Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail projektu / prezentace
Období řešení: 01.01.2010 — 31.10.2013
Detail projektu
V rámci aktivity byly posíleny optokabelové trasy v celkové délce 12 km v následujících úsecích:
* Božetěchova 1 - Purkyňova 118 - 2600m, 3 mikrotrubičky, 96 SM
* Antonínská 1 - Veveří 95 - 2300m, 3 mikrotrubičky, 96 SM
* Technická 2 - Kolejní 2 - délka 2100m, 3 mikrotrubičky, 96 SM
* Technická 2 - Purkuňova 118 - délka 1900m, 5 mikrotrubiček, 96 SM
* Antnínská 1 - Botanická 68a - délka 1800m, 3 mikrotrubičky, 96 SM
* Veveří 95 - Kounicova 67a - délka 1200m, 3 mikrotrubičky, 96 SM
V rámci aktivity proběhla pořízení a instalace nových aktivních prvků páteřní sítě a datových center VaV v následujících lokalitách:
* Božetěchova 1,2, IT4Innovations
* Kounicova 67a, PoP CESNET
* Purkyňova 118, uzel páteřní sítě, připojení IT4Innovations a CEITEC
* Technická 2, uzel páteřní sítě, připojení NETME a CEITEC
* Antonínská 1, Kounicova 67a, hlavní datové sály VUT v Brně
Pro realizaci záměru byly použity aktivní prvku využivájící technologii 40Gb/s Ethernetu. Technologie byla použita jak pro posílení páteřní počítačové sítě, tak pro realizaci přístupové vrstvy na datových sálech. Pro připojení v jednotlivých lokalitách jsou k dispozici Ethernet porty na rychlosti 10Gb/s.
V rámci aktivity proběhlo pořízení a instalace zařízení, které lze logicky rozdělit do několika kategorií.
Cluster pro FEM a CFD výpočty projektu NETME se skládá z pěti FEM uzlů, třiceti CFD uzlů a jednoho řídícího serveru. Celý cluster je vzájemně propojený vysokorychlostní a nízkolatenční technologií Mellanox QDR Infiniband a je z hlediska napájení chráněn pomocí UPS.
Každý z uzlů pěti kusů FEM uzlů na bázi DELL PowerEdge R620 je osazen:
* 2 CPU E5-2690 @ 2,9Ghz (16/32 jader)
* 384 GB RAM
* 8 rychlých SAS disků pro data s kvalitním RAID řadičem
* 10 Gbe + GDR Infiniband adaptér
Každý z uzlů třiceti kusů CFD uzlů na bázi DELL PowerEdge R620 je osazen:
* 2 CPU Intel E5-2690 @ 2,9Ghz (16/32 jader)
* 64 GB RAM
Řídící server na bázi DELL PowerEdge R720xd zajištuje distribuci úloh, výpočetního software a ukládá sdílená data pracovníků provádějící výpočty. Obsahuje cca 36 TB úložné kapacity pro tato sdílená data.
Pro potřeby projektu IT4Innovations byl zakoupen cluster dvou uzlů pro GPU výpočty a čtyřiceti BLADE serverů umístěných celkově ve třech BLADE chassis.
Každý ze dvou GPU RACK uzlů na bázi DELL T620 obsahuje:
* 4 GPU NVIDIA Tesla C2075
* 2 CPU E5-2670 @ 2,6GHz (16/32 jader)
Každý ze čtyřiceti kusů BLADE uzlů na bázi DELL M620 obsahuje:
Aplikační servery slouží pro provoz aplikací VaV a jsou na nich provozovány především databázové clustery, virtualizační clustery, provozní servery, servery pro ekonomiku a servery pro provoz desktopové virtualizace.
Všechny servery jsou založeny na platformě DELL M620 v BLADE CHASSIS DELL M1000e, veškeré komponenty jsou redundantní, každý server obsahuje dva konvergované 10Gbe a FC HBA adaptéry, moduly pro kvalitní vzdálenou správu jednotlivých BLADE serverů i celého BLADE CHASSIS.
Interní 10Gbe switche jsou ve stacku a na venek propojeny se aktivními prvky z aktivity 02. Interní FC nebo FCoE switche jsou propojeny do fibrechannel fabric sítí distribuovaných přes datové sály CVIS VUT v Brně.
Kromě serverů v BLADE provedení bylo zakoupeno také několik desítek serverů běžném RACK provedení pro specializované použití.
Všechny RACK servery obsahují moduly pro vzdálenou správa, kvalitní RAID adaptéry, redundantní 10Gbe adaptéry.
Z hlediska ukládání dat byly v projektu zakoupeny celkem tři tierované disková pole SAN typu midrange optimalizované na výkon.
Důraz byl kladen především na tyto vlastnosti:
* Plně redundantní architektura, výměna čehokoli za běhu
* Na frontendu bloková FC8/FCoE/iSCSI konektivita
* Souborová NAS konektivita
* 3 automatické tiery (NL-SAS, SAS, SSD) S/A replikace do druhé vzdálené lokality
* Rychlé snapy/klony včetně konzistence skupin (i vzdáleně)
* Licence pro thin provisoning, flash chache, deduplikace, komprese, neomezený multipath pro standardní OS, agenti pro Oracle DB, Windows snapshoty
* Podpora VMWare vStorage APIs for Array Integration (VAAI), VMWare SRM, nativní multipath pro VMWare
V rámci této aktivity byl řešen i projekt desktopové virtualizace pro pracovníky VaV. Byla zakoupena technologie VMWare Horizon View pro 100 současně pracujících uživatelů, pro neomezený počet virtualizačních serverů a celkem hardwarových 80 sad monitorů HP Z24i IPS se zero klientem Leadtek Tera2 a základními periferiemi. Ostatní uživatelé mohou využívat přístup pomocí SW klientů ze svých stávajících PC, notebooků, tabletů a mobilních telefonů.
V rámci aktivity 06 vznikla sada nových modulů pro evidenci výsledků tvůrčí činnosti: „Publikace“, „Akce“, „Patenty“, „Produkty“ a řada podpůrných modulů pro automatický návrh překladu textu, snadné vyhledávání dat v Centrální databázi VUT a další.
Moduly se vyznačují standardizovaným vzhledem a uživatelskou přívětivostí; design modulů intuitivně vede nezkušené uživatele při zadávání nového výsledku VaV.
Jednotlivé moduly obsahují jednak nástroje pro zobrazení důležitých informací přímo při vyplňování formulářů a také disponují inteligentním systémem validace uložených informací. Tento centralizovaný diagnostický systém je využitelný i v aplikacích mimo IS Apollo VUT.
Nový automatizovaný systém pro vykazování výsledků do RIV předchází vzniku duplicitních záznamů o výsledku VaV v databázích VUT a IS VaV - RIV. „Správa dodávek RIV“ slouží pro účely evidence vykazovacích dávek RIV. Udržuje kompletní historii práce s daty o výsledku VaV a umožňuje uživatelům dohledat kdy a v jaké podobě byla jejich data předána do RIV.
Modul „Monitoring VaV“ nabízí přehledy hodnocení výstupů výzkumu a vývoje na VUT v Brně. Zejména jde o hodnocení dle „Metodiky hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení výsledků ukončených programů“ a interního „Hodnocení VUT“. Převzaté, resp. vypočtené body jsou rozděleny jednak na jednotlivé součásti VUT a jejich ústavy a také na tvůrce výsledků.
Vedoucí součástí i ústavů tak mají k dispozici nástroj, který jim poskytne data pro srovnání výkonnosti vědeckých pracovníků na jejich pracovištích.
IS VUT eviduje kromě základních údajů o projektu také strukturu řešitelského týmu, výkazy členů řešitelského týmu a umožňuje dohled nad plněním cílů projektů.