Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Novou expozici představilo Vysoké učení technické v Brně na právě skončeném veletrhu pomaturitního vzdělávání Gaudeamus Brno. Nabízí minimalistickou estetiku, konstrukční variabilitu a obnovitelné materiály. Projekt maximálně využívá univerzitní know-how. Autorem návrhu je Svatopluk Sládeček, architekt a pedagog z Fakulty architektury VUT (FA VUT). Grafické prvky z aktuální uchazečské kampaně do stánku zakomponoval Filip Dědic, který působí na FA VUT a Fakultě výtvarných umění VUT.
„VUT se prezentuje jako technická a udržitelná univerzita a příprava expozice pro Gaudeamus byla příležitostí, jak to potvrdit v praxi. Po letech využívání stánkového systému na bázi hliníku a plastu, pronajatého od externího dodavatele jsme se s FA VUT dohodli na řešení, které, kromě šetrnosti k životnímu prostředí, nabízí také možnost finančních úspor, jednoduchou konstrukci, neokoukaný minimalistický design. Ten bude do budoucna dobře sloužit jako nosič pro měnící se uchazečské kampaně, prezentované na velkorysých plochách dělících panelů,“ vysvětlila Markéta Soukupová, vedoucí Oddělení marketingu VUT.
„Na veletrzích často převládá výrazná marketingová estetika. Jednotlivé expozice spolu vizuálně soupeří a v pavilonech to ve výsledku působí nepřehledně. Po domluvě s Oddělením marketingu VUT jsme se rozhodli zkusit to jinak. Chtěli jsme využít toho, že FA je součástí VUT, a vytvořit pro univerzitu něco zajímavého z jejích vlastních zdrojů,“ přiblížil architekt Svatopluk Sládeček úvahy, které stály za letošní změnou.
Gaudeamus Brno v plném proudu – expozice VUT patří k tradičně nejnavštěvovanějším. | Autor: Václav KoníčekV minulosti se již v rámci své architektonické praxe podílel na návrzích a přípravě veletržních expozic, například pro knižní veletrhy, v ČR i v zahraničí. „Víme, jak se co dělá, co výstaviště požadují a jak se musí v tomto prostředí postupovat,“ uvedl Sládeček, který na FA VUT vede ateliér a působí zde také na Ústavu experimentální tvorby, kde hledají nové cesty v architektonickém vzdělávání.
Expozice jako otevřená kniha
Nejviditelnější částí nové expozice VUT je sedm dřevěných panelů, které jsou uspořádány do provázaného celku připomínajícího knihu rozevírající se směrem k návštěvníkům. Panely o rozměrech zhruba 3x5 metrů jsou tvořeny sendvičovou konstrukcí – jejich kostru tvoří dřevěné hranoly zaklopené z obou stran světlou překližkou. Ta je potištěná barevnými fakultními logy a černobílými vizuály z uchazečské kampaně Tady můžeš začít, která přináší příběhy studujících na VUT.
Zájemci o studium se mohou zastavit u panelů jednotlivých fakult, kde se nacházejí stanoviště s pultem a úložným prostorem. Díky schopnosti dřeva izolovat a pohlcovat zvuk si zde mohou nerušeně popovídat s přítomnými zástupci fakult či dalších součástí VUT. Případně, pokud si chtějí od rušného prostředí veletrhu odpočinout, mohou zajít do nitra expozice, kde se na průsečíku panelů nachází odpočinková zóna. Vše je zastřešeno čtveřicí bílých nafukovadel s červeným nápisem VUT, která symbolizují oblaka nebo také nápady, které na univerzitě vznikají. Po obvodu celé expozice pak návštěvníci najdou exponáty, které jsou výsledkem studentské tvůrčí činnosti – například monoposty formule, bezpilotní letouny nebo modely aut na stlačený vzduch.
Stánek VUT nabízí minimalistickou estetiku, konstrukční variabilitu a obnovitelné materiály. Součástí expozice je i červená digitální dílna FabLab (zcela vlevo). | Autor: Václav KoníčekÚsporně a udržitelně – z lokálních materiálů a od místních výrobců
„Projekt se zaměřil na lokální a udržitelné materiály i místní výrobu, což se při realizaci podařilo naplnit. Dřevěné konstrukce stánku vyrobila firma Expoline AT z nedalekého Jevíčka, zatímco nafukovací prvky dodala známá brněnská společnost Kubíček Balloons. Zajímavostí je, že majitelé obou firem jsou hrdými absolventy VUT,“ doplnil Sládeček další detaily z projektu.
„Oproti předchozímu stavu má nová expozice řadu důležitých výhod. Jedná se o modulární systém, který lze využívat v různých konfiguracích na různých akcích. Například na následující veletrh Gaudeamus Praha povezeme jen polovinu dílů použitých v Brně. Zejména je však důležité, že expozice je nyní majetkem VUT, což univerzitě v budoucích letech ušetří náklady za pronájem prefabrikovaných systémů,“ uvedla Markéta Soukupová.
„Chtěli jsme tímto způsobem ukázat, co znamená být technikem a působit na technické univerzitě. Cílem není vytvářet produkty, které by v konečném důsledku přispívaly k nadprodukci odpadů. Podstatou techniky je tvořivá činnost, která se zaměřuje na vztahy mezi lidmi a na vztah člověka k přírodě,” dodal na závěr Svatopluk Sládeček.(kub)Související: Technika, věda i umění pod střechou VUT. Gaudeamus Brno přivítal tisíce středoškoláků
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková