Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Manažeři transferu znalostí na VUT poskytují studentům VUT základní poradenství ve věcech ochrany duševního vlastnictví a založení inovační firmy v návaznosti na výsledcích výzkumu VUT (start-up, spin-off). Každá fakulta/součást VUT má vlastního manažera transferu znalostí, který vám bude k dispozici přímo na místě. U studentů je třeba především poznamenat, že čistě studentským vztahem ke škole nevzniká škole nárok na výsledky tvůrčí práce studenta – na školní práce (bakalářské práce, diplomové práce, seminární práce a jiné), vynálezy, designové prvky apod. Práva k duševnímu vlastnictví studenta tak patří studentovi, který s nimi může nakládat i komerčně.
Pouze u výsledků tvůrčí práce studenta vytvořených ke splnění studijních povinností má škola, pokud jsou komercializovány, nárok na náhradu nákladů, které škola vynaložila k vytvoření daného výsledku. Dále má škola právo ke zveřejnění školního díla a k jejímu využití pro nekomerční účely. V případě zájmu o využití na komerční účely má škola (VUT) právo požadovat licenci za obvyklých podmínek, vč. licenčních poplatků studentovi.
I studentům tedy radíme, nabyté poznatky NEZVEŘEJŇOVAT a nesdílet se třetími osobami, dokud nebude vyřešena jejich ochrana.
Jak je to v situaci, kdy byl výsledek tvůrčí práce vytvořen společnou prací studenta a zaměstnance VUT?
Školní práce (bakalářské práce, diplomové práce, seminární práce a jiné) prokazují schopnost studentovy samostatné tvůrčí práce, a proto je přímo vyžadováno, aby jejím autorem byl pouze tento student. V opačném případě by neměla být taková práce obhájena. Školitel (zaměstnanec VUT) by měl dbát, aby jeho podpora nepřesáhla rámec odborného vedení. Výše uvedené platí pro práva k autorskému dílu, tj. dílu literárnímu, uměleckému nebo vědeckému (většinou jde o práva k textu práce).
U technických řešení (vynálezů) může být situace jiná, přičemž školitel (zaměstnanec VUT) může být považován za jejich původce nebo spolupůvodce, pokud přispěl k jejich vytvoření vynálezeckou činností. Aby nedocházelo k pozdějším sporům, je vhodné v zadání práce vymezit, co již školitel vymyslel a co teprve zadává studentovi k dořešení, dopracování.
Pokud student vytvoří poznatek ve spolupráci se zaměstnancem VUT, tento zaměstnanec poznatek ohlásí postupem dle interních směrnic VUT a uvede studenta jako spolupůvodce. Příslušní pracovníci transferu znalostí se studentem vypořádají práva k poznatku smluvně (např. dohodou o převodu).
Může být bakalářská/diplomová/disertační/rigorózní práce utajena k zamezení jejího zveřejnění?
Autor práce dle zákona (Zákon o vysokých školách č. 111/1998 Sb., § 47b) odevzdáním práce k obhajobě souhlasí se zveřejněním práce. Práce musí být zveřejněna nejméně 5 pracovních dnů před konáním obhajoby k nahlížení veřejnosti.
Co lze v odůvodněných případech zajistit, je odložení zveřejnění části nebo celé práce po dobu trvání překážky pro zveřejnění, a to až na dobu 3 let. Tato doba by měla poskytnout dostatek času k zajištění průmyslově-právní (např. patentové) ochrany nebo dořešení komercializace poznatku.
Lze se také zamyslet nad nutným obsahem dané práce, zda citlivé poznatky je nutné do práce uvádět či zda budou splněny cíle práce i bez jejich uvedení. Dále může existovat způsob, jak poznatky uvést pouze částečně tak, aby celý poznatek nebyl zřejmý, respektive může jít charakteristická data reprezentující poznatek nahradit relativními hodnotami, ze kterých není skutečný poznatek patrný.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková