Tématem diplomové práce je ekonomické zhodnocení vyvedení výkonu z kogeneračních jednotek do různých napěťových hladin. V textu je řešena problematika, jakým způsobem a za jakých podmínek můžeme nalézt optimální řešení pro nasazení kogeneračních jednotek do elektrické sítě. Hlavním kritériem jsou ztráty sítě a jejich ekonomické zhodnocení. Nechybí zde popis a jednotlivé typy kogeneračních jednotek, ekonomická bilance a pojednání o ztrátách v elektrických sítích.
Diplomant nejdříve odpověděl na dotazy oponenta i vedoucího práce a následně odpovídal na otázky zkušební komise, a tím úspěšně obhájil svou diplomovou práci.
Elektrotechnika, elektronika, komunikační a řídicí technika (EEKR-M)
Studijní obor
Elektroenergetika (M-EEN)
Složení komise
prof. Ing. Petr Toman, Ph.D. (předseda)
prof. Ing. Zdeněk Hradílek, DrSc. (místopředseda)
doc. Ing. Vladimír Blažek, CSc. (člen)
doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D. (člen)
doc. Ing. Petr Mastný, Ph.D. (člen)
Ing. Petr Skala, Ph.D. (člen)
Ing. Jiří Potěšil (člen)
Ing. Jan Macháček, Ph.D. (člen)
Diplomant se ve své práci zabývá problematikou připojování malých kogeneračních jednotek do distribuční sítě, konkrétně s ohledem na minimalizaci ztrát, které zde byly vzaty jako hlavní kritérium. Z hlediska předepsané osnovy bylo zadání splněno a neshledal jsem vážnější nedostatky. Aktivita studenta během semestru byla bohužel soustředěna do posledních týdnů, takže nebylo příliš času na zásadní korekce. Nicméně musím konstatovat, že student i v tomto případě svou aktivitou prokázal svoji samostatnost a schopnost řešit složitější úkoly.
Jako nejpřínosnější považuji aplikaci variantních výpočtů, díky nimž bylo možné porovnávat poměrně rozsáhlé množství nejrůznějších případů připojení KJ do sítě. Díky podpoře pan Ing. Bodora a úpravě výpočetního programu NetCalc mohl diplomant provést řadu výpočtů, které prokazují existenci optimálních bodů pro připojování. Jak v práci uvedl, topologie sítě hraje jednu z klíčových rolí při volbě místa připojení. Bohužel jsem nenašel hlubší pojednání také o významu distribuce odběru v síti, např. dle denních diagramů využití.
Přes uvedené nedostatky doporučuji práci k obhajobě.
Kritérium hodnocení
Známka
Body
Max. body
Splnění zadání
A
47
50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.)
Diplomová práce svým rozsahem odpovídá zadání a naplňuje všechny jeho body. Z teoretické části práce vyplývá, že diplomant má o dané problematice dostatečný přehled. Téma diplomové práce je velice aktuální a úroveň odbornosti vysoká. Výsledky práce jsou interpretovány srozumitelně a z hlediska problematiky kogeneračních jednotek jsou velmi přínosné. Formální a grafické zpracování je až na méně závažné nedostatky na dobré úrovni a splňuje požadavky kladené na technický text. Jedním z formálních nedostatků je seznam použité literatury, který neodpovída požadavkům normy ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2.
Kritérium hodnocení
Známka
Body
Max. body
Splnění požadavků zadání
A
20
20
Odborná úroveň práce
A
50
50
Interpretace výsledků a jejich diskuse
A
19
20
Formální zpracování práce
B
8
10
Otázky k obhajobě:
Jakých výpočetních mechanizmů či programů bylo při výpočtech použito? Byl vytvořen nějaký speciální výpočetní program?
Při výpočtech nasazování KJ do provozu z časového hlediska není uvedeno, jak a na jak dlouho je KJ do sítě zapojena.