Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
VUT považuje za důležité vytvářet zejména pro vznik start-upů či spin-offů příznivé podmínky, a to zjednodušením postupů a procedur vedoucích k jejich vzniku. Toho se snaží docílit úpravou vnitřních legislativních podmínek pro jejich schvalování, metodickou podporou a vedením zájemců, pomocí při zpracovávání podnikatelských záměrů ve spolupráci s vhodnými subjekty, např. Jihomoravským inovačním centrem a Technologickým parkem Brno, ale třeba i skrze hospodářské komory. Dále může zprostředkovávat start-up kapitál či zajišťovat prostory pro inkubaci a pokračující podnikání. Současně usiluje o to, aby podnikání na univerzitě a s univerzitou nebylo skrývaným tajemstvím, ale pozitivně hodnocenou aktivitou, která bude i z druhé strany založena na nastavení a respektování vzájemně korektních podmínek. Start-upy a spin-offy vzniklé na VUT přitom významně přispívají nejen v technologickém rozvoji, ale i v řešení aktuálních společenských výzev - od environmentální udržitelnosti a klimatických změn až po digitální transformaci. VUT spěje k tomu, aby jako univerzita zakládala v průměru nejméně 3–5 spin-offů či start-upů ročně.
VUT spolupracuje s Jihomoravským inovačním centrem v mentoringu a případné inkubaci start-up či spin-off firem v rámci dvou technologických inkubátorů, které jsou přímo součástí kampusu univerzity a které JIC spravuje. Kromě technologických inkubátorů se společně s JIC VUT podílí na provozování Kreativního inkubátoru KUMST zaměřeného na rozvoj kreativního podnikání, který je provozován JIC v objektu univerzity v Údolní 19.
Konkurenční výhodu VUT poskytuje Technologický park Brno, vůbec první technologický park v ČR, jehož je VUT prostřednictvím prémiové akcie spolu s městem Brnem spoluvlastníky. Ve spolupráci s městem VUT usiluje o nalezení optimální formy aktivní spolupráce mezi naší univerzitou a Technologickým parkem tak, aby vytěžili co nejvíce ze synergie plynoucí z bezprostředního sousedství. Významnou referencí je v tomto smyslu například Technische Universität München či Technische Universität Chemnitz v Německu, které jsou rovněž obklopeny technologickými parky. VUT jedná s městem Brnem o možnostech případného využití dohodnuté části prostor pro startovací lokalizaci začínajících start-up či spin-off firem založených univerzitou, a to včetně prostor pro tvůrčí aktivity studentů. Příležitostí je i další vědecko-technický park, VTP Brno, a. s., založený ve spolupráci s Hospodářskou komorou jižní Moravy a vybudovaný v areálu Pod Palackého vrchem, ve kterém VUT vlastní podíl 12 % a s nímž rovněž hledá optimální formu spolupráce.
Výzkum a vývoj v oblasti udržitelného rozvoje měst s využitím nejmodernějších technologií
Zjistit více
Specializace na Smart Home a aplikace IoT, vlastní platforma MaNoBoard pro monitoring a ovládání domova i zahrady
Zakázkový výzkum a vývoj produktů a služeb využívajících kreativní a zodpovědnou aplikaci umělé inteligence se zaměřením zejména na udržitelnou společnost a zdravé životní prostředí
Zakázková inženýrská řešení na míru pro firmy v oblastech elektrotechniky, IT a strojírenství
Materiálová řešení balistické a střepinové ochrany
Vývoj řešení pro datová centra, telco a kyberbezpečnostní firmy
Specifické čištění odpadních vod od menších producentů po obce – bez elektřiny, pomocí přírodních materiálů a technologií.
Konstrukce mobilních robotů a robotických aplikací na zakázku
Vývoj, výroba a prodej atomic force mikroskopu (AFM) LiteScope™ navrženého pro jednoduchou integraci do rastrovacích elektronových mikroskopů (SEMs).
Vývoj vysokorychlostní platformy pro směrování, řízení a zabezpečení síťového provozu v rámci segmentu ISP a datových center
Vývoj a dodávky technologie Astacus® sloužící k čištění vodovodního potrubí, testování požárních hydrantů, měření hydraulických veličin a teploty vody v potrubí
Přenos pokročilých technologií souvisejících s aditivní výrobou a 3D tiskem do průmyslu
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková