Detail projektu

PHOS4PLANT - Od odpadu ke zdroji - Recyklace popela z čistírenských kalů na rostlinné hnojivo bohaté na fosfáty

Období řešení: 01.05.2024 — 30.04.2027

Zdroje financování

Evropská unie - Interreg Rakousko – Česko 2021-2027

- plně financující (2023-06-26 - 2027-03-31)

O projektu

Fosfor je nezbytným prvkem pro všechny živé organismy. Celosvětové zásoby fosforu jsou však omezené, a proto se recyklaci fosforu věnuje velká pozornost. Vzhledem k značnému významu v průmyslové výrobě hnojiv a potravinářském průmyslu a silné závislosti na dovozu je fosfor na seznamu kritických surovin EU. Popel po spalování odpadních čistírenských kalů je jedním z nejslibnějších druhotných zdrojů, protože obsahuje značné množství fosforu. Nevýhodou popela jako sekundárního zdroje fosforu je přítomnost těžkých kovů. Projekt PHOS4PLANT má za cíl optimalizovat procesy spalování čistírenských kalů a získat fosfor z popela pomocí biologického loužení. Pomocí bioelektrochemických procesů a frakčního srážení se z biologického výluhu oddělí těžké kovy a získaný biologicky dostupný fosfor bude aplikován jako hnojivo do půdy s modelovými plodinami. Poté budou sledovány růstové parametry jejich kořenového systému a nadzemní části stejně jako obsah těžkých kovů a mikrobiální diverzita v půdě a plodinách.

Popis anglicky
Global phosphorus supplies are limited and therefore phosphorus recycling is receiving a lot of attention. Due to its significant importance in fertiliser and food production and its heavy dependence on imports, phosphorus is on the EU's list of critical raw materials. Fly ash from the incineration of sewage sludge is one of the most promising secondary sources as it contains significant amounts of phosphorus. The disadvantage of ash as a secondary source of phosphorus is the presence of heavy metals. The PHOS4PLANT project aims to optimise sewage sludge incineration processes and recover phosphorus from ash by bioleaching. Using bioelectrochemical processes and fractional precipitation, heavy metals will be separated from the bioleachate and the bioavailable phosphorus obtained will be applied as fertilizer to the soil with model crops. Then, the growth parameters of their root system and above-ground part as well as the heavy metal content and microbial diversity in the soil and crops will be monitored.

Klíčová slova
fosfor, odpadní kaly

Označení

ATCZ00043

Originální jazyk

čeština

Řešitelé

Brummer Vladimír, Ing., Ph.D. - hlavní řešitel
Bojanovský Jiří, Ing., Ph.D. - spoluřešitel
Goma Bernadette, Ing., M.Sc. - spoluřešitel
Hubáčková Tamara, Ing. - spoluřešitel
Hudák Igor, Ing., Ph.D. - spoluřešitel
Humlíček Aleš - spoluřešitel
Jecha David, Ing., Ph.D. - spoluřešitel
Judová Anna, Mgr. - spoluřešitel
Kopunec Andrej, Bc. - spoluřešitel
Skryja Pavel, Ing., Ph.D. - spoluřešitel
Šimková Pavlína - spoluřešitel

Útvary

Ústav fyzikálního inženýrství
- odpovědné pracoviště (07.06.2023 - 12.06.2023)
Ústav procesního inženýrství
- příjemce (01.01.2024 - 31.12.2026)

Výsledky

SKRYJA, P.; BOJANOVSKÝ, J.; HUDÁK, I.; BRUMMER, V.; JECHA, D.; GOMA, B.: Adria Danube Combustion Meeting 2024. Brno (09.09.2024)
Detail