakažených bylo na jihu Evropy, takže jsem se soustředila na západní a severní země, neměla jsem favorita a po zaslání několika CV a motivačních dopisů do různých společností, jsem čekala na odpovědi. Krátce nato mě kontaktoval komplex hotelů a hostelů v Londýně, že by mě rádi přijali na letní stáž. Velmi se mi zamlouvala práce recepční a účetní a jejich nabídka ubytování přímo v jednom z hostelů, stejně jako platové ohodnocení.
Pro splnění podmínek výběrového řízení jsem musela s manažerem hostelu uzavřít smlouvu o poskytnutí praktické stáže a společně s vyplněnou přihláškou, motivačním dopisem a výpisem známek vše odeslat na zahraniční oddělení své fakulty. Následně mi bylo oznámeno, že mi stáž byla schválena i s náležitou finanční podporou, a mohu jI definitivně potvrdit v Londýně.
Plánovaný odjezd jsem měla až ke konci června, ale kvůli hrozbě o uzavření hranic jsem byla nucena se na 28 hodinovou cestu autobusem vydat neplánovaně o 2 týdny dřív. Jelikož se datum mého odjezdu překrýval se zkouškovým obdobím, musela jsem nejprve vyřešit zbylé zkoušky, ale nakonec se vše úspěšně podařilo.
Po příjezdu jsem byla ubytována v hostelu, kde jsem měla následující necelé 4 měsíce i pracovat. Pokoj jsem sdílela s dalšími 6 holkami a byl velmi chudě vybaven. První věc, kterou jsem si v Londýně koupila, byla skládací skříň na oblečení! Naopak hostel měl krásné prostory, moderní kuchyň, prostornou zahradu a vhodně umístěnou recepci, kde jsem měla směny.
Z pohledu financí jsem měla štěstí, že jsem nemusela hradit ubytování a k podpoře od Erasmus+ jsem navíc dostávala i svou výplatu. Londýn není levné město, takže jsem za tuto úlevu byla velmi vděčná. Co se týče potravin a denních nezbytností, tak v nedalekém Tesco se dalo vše nakoupit za příjemné ceny.
Pracovala jsem 12 až 14 hodin denně střídavě třikrát nebo čtyřikrát do týdne. První následující volný den jsem vždy strávila odpočinkem a dospáním předchozích nocí.
Minimálně dvakrát týdně jsem se spolu s nově získanými přáteli trávila společné večery. Bydleli jsme 5 zastávek od Westminsterského paláce, takže pokud jsme jeli metrem, za méně jak 15 minut jsme stáli u Big Benu a vydávali se na procházky podél řeky a do centra Londýna. Pokud nepršelo, jezdili jsme v centru a v Hyde Parku na kolech, která se dala půjčit na každém rohu.
Často jsme ve volném čase navštěvovali muzea a galerie, restaurace a trhy. Při slunečných dnech jsme hráli volejbal v Holland praku anebo se zdržovali v Hostelu.
Svou praktickou stáž bych hodnotila velmi pozitivně. I přes to, že práce byla většinou velmi náročná a pracovní kolektiv taktéž nebyl jeden z nejlepších, vždy se budu do Londýna s radostí vracet a připomínat si ty krásné okamžiky, které jsem díky Erasmus+ a VUT mohla prožít.
Odpovědnost: Ing. Simona Pazourková