diplomová práce

Analýza faktorů ovlivňujících vývoj spotřeby elektrické energie

Text práce 2.42 MB Příloha 626.51 kB

Autor práce: Ing. Jan Seiml

Ak. rok: 2016/2017

Vedoucí: prof. Ing. Petr Toman, Ph.D.

Oponent: Mgr. Lukáš Mařica

Abstrakt:

Tato práce si klade za cíl popsat vývoj spotřeby elektrické energie. Jedním z možných způsobů popisu je statistická analýza, kde lze vypočítat statisticky významné faktory a jejich kombinace, které se podílejí na vývoji tvorby spotřeby elektrické energie. Tyto významné faktory mohou sloužit pro modelaci dalšího vývoje spotřeby elektrické energie, tedy dlouhodobou predikci.
    V druhé kapitole je pojednáváno o počátcích užívání elektřiny na přelomu 19. a 20. století, až do současného stavu energetiky na území dnešní České republiky.  Je zde uveden vývoj přenosové soustavy, vývoj spotřeby elektřiny v sektorech národního hospodářství, možnosti využívání elektrické energie a celková bilance elektřiny a zdrojů energie.
    Třetí kapitola slouží jako přehled v užívání a spotřebě elektrické energie v okolních státech Evropy a v nejzajímavějších státech světa v tomto ohledu.
    Čtvrtá kapitola obsahuje statistickou analýzu. V první části je uveden podrobně seznam analyzovaných veličin (jednotlivých spotřeb), zkoumaných faktorů a analyzovaných států. Dále je zde uveden postup statistické analýzy pomocí jednoduché nebo vícenásobné regrese a její následné aplikování a vyhodnocení pro Českou republiku a další státy Evropy. Z vyhodnocení je zřejmé, že nejzásadnější vliv na vývoj spotřeby elektrické energie má vývoj HDP, avšak je za potřebí brát v úvahu i další možné faktory ovlivňující spotřebu elektrické energie a nespoléhat se pouze na HDP při tvorbě dlouhodobé predikce elektrické energie.
    Pátá kapitola obsahuje lehký pohled na snižování spotřeby elektrické energie a úspory, které mohou být jak politickým, tak i makroekonomickým následkem. Jejich vyčíslení není vždy jednoznačné a v konečném důsledku může vést úsporné opatření k větší spotřebě energie, než je velikost úspor samotných.

Klíčová slova:

Statistická analýza, vícenásobná regrese, spotřeba elektrické energie, elektřina, úspory, Jevonsův paradox, energetika, vývoj energetiky, faktory spotřeby elektrické energie, elektrická energie, vývoj spotřeby elektřiny

Termín obhajoby

07.06.2017

Výsledek obhajoby

obhájeno (práce byla úspěšně obhájena)

znamkaEznamka

Klasifikace

E

Průběh obhajoby

Student seznámil komisi se svojí diplomovou prací s názvem Analýza faktorů ovlivňujících vývoj spotřeby elektrické energie. Vedoucí práce doc. Petr Toman přečetl posudky vedoucího a oponenta diplomové práce. Student odpověděl na otázky oponenta. Doc. Petr Baxant upozornil na neshodu tvrzení studenta a hodnot uvedených v grafu, který byl použit v prezentaci. Ing. Jiří Ptáček položil otázku, v jaké míře se jednotlivé faktory podílejí na ovlivnění spotřeby el. energie? Student pouze částečně na tuto otázku odpověděl. Druhá otázka se týkala použití průměrných teplot udávaných ČHMÚ a jejich porovnáním s aktuální teplotou. Odpověď studenta nebyla správná. Ing. David Mezera se zeptal na rozdíl mezi netto a brutto spotřebou. Student odpověděl s výraznou pomocí tázajícího.

Jazyk práce

čeština

Fakulta

Ústav

Studijní program

Elektrotechnika, elektronika, komunikační a řídicí technika (EEKR-M1)

Studijní obor

Elektroenergetika (M1-EEN)

Složení komise

prof. Ing. Petr Toman, Ph.D. (předseda)
doc. Ing. Petr Mastný, Ph.D. (místopředseda)
doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D. (člen)
Ing. Branislav Bátora, Ph.D. (člen)
Ing. David Mezera, Ph.D. (člen)
Ing. Jiří Ptáček, Ph.D. (člen)

Posudek vedoucího
prof. Ing. Petr Toman, Ph.D.

Cílem diplomové práce bylo provedení podrobné statistické analýzy faktorů ovlivňujících spotřebu elektrické energie a následné vyhodnocení možností využití pro predikci spotřeby elektrické energie. Dále pak zhodnocení vlivu úsporných opatření na spotřebu elektrické energie.
Úvodní část práce je zaměřena na historický vývoj energetiky a spotřeby elektrické energie v ČR a v zahraničí. Praktickou část tvoří kapitola 4, která popisuje provedenou statistickou analýzu ČR a vybraných států EU. Kapitola 5 pak popisuje vliv úsporných opatření na spotřebu elektrické energie.

Připomínky:
-práce obsahuje překlepy, gramatické a typografické chyby, řada vět je obtížně srozumitelná, některé věty jsou neúplné,
-kap. 1 – obsah kapitoly neodpovídá názvu a umístění – ve druhé části se jedná spíš o anotaci či abstrakt práce,
-str. 13 – tvrzení pod obr. 6 je zavádějící – nejvýznamnější podíl na poklesu spotřeby fosilních paliv mezi roky 1990 a 2015 má výroba v jaderné elektrárně Temelín,
-kap. 3.1.1 – chybně uvedená jednotka spotřeby v roce 1990,
-str. 19 – název kapitoly 4 je zavádějící – „Statická analýza….“; správně má být „Statistická analýza…“,
-kap. 4.3.2 – informace o denostupních je příliš stručná – chybí zmínka o rozdělení na denostupně pro vytápění a denostupně pro chlazení (heating degree days, cooling degree days),
-kap. 4.3.7 – chybně uvedené jednotky typické roční spotřeby elektrické energie domácnosti v ČR,
-kap. 4.3.11 – definice KVET je uvedena chybně,
-str. 30 – autor uvádí: „Značí to opět úzkou závislost mezi počtem obyvatel a celkovou netto spotřebou“ a o několik řádků dále: „…tyto dvě veličiny nejsou spolu úzce provázané…“, což je protichůdné tvrzení,
-kapitola 5 je velmi stručná. Informace zde uvedené jsou převážně obecného charakteru bez provázanosti na provedené analýzy.

Zadání práce bylo po formální stránce splněno. Statistická analýza popsaná v kapitole 4 je komplexní a poskytuje řadu zajímavých informací, úroveň splnění bodu 5 je ale velmi nízká. Podobně je velmi nízká také jazyková úroveň zpracování práce.
Student pracoval samostatně, dílčí výsledky prezentoval a konzultoval až ve druhé polovině semestru. Z textu práce je zřejmé, že práce byla dokončována v časové tísni. Konstatuji, že řada připomínek z průběžných konzultací nebyla zapracována. Rozsah použité literatury je odpovídající, zdroje jsou řádně citovány. Grafická úroveň práce je dobrá. Výsledný počet bodů navržený vedoucím: 62
Zobrazit více

Známka navržená vedoucím: D

Posudek oponenta
Mgr. Lukáš Mařica

Viz příloha. Výsledný počet bodů navržený oponentem: 60

Známka navržená oponentem: D

Soubor vložený oponentem Velikost
Posudek oponenta [.pdf] 1,53 MB