Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail publikace
BOČKOVÁ, N. DOČEKALOVÁ, M.
Originální název
Využití zdrojů financování VaV v části elektrotechnického průmyslu
Anglický název
R&D funding sources effects in the electronics industry
Typ
článek v časopise - ostatní, Jost
Jazyk
čeština
Originální abstrakt
Účel článku : Tato práce zkoumá vliv daňových pobídek a ostatních typů podpor na VaV na počet inovací a patentů v českých podnicích. Výdaje na český VaV v podnikatelském sektoru jsou podle standardů OECD a EU v oblasti inovací nízké. K dosažení cíle strategie Europa 2020 v roce 2005 zavedla česká vláda daňové pobídky na VaV . Tento druh daňových pobídek na VaV je nejvýhodnější pro podniky v EU - 27 , jak bylo nasimulováno týmem ZEW Mannheim za použití evropského daňového analyzátoru . Methodolgy / metody : Analyzovali jsme účinky VaV daňových pobídek na pravděpodobnost vytvoření inovace nebo patentu v podnicích z NACE 26.51 Měřicí, zkušební a navigační přístroje , hodiny a hodinky. Použili jsme tři databáze : Databáze českých firem, údaje od finanční správy České republiky a výsledky dotazníkového šetření O výzkumu a vývoji z Českého statistického úřadu . Vědecký cíl: Cílem této práce je analyzovat a zhodnotit současný stav investic do vlastního VaV ve výrobních podnicích elektrotechnického průmyslu v České republice, a to zejména ve vztahu k vlastní realizaci inovací a patentů, a použitých finančních zdrojů v závislosti na velikosti podniku. České výrobní podniky mohou využívat veřejné dotace na VaV činnosti, dotace ze strukturálních fondů z EU, vlastní zdroje, daňové pobídky na VaV . Zjištění :část elektronického a elektrotechnického průmyslu je třetí nejrychleji rostoucí části zpracovatelského průmyslu. Tato část zpracovatelského průmyslu má největší podíl na objemu uplatňovaných daňových pobídek na VaV v ČR. Investice určené do VaV jsou pro malé a střední podniky riskantní. Malé a střední podniky pravděpodobně produkují pro velké společnosti, než aby začínaly samy vyrábět nové produktové linie sami . Kromě toho, že je velmi obtížné pro finanční a vládní instituce určit jak ohodnotit kvalitu investic do výzkumu a vývoje , protože predikce výsledeku VaV je nejistá, setkali jsme se i s neochotou firem zveřejnit všechny relevantní informace . Závěry : Podniky z podnikatelské sféry s vlastním VaV jsou více konkurenceschopné než podniky bez VaV . Výsledky finančního hospodaření za období 2007-2011 vykazují lepší stabilitu inovativních firem v dobách recese .
Anglický abstrakt
Purpose of the article: This paper examines the impact of the Czech R&D Tax Incentives scheme on the number of Innovations and patenting. Czech R&D spending in business sector is low by OECD and EU Innovation standards. To achievement the aims of strategy Europa 2020 in 2005 the Czech government introduced a R&D Tax Incentives. This type of R&D Tax Incentives is the best in EU-27, how simulated ZEW Mannheim team used European Tax Analyser. Methodolgy/methods: We analysed the effects of R&D Tax Incentives on the likelihood of innovating and patenting in business companies, NACE 26.51 Measuring, testing and navigating equipment; watches and clocks. We used three databases: Database for Czech firms, data of Financial Administration of the Czech Republic and results of questionnaire Research and Development of Czech Statistical Office. Scientific aim: The aim of this paper is to analyze and assess the current state of investment in own R&D in manufacturing enterprises of electro technical industry in the Czech Republic, especially in relation to the actual realization of innovations and patents, financing sources used in relation to the size of the business. Czech companies using public subsidies to R&D activities, structural funding from EU, own resources and R&D Tax Incentives. Findings: The part of Manufacturing Industry is the part of the third fastest growing industry and the most R&D Tax Incentives volume (in CZK). R&D investment is for SME risky. SMEs likely produce for a large company, than starting new products line by themselves. Moreover, it is very difficult for financial and government institutions to judge the quality of the R&D investment because of its uncertain outcome and firms' reluctance to disclose all of the relevant information. For SMEs, particularly small firms and start-ups, will be more likely to be credit constrained when investing in R&D. Conclusions: Enterprises of business sector with own R&D are more competitiveness than enterprises without this. The results financial measures the period 2007-2011 show a better stability of innovative firms in times of recession.
Klíčová slova
podpora VaV, daňové úlevy na VaV, MSP, inovace, konkurenceschopnost
Klíčová slova v angličtině
R&D subsidies, R&D Tax Incentives, SME, Innovation, Competitiveness
Autoři
BOČKOVÁ, N.; DOČEKALOVÁ, M.
Rok RIV
2013
Vydáno
30. 12. 2013
ISSN
1802-8527
Periodikum
TRENDY EKONOMIKY A MANAGEMENTU
Ročník
7
Číslo
17
Stát
Česká republika
Strany od
Strany do
24
Strany počet
BibTex
@article{BUT104494, author="Nina {Bočková} and Marie {Pavláková Dočekalová}", title="Využití zdrojů financování VaV v části elektrotechnického průmyslu", journal="TRENDY EKONOMIKY A MANAGEMENTU", year="2013", volume="7", number="17", pages="17--24", issn="1802-8527" }