Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
V roce 2023 proběhlo interní hodnocení vědeckých oborů a uměleckých segmentů na VUT, jehož cílem bylo:
Evaluace 2023 a doporučení Mezinárodní vědecké rady posloužily k důkladné přípravě na peer review evaluaci pracovišť na VUT v roce 2024.
Použité nástroje:
Benchmarking s referenčními univerzitami
Byl sestaven seznam referenčních univerzit, které se specializují na stejné výzkumné oblasti jako VUT, se zaměřením na technické univerzity a jiné významné univerzity v Evropě. Výběr zahrnuje světově proslulé univerzity a ty univerzity ze sousedních zemí (Slovensko, Rakousko, Německo, Polsko), které si stojí nejlépe podle Leidenského žebříčku v oborech fyzikálních věd a inženýrství (nejlepší 10 %) a žebříčku Times Higher Education v inženýrství. Dále jsme do seznamu zahrnuli české univerzity.
Kritéria srovnání
Informace o indikátorech byly doplněny dalšími statistikami o univerzitách (rozpočet, počet výzkumných a akademických pracovníků, počet studentů atd.).
Bibliometrické indikátory poskytují cenné poznatky o kvantitativních aspektech výzkumného výkonu. Pomáhají nám porozumět dosahu a vlivu našich vědeckých výstupů a poskytují základ pro srovnání mezi institucemi. Je však zásadní mít na paměti, že nezachycují celé spektrum kvality a společenského dopadu výzkumu. Proto byly benchmarkové analýzy doplněny autoevaluačními zprávami fakult a vysokoškolských ústavů, jež těmto kvantitativním ukazatelům poskytly potřebný kontext.
Jelikož interní evaluace byla cílena také na umělecké segmenty, byl zpracován i podklad pro srovnání výsledků v umělecké oblasti s ostatními českými institucemi produkujícími umělecké výstupy. Byla provedena analýza hodnocení výstupů na základě parametrů definovaných Registrem uměleckých výstupů.
Fakulty a vysokoškolské ústavy vypracovaly autoevaluační zprávy pro své nejvýznamnější obory.
Jejich úkolem bylo okomentovat benchmarkové a další analýzy a popsat své výzkumné aktivity ve stanovené struktuře. Vyjádřit se měli např. ke své publikační strategii, popisu nejvýznamnějších aplikačních a dalších výsledků, společenské a ekonomické relevanci svého výzkumu, strategii pro získávání externích zdrojů, popisu nejvýznamnějších grantů, výzkumné vizi na dalších 5-10 let, využití výzkumných infrastruktur či vizi dalšího rozvoje infrastruktury.
Na základě výše uvedeného byla připravena souhrnná zpráva pro vedení VUT.
Všechny výše uvedené podklady byly předány Mezinárodní vědecké radě. Její členové zavítali na VUT ve dnech 1.–2. listopadu 2023, aby se sešli s vedením univerzity a navštívili jednotlivé fakulty a vysokoškolské ústavy. Měli tak příležitost si prohlédnout laboratoře, ateliéry a mluvit s výzkumníky či umělci vč. doktorandů.
Na základě výše uvedeného Mezinárodní vědecká rada poskytla zpětnou vazbu jak na fungování univerzity v oblasti vědecké a umělecké činnosti, tak na výsledky interní evaluace vědy a umění. Zároveň poskytla cenná doporučení pro nastavení podrobné peer review evaluace v roce 2024.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková