Detail publikace

POROVNÁNÍ VLIVU PASIVNÍHO CHLAZENÍ A KLIMATIZACE NA VNITŘNÍ PROSTŘEDÍ

KLUBAL, T.

Originální název

POROVNÁNÍ VLIVU PASIVNÍHO CHLAZENÍ A KLIMATIZACE NA VNITŘNÍ PROSTŘEDÍ

Anglický název

COMPARISON OF THE INFLUENCE OF PASSIVE COOLING AND AIR CONDITIONING ON THE INDOOR ENVIRONMENT

Typ

článek ve sborníku ve WoS nebo Scopus

Jazyk

čeština

Originální abstrakt

Příspěvek představuje srovnání vlivu pasivního chlazení a klimatizace na vnitřní prostředí. V letním období často dochází k přehřátí lehkých objektů. Tento problém je mnohdy řešen instalací klimatizace, která vede ke zvýšení spotřeby energie. Vývoj a využití pasivního chlazení je jedním z opatření proti přehřívání budov, ke kterému by měla být směřována pozornost [1]. Pasivní chlazení je možné použít jako doplněk nebo ideálně, jako náhrada pro klimatizaci. Představený systém používá materiály s fázovou změnou (PCMs) jako akumulační médium latentního tepla pro lepší absorpci tepla. Testovaný systém kombinuje latentní akumulační materiál ve formě drobných pelet, které jsou rozptýlené do sádrové omítky a kapilární chlazení pro jejich aktivaci.

Anglický abstrakt

The paper shows a comparison of the influence of passive cooling and air conditioning on indoor environment. In the summer time there is often the overheating of lightweight buildings. This problem is often solved by installation of air conditioning that leads to increase of energy consumption. The development and using of the passive cooling is one of the measures against overheating inside buildings, which should be directed attention to [1]. Passive cooling can be used as a supplement or, ideally, as a substitute for air conditioning. Presented system uses phase change materials (PCMs) as a latent heat storage medium for better absorption of heat. The tested system combines the latent heat storage material in the form of micro pellets, which are dispersed in the gypsum plaster, and capillary cooling for their activation.

Klíčová slova

Pasivní chlazení, materiál s fázovou změnou, latentní teplo, kapilární rohože, klimatizace.

Klíčová slova v angličtině

Passive cooling, phase change material (PCM), latent heat, capillary tubes, air conditioning.

Autoři

KLUBAL, T.

Rok RIV

2013

Vydáno

7. 11. 2013

Nakladatel

VŠB-TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA, Fakulta stavební

Místo

Ostrava

ISBN

978-80-248-3236-4

Kniha

STRUCTURA 2o13, III. ročník mezinárodní stavební konference, konané v rámci projektu „Tvorba a internacionalizace špičkových vědeckých týmů a zvyšování jejich excelence na Fakultě stavební VŠB – TU Ostrava“

Strany od

109

Strany do

114

Strany počet

6

BibTex

@inproceedings{BUT104082,
  author="Tomáš {Klubal}",
  title="POROVNÁNÍ VLIVU PASIVNÍHO CHLAZENÍ A KLIMATIZACE NA VNITŘNÍ PROSTŘEDÍ",
  booktitle="STRUCTURA 2o13, III. ročník mezinárodní stavební konference, konané v rámci projektu „Tvorba a internacionalizace špičkových vědeckých týmů a zvyšování jejich excelence na Fakultě stavební VŠB – TU Ostrava“",
  year="2013",
  pages="109--114",
  publisher="VŠB-TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA, Fakulta stavební",
  address="Ostrava",
  isbn="978-80-248-3236-4"
}