bakalářská práce

Osvětlení a osvětlovací systémy pro nezávislé aplikace

Text práce 2.21 MB Příloha 5.29 MB

Autor práce: Ing. Lukáš Čejka

Ak. rok: 2012/2013

Vedoucí: doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D.

Oponent: Ing. Jan Škoda, Ph.D.

Abstrakt:

Tato bakalářská práce se zabývá problematikou osvětlení a osvětlovacích systémů pro nezávislé aplikace. Tyto systémy jsou nezávislé na připojení k elektrické síti a jsou napájeny z baterií a akumulátorů s možností dobíjení nezávislými zdroji. Práce je více zaměřena na autonomní osvětlovací systém, který využívá solárního panelu. Jsou zde uvedeny hlavní komponenty tohoto systému. Dále jsou v této práci uvedeny jednotlivé typy těchto osvětlovacích aplikací, jejich možnosti, problematika, výhody a nevýhody, ekonomická bilance, a zároveň je zde nastíněno další možné řešení.

Klíčová slova:

Autonomní osvětlovací systémy; veřejné osvětlení; obnovitelné zdroje; olověné baterie; fotovoltaické panely; světelné zdroje; návrh osvětlení

Termín obhajoby

19.06.2013

Výsledek obhajoby

obhájeno (práce byla úspěšně obhájena)

znamkaBznamka

Klasifikace

B

Průběh obhajoby

Student prezentoval svou práci na téma Ovětlení a osvětlovací systémy pro nezávislé aplikace. Student měl přesvědčivý projev. Otázky oponenta byly zodpovězeny všechny. Doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D. měl doplňující otázku na účinnost fotovoltaických panelů a na druhy záření. Student odpověděl s mírnou pomocí komise. doc. Ing. Jaroslava Orságová, Ph.D. měla doplňující otázku na mobilitu přípravku, student otázku zodpověděl. Ing. Karel Katovský Ph.D. měl doplňující otázku na napájení systému a na výrobu systému. Student zodpověděl správně všechny otázky. Ing. Jiří Ptáček měl doplňující otázku na investiční záměry přípravku. Ing. Macháček položil otázku na grafickou úpravu práce a zpracování přípravku. Student rovněž zodpověděl všechny otázky.

Jazyk práce

čeština

Fakulta

Ústav

Studijní program

Elektrotechnika, elektronika, komunikační a řídicí technika (EEKR-B)

Studijní obor

Silnoproudá elektrotechnika a elektroenergetika (B-SEE)

Složení komise

doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D. (předseda)
doc. Ing. Jaroslava Orságová, Ph.D. (místopředseda)
prof. Ing. Karel Katovský, Ph.D. (člen)
Ing. Jan Macháček, Ph.D. (člen)
Ing. Jiří Ptáček, Ph.D. (člen)

Posudek vedoucího
doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D.

Student se ve své práci zabývá problematikou osvětlování a osvětlovacích systémů bez nutnosti napojení na elektrickou síť, tedy napájené z obnovitelného zdroje energie. Jeho úkolem bylo vyhledat možné aplikace, kde by se daly tyto systémy uplatnit a navrhnout, popř. vyrobit vlastní demonstrační vzorek takového osvětlovacího systému. Během zpracování práce prokázal samostatnost a konzultace prakticky nevyžadoval. Práce splnila požadavky zadání a student v praktické části předvedl, že je schopen samostatně vyrobit funkční vzorek, doplnit jej dokumentací, ekonomickým zhodnocením a provést základní měření, resp. testování. Mohu ocenit i osobité kresby, které používá v práci pro vysvětlení principů a technologií. Pokud bych měl práci něco vytknout, tak svým způsobem účelové srovnání klasického osvětlovacího systému a autonomního systému, kde student srovnává použití svítidel s indukčními výbojkami. Neuvedl zde potřebné údaje, parametry svítidel a bez výpočtu osvětlení je tedy takové srovnání bohužel zavádějící.
Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm velmi dobře. Výsledný počet bodů navržený vedoucím: 85
Zobrazit více

Známka navržená vedoucím: B

Posudek oponenta
Ing. Jan Škoda, Ph.D.

Student Lukáš Čejka měl ve své bakalářské práci shrnout současné možnosti nezávislých osvětlovacích systémů, zhodnotit jejich výhody a nevýhody a navrhnout nový typ autonomního osvětlovacího systému. Toto zadání splnil, avšak k práci mám pár připomínek. Student v kapitole 3.3 Legislativa a normy cituje normu ČSN EN 13201, což je norma pro osvětlování komunikací. Student se měl vzhledem k výsledné realizaci rovněž podívat do normy ČSN EN 12464–2, která se věnuje venkovním pracovním prostorům. Také by student mohl uvést více příkladů z tuzemských realizací, což v práci chybí. Rovněž shrnutí hlavních výhod a nevýhod do tabulky by bylo určitě velmi názorné. Kladně ale hodnotím grafickou úpravu práce, která obsahuje velké množství patrně vlastních obrázků. V kapitole 5 Vlastní návrh autonomního osvětlovacího systému bych uvítal analytické řešení vycházející z matematických vztahů a světelně technických požadavků, které v práci chybí, nebo alespoň nejsou z práce patrné. Realizace není dostatečně podložena světelně-technickými výpočty a působí dost nevědecky. Z tohoto důvodu hodnotím práci stupněm DOBŘE (78 bodů) a přes uvedené nedostatky ji doporučuji k obhajobě. Otázky k obhajobě:
  1. Jaké byly počáteční technické požadavky na realizovaný systém?
  2. Je světelný tok reflektoru 85 lumenů dostatečný? (Viz tabulka 5-2)
  3. Jaký typ fotovoltaického panelu je pro naše podmínky nejvhodnější?
Výsledný počet bodů navržený oponentem: 78
Zobrazit více

Známka navržená oponentem: C

Odpovědnost: Mgr. et Mgr. Hana Odstrčilová