diplomová práce

Spektrální vlastnosti denního světla jako časoprostorová funkce

Text práce 316.96 kB Příloha 5.81 MB

Autor práce: Ing. Jan Mayer

Ak. rok: 2008/2009

Vedoucí: doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D.

Oponent: prof. Ing. Jiří Drápela, Ph.D.

Abstrakt:


Diplomová práce popisuje základní údaje o Slunci, sluneční konstantě, průchodu slunečního záření zemskou atmosférou. Popisuje účinky složek optického záření a fyzikální charakter slunečního záření.
Práce také popisuje charakteristiku denního osvětlení v přírodě a to jak ve spektrálním složení přírodního světla, tak průměrné doby slunečního svitu. Dalším bodem práce je popis měřícího přístroje Konica Minolta. V kapitole postup měření popíši samotný průběh měření jasu oblohy.
Zhodnocení měření je uvedeno v závěru práce.

Klíčová slova:

Slunce; Země; jas; jasoměr; spektrum; jas oblohy; vlnová délka; teplota; teplota chromatičnosti; sluneční konstanta; atmosféra; elektromagnetické záření

Termín obhajoby

15.06.2009

Výsledek obhajoby

obhájeno (práce byla úspěšně obhájena)

znamkaDznamka

Klasifikace

D

Průběh obhajoby

Student prezentoval svoji diplomovou práci a v diskuzi odpověděl na všechny položené otázky

Jazyk práce

čeština

Fakulta

Ústav

Studijní program

Elektrotechnika, elektronika, komunikační a řídicí technika (EEKR-M)

Studijní obor

Elektroenergetika (M-EEN)

Složení komise

prof. Ing. Petr Toman, Ph.D. (předseda)
prof. Ing. Zdeněk Hradílek, DrSc. (místopředseda)
Ing. Jiří Potěšil (člen)
doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D. (člen)
doc. Ing. Vladimír Blažek, CSc. (člen)
doc. Ing. Petr Mastný, Ph.D. (člen)

Posudek vedoucího
doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D.

Diplomat dostal ve své práci za úkol podrobněji prozkoumat spektrální vlastnosti denního světla z hlediska změn v čase a jeho prostorové rozložení na obloze. Vzrůstající význam denního světla v souvislosti se zájmem o snižování energetické náročnosti budov při osvětlování vytváří prostor pro uplatnění výsledků diplomové práce v praxi. Cílem bylo zjistit, jak moc se mění spektrální vlastnosti světla v uvedených směrech a zda má význam se tímto blíže zajímat např. při návrhu výpočetních programů.
Během semestru student aktivně konzultoval, z vlastní aktivity navštívil i pracoviště Slovenské akademie věd, které se problematikou denního světla zabývá. Provedl vlastní měření, provedl základní vyhodnocení a prezentoval výsledky měření v podobě grafických závislostí zpracovaných v programu MATLAB. Jeho aktivitu hodnotím pozitivně a v práci je řada vlastních autorských částí.
Výhrady mám ke  zpracování práce a jejímu obsahu. Dle osnovy vynechal kapitolu o radiometrických měřeních, kterou kompenzuje rozsáhlým pojednáním o denním světle, což by se dalo přijmout jako vhodný doplněk. Bohužel v kapitolách, které sám zpracovával je dosti chyb - za všechny uvádím příklad: student přesvědčeně hovoří o "jasoměru" přičemž ve skutečnosti se jednalo o spektroradiometr, tedy principiálně zcela jiný přístroj, což považuji za hrubou neznalost. Další nesrovnalosti jsou předmětem posudku oponenta a nechci je zde opakovat.
Četné chyby bohužel snižují hodnotu jinak poměrně zdařilé práce, což však není překážkou k úspěšné obhajobě.
Kritérium hodnocení Známka Body Max. body
Splnění zadání C 35 50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 17 20
Formální zpracování práce C 14 20
Využití literatury A 10 10
Výsledný počet bodů navržený vedoucím: 76
Zobrazit více

Známka navržená vedoucím: C

Diplomová práce se zabývá měřením a analýzou časoprostorovými změnami spektroradiometrických a fotometrických parametrů oblohy. Rozebírá vznik, vlastnosti a účinky slunečního záření a jeho ovlivňování průchodem zemskou atmosférou a základními cykly Země. Následně je v práci popsán experiment pro měření časoprostorových změn vybraných spektroradiometrických a fotometrických parametrů oblohy a jsou prezentovány výsledky měření s vyhodnocením. 
V práci se vyskytují závažné terminologické nedostatky, které nasvědčují o neúplném pochopení problematiky měření a zpracování spektroradiometrických a fotometrických parametrů. Technický popis použitého měřicího přístroje je s ohledem na prováděná měření neúplný. Popis vlastního experimentu je pak neurčitý. Za hlavní nedostatek práce však považuji nedostatečné, fakticky žádné, vyhodnocení provedených měření. Pouhá prezentace výsledků měření není vyhodnocením, a z toho důvodu, lze tento bod zadání považovat za splněný pouze z části. Uvedení triviálních skriptů na vykreslení obrázků v Matlabu je naprosto nadbytečné, natož v hlavním textu.
Z hlediska formálního zpracování je zásadní především nesoulad mezi značením kapitol, obrázků a příslušných odkazů v textu a dále nevhodná měřítka grafů s vlastními výsledky práce, jejichž prezentaci lze vůbec označit za odbytou.
Kritérium hodnocení Známka Body Max. body
Splnění požadavků zadání C 15 20
Odborná úroveň práce C 35 50
Interpretace výsledků a jejich diskuse F 8 20
Formální zpracování práce D 6 10
Otázky k obhajobě:
  1. Na straně 28 je uvedeno, že teplota v termosféře od 300 km od povrchu Země se blíží 1000°C. Může autor osvětlit čím je to způsobeno?
  2. Mohl by student uvést, z čeho vychází metoda výpočtu indexu barevného podání? A pro jaké druhy světla je určena? A nakonec z jakého důvodu index barevného podání měřil?
  3. Mohl by student prezentovat alespoň jednu časoprostorovou funkci vybraného měřeného parameru?
Výsledný počet bodů navržený oponentem: 64
Zobrazit více

Známka navržená oponentem: D

Odpovědnost: Mgr. et Mgr. Hana Odstrčilová