Diplomová práce se zabývá problematikou moderní inteligentní elektroinstalace jako takové, přičemž uvádí její přednosti před klasickou elektroinstalací. Zabývá se využitím a vlastnostmi prvků moderních elektroinstalací pro regulaci, spínání a řízení osvětlení. První část práce je věnována světelným zdrojům a možnostem řízení výkonů jednotlivých světelných zdrojů. Druhá část práce pojednává o možnostech využití radiofrekvenčních systémů jak v novostavbách, tak při rekonstrukcích. V další části práce je popsána možnost využití sběrnicových systémů pro ovládání osvětlení v rámci systémové techniky budov se zaměřením na řídící systém Nikobus. Poslední část práce je zaměřena na samotné technicko-ekonomické zhodnocení inteligentních elektroinstalací od různých výrobců dle zvolených kritérií.
Klíčová slova:
moderní inteligentní elektroinstalace; řízení osvětlení; světelný zdroj; řízení výkonů světelných zdrojů; radiofrekvenční systém; sběrnicový systém
Termín obhajoby
15.06.2009
Výsledek obhajoby
obhájeno (práce byla úspěšně obhájena)
znamkaAznamka
Klasifikace
A
Průběh obhajoby
Student prezentoval svoji diplomovou práci a v diskuzi odpověděl na všechny položené otázky
Elektrotechnika, elektronika, komunikační a řídicí technika (EEKR-M)
Studijní obor
Elektroenergetika (M-EEN)
Složení komise
prof. Ing. Petr Toman, Ph.D. (předseda)
prof. Ing. Zdeněk Hradílek, DrSc. (místopředseda)
Ing. Jiří Potěšil (člen)
doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D. (člen)
doc. Ing. Vladimír Blažek, CSc. (člen)
doc. Ing. Petr Mastný, Ph.D. (člen)
Diplomová práce je zaměřena na moderní technologie instalací, které mohou významným způsobem přispět k úsporám elektrické energie, pokud jsou správně využity. Diplomat měl v práci podrobněji pojednat o možnostech těchto dnes převážně digitálních instalačních systémů a to především ve spojení s ovládáním a řízením osvětlení. Dle doporučené osnovy zadání vznikla práce, která obsahuje prakticky ucelený přehled dnešních systémů a obsah zadání byl splněn bez nedostatků. Osobní zájem studenta se promítnul v jeho aktivitě během semestru. Průběžně konzultoval dosažené výsledky, přizpůsoboval řešení závěrům z konzultací a přinášel do řešení vlastní návrhy. Ze seznamu použité literatury je patrné, že student věnoval studiu problém značnou pozornost.
Co se týká obsahu práce, nemám zásadní výhrady, členění práce je logické a odpovídá navržené osnově. V práci je množství praktických informací a kladně lze hodnotit provedený ekonomický rozbor a srovnávací analýzu, kde využil principy multikriteriálního hodnocení.
Kritérium hodnocení
Známka
Body
Max. body
Splnění zadání
A
48
50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.)
Předložená práce splňuje požadavky zadání. V práci je podrobně popsán systém inteligentní elektroinstalace různých systémů. V první části se autor práce zabývá různými světelnými zdroji a možnostmi regulací jejích světelného toku. V další části je podrobně vysvětlená problematika radiofrekvenčního řízení prvků elektroinstalace a následně jsou popsány sběrnicové systémy s centralizovaným a decentralizovaným řízením. Za nejpřínosnější považuji techniko-ekonomické zhodnocení šesti systémů (Ego-n, Wago-I/O, KNX/EIB, Nikobus, INELS, XComfort), kde autor hodnotí dle referenčního projektu výhody a nevýhody jednotlivých systému a v závěru nabídne celkové zhodnocení, které reálně odpovídá praktickým řešením při konkrétní elektroinstalaci.
Formální zpracování práce je až na drobné nedostatky na dobré úrovni.
Členění a struktura práce jsou přehledné a odpovídají požadavkům na diplomovou práci.
Kritérium hodnocení
Známka
Body
Max. body
Splnění požadavků zadání
A
20
20
Odborná úroveň práce
A
45
50
Interpretace výsledků a jejich diskuse
B
17
20
Formální zpracování práce
B
8
10
Otázky k obhajobě:
Proč mají halogenové žárovky delší životnost než klasické?
Jaké dva nejčastější typy kabelů se nejčastěj používají jako kabely pro sběrnici KNX a jaké je jejich obchodní značení?
V práci na straně 49 je uvedeno, že maximální vzdálenost mezi účastníky sběrnice KNX je 600m. Proč právě 600m? Je možné tuto vzdálenost zvětšit? Jestli ano, jakým způsobem?