Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Velké investiční stavební akce, případně i tzv. malé investice a velké opravy na VUT, by měly být plánovány a realizovány v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“ (Do Not Significant Harm – DNSH) podle nařízení EU o Nástroji pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility - 2020/0104(COD)).
Tento princip by měl být aplikován pro celý životní cyklus staveb, tedy nejen pro jejich plánování, projektování a vlastní výstavbu, ale i pro následný provoz, opravy a údržbu. Současně by však mělo platit pravidlo smysluplnosti, tedy uplatňovat a používat uvedený princip v rozumné míře a tak, aby potenciální přínosy odpovídaly potřebným vstupům, finančním, časovým a lidských zdrojů.
Jsou sledovány následující environmentální cíle a možná témata pro jejich naplnění:
Jedná se zejména o potenciální revitalizace areálů se starou stavební zátěží, jednotlivých budov nebo souborů budov se zaměřením na:
Adaptace na změnu klimatu prostřednictvím:
Udržitelné nakládání s vodou prostřednictvím:
Podpora cirkulární ekonomiky a předcházení vzniku odpadů a omezení plýtvání primárními surovinami prostřednictvím:
Podpora hospodaření se srážkovými vodami v intravilánu města a zajištění ochrany proti suchu a podpora biodiverzity prostřednictvím:
Velké investiční stavební akce VUT budou realizovány podle standardu nZEB (budovy s téměř nulovou spotřebou energie), který plyne z požadavků Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2010/31/EU, o energetické náročnosti budov.
Princip standardu vyžaduje propojit a řádně vyvážit: (1) úsporný architektonicko-stavební koncept budovy, (2) účinné technologie a případně i využít dostupné (3) obnovitelné zdroje. V případě, že jednotlivé složky nejsou ve vzájemné rovnováze a některý z prvků je upozaděn, musí se posílit zbývající dva.
Efektivní návrh budovy pak musí ve vztahu k požadavkům nZEB řešit a zohlednit:
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková