Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Posouzení zahraničního vzdělání pro přijímací řízení na VUT Uznání zahraničního vzdělání pro ostatní účely
Následující postup se netýká uchazečů se vzděláním ze Slovenska, Maďarska, Polska, Německa a uchazečů se středoškolským nebo vysokoškolským magisterským vzděláním ze Slovinska. Doklad o vzdělání z těchto zemí je automaticky rovnocenný s dokladem o vzdělání v České republice.
VUT je jako vysoká škola, která má institucionální akreditaci, oprávněna posoudit zahraniční vzdělání svých uchazečů v rámci přijímacího řízení na všechny fakulty a vysokoškolské ústavy VUT. Takové posouzení vzdělání je však pouze posouzením, zda uchazeč o studium na VUT splňuje podmínku předchozího vzdělání nutného podle § 48 zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách) (dále jen „zákona“) pro přijetí do konkrétního studijního programu. Posouzení vzdělání v rámci přijímacího řízení na VUT není uznáním vzdělání obecně platným v České republice, ani na jiných vysokých školách v České republice či v zahraničí.
O posouzení svého zahraničního vzdělání musí uchazeč požádat. VUT při posuzování zahraničního vzdělání postupuje v souladu s § 48 zákona a Směrnicí č. 11/2019. Za úkony spojené s tímto posouzením zahraničního vzdělání je uchazeč povinen uhradit poplatek, jehož výši pro aktuální přijímací řízení stanovuje rektor Rozhodnutím č. 3/2019 a jeho Přílohou č. 1.
Absolvent zahraniční vysoké školy podává písemnou žádost rektorátu veřejné vysoké školy, která uskutečňuje stejný nebo obdobný akreditovaný studijní program. Pokud je VUT příslušným uznávacím orgánem, podává absolvent písemnou Žádost (řádně vyplněný formulář) na adresu:
Rektorát Vysokého učení technického v BrněOdbor studijních záležitostíAntonínská 548/1602 00 BrnoKontaktní osoba:Ing. Michaela Fojtová, fojtova@vutbr.cz, tel: +420 541 145 243
V současné době jsou případné konzultace možné pouze telefonicky nebo e-mailem (osobní návštěvy jsou zrušeny).
V pochybnostech určí příslušnost veřejné vysoké školy MŠMT. Vyhledávání vhodné vš a studijního programu: https://regvssp.msmt.cz/registrvssp/csplist.aspx
§90a zákona č.111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů, stanovuje povinnost vybírat poplatek 3 000,-Kč za úkony spojené s řízením o žádosti o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace při podání této žádosti veřejné vysoké škole. Poplatek 3000,-Kč tedy žadatel platí na začátku procesu.Při podání žádosti je nutné doložit doklad o zaplacení tohoto poplatku.
Uhrazení poplatku:Poplatek 3000,-Kč uhraďte bankovním převodem nebo poštovní složenkou (s uvedením Vašeho jména a účelu platby: žádost o uznání zahr. vzdělání) na účet VUT (vedený u ČSOB – RCB Brno, Milady Horákové 6, CZ-601 79 Brno):č. účtu: 111043273/0300var. symbol: 6499939121
pro platby ze zahraničí navíc:IBAN: CZ21 0300 0000 0001 1104 3273BIC (SWIFT): CEKOCZPP
Náležitosti žádosti, které musí žadatel splnit, aby žádost byla formálně přijata a řízení zahájeno:
Pravost podpisů a otisků razítek na originálech dokladů musí být podle § 90 zákona o vysokých školách ověřena. Ověření musí být provedeno ministerstvem zahraničních věcí státu, v němž má sídlo vysoká škola, která doklad vydala, nebo příslušným cizozemským orgánem a příslušným zastupitelským úřadem České republiky, pokud mezinárodní úmluva, kterou je ČR vázána, nestanoví jinak.
Podle existujících mezinárodních závazků lze rozdělit postup při ověřování do tří skupin.
umožňují předkládat veřejné listiny (diplomy a další doklady o vzdělání) vydané ve smluvním státě orgánům druhého smluvního státu bez dalšího ověření).
Dle tzv. Haagské úmluvy se mezi signatáři nevyžaduje superlegalizace listin zastupitelským úřadem, ale postačuje vyšší ověření tzv. Apostilou, kterou vystavuje pověřený orgán státu, v němž byl diplom vydán (tzv. apostilní úřad).Seznam apostilních úřadů je k dispozici na stránkách Haagské konference na: http://hcch.e-vision.nl - Authorities, per Convention, úmluva číslo 12, přímý odkaz: http://hcch.e-vision.nl/index_en.php?act=conventions.authorities&cid=41
Pravost podpisů a otisků razítek na originálech dokladů musí být ověřena Ministerstvem zahraničních věcí státu, v němž má sídlo vysoká škola, která doklad vydala, nebo příslušným cizozemským orgánem a příslušným zastupitelským úřadem ČR v zemi, kde sídlí vysoká škola, která diplom vydala.
Tabulka - požadované ověření vysokoškolských diplomů členěných podle států, v nichž bylo vzdělání získáno a vydán vysokoškolský diplom.
Otázku legalizace a superlegalizace diplomů a dokladů o ukončení studia v zahraničí lze konzultovat s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky, Oddělení legalizace dokladů konzulárního odboru. Adresy zastupitelských úřadů ČR v zahraničí a zastupitelství zahraničních najdete na internetové adrese Ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz.
Odpovědnost: Ing. Michaela Fojtová