Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail publikace
GÁBROVÁ, L.
Originální název
Předběžný návrh denního osvětlení obytných místností bez znalosti budoucího okolního zastínění
Anglický název
Preliminary design of daylighting of residential rooms without the knowledge of future surrounding shading
Typ
článek ve sborníku ve WoS nebo Scopus
Jazyk
čeština
Originální abstrakt
Požadavky na denní osvětlení obytných místnosti jsou v České republice upraveny legislativou a českými technickými normami. Nesprávný návrh denního osvětlení může být považován za vadu projektu. Denní osvětlení místnosti může být velmi ovlivněno stíněním venkovními překážkami, jakými mohou být například stromy nebo okolní budovy. Při návrhu denního osvětlení novostavby by mělo být uvažováno také se zastíněním budovy, které může být reálně očekáváno (například podle regulačního plánu). Pokud stínění navrhované stavby není v budoucnosti zcela vyloučeno, nemělo by být denní osvětlení budovy navrhováno pouze za předpokladu, že v budoucnu budova nebude stíněna, i když v současnosti se v okolí budovy nenachází stínící budovy. Problém ale může nastat v případě, že pro dané území, kde má být navrhovaná budova postavena, není zpracován regulační plán a ani vydána územní rozhodnutí, na jejichž základě by bylo možné stanovit budoucí podobu stínících staveb (odstupové vzdálenosti, výška nebo tvarové a barevné řešení novostaveb). Příspěvek se zabývá řešením problematiky návrhu úrovně denního osvětlení v obytné místnosti v novostavbě za předpokladu neexistence regulačního plánu a územních rozhodnutí. Na základě stanovení úrovně denního osvětlení v obytné místnosti v modelovém příkladu jsou učiněny závěry, které se týkají odstupových vzdáleností staveb od obytných místností dle české legislativy a českých technických norem a také velikosti oken u zastíněných staveb.
Anglický abstrakt
In the Czech Republic, requirements on daylighting of residential rooms are determined by the Czech legislation and by Czech technical standards. An incorrect design of daylighting can be seen as defect of a project. Daylighting in a room can be very influenced by outside obstructions. In design of daylighting of new building, it should be reflected on shading which can be expected realistically, for example according to regulatory plan. When the shading is not excluded in the future daylighting of the new residential room should not be designed only provided that there are not external shielding obstacles. However, there can be a problem with design of daylighting when there is not a regulatory plan or planning permission proceedings according to which we can determine the location and height of shading obstructions.
Klíčová slova
denní osvětlení, činitel denní osvětlenosti, stínění, odstupová vzdálenost mezi stavbami pro bydlení
Klíčová slova v angličtině
daylighting; daylight factor; shading; distance between residential building
Autoři
Rok RIV
2013
Vydáno
25. 4. 2013
Nakladatel
Vysoké učení technické v Brně, Ústav soudního inženýrství
Místo
Brno
ISBN
978-80-214-4704-2
Kniha
Sborník anotací konference Junior Forensic Science Brno 2013
Číslo edice
první
Strany od
35
Strany do
Strany počet
7
BibTex
@inproceedings{BUT100401, author="Lenka {Gábrová}", title="Předběžný návrh denního osvětlení obytných místností bez znalosti budoucího okolního zastínění", booktitle="Sborník anotací konference Junior Forensic Science Brno 2013", year="2013", number="první", pages="35--35", publisher="Vysoké učení technické v Brně, Ústav soudního inženýrství", address="Brno", isbn="978-80-214-4704-2" }