Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail publikace
JANDOVÁ, K. FOŘT, T. BOUŠEK, J.
Originální název
Rychlé LBIC rastrování solárních článků
Anglický název
Fast LBIC scanning of solar cells
Typ
článek ve sborníku ve WoS nebo Scopus
Jazyk
čeština
Originální abstrakt
Pro detekci lokálních defektů v solárním článku se používá velmi často metody LBIC (Light Beam Induced Current). Výsledkem je obrázek indikující rozdíly v lokální sériové a derivační rezistivitě a také lokální míře rekombinace minoritních nosičů. Laserový paprsek scanuje pod povrchem solárního článku. Celý proces je závislý na požadované kvalitě výstupního obrázku. Test tedy může trvat i několik hodin. Metoda pro rychlé rastrování solárního článku je založena na principu metody LBIC a také využívá částečně její pracoviště. Místo laserového paprsku je instalována řada červených SMD LED přes celou délku solárního článku. Rastrování probíhá v osách X a Y. V principu stačí jedno přerastrování v těchto souřadnicích. Z proudové odezvy paprsku je poznat rozložení defektů v ploše. Hodnoty z nascanovaných souřadnic jsou v počítači ukládány do matice a sečteny. Zobrazení výpočtu není stejné jako u metody LBIC, avšak informace o pozici a o změně intenzity proudu tu je. Zpracování dat probíhá v programu MATLAB. Pro různé hloubky vniku světla je možné použít žluté, zelené a modré LED. Touto cestou se pak dostáváme co nejblíže k přechodu.
Anglický abstrakt
For detection of local defects in solar cells LBIC (Light Beam Induced Current) is a widely used universal method. The resulting picture indicates differences in local series and shunt resistances and differences in local rate of minority carriers recombination. A laser beam scanning over the solar cell surface is routinely used in this test. This process may take several hours depending on demanded picture resolution. A method for fast scanning of solar cells based on the LBIC measurement was proposed and tested. Instead of laser beam a linear light source consistent of multiple SMD LED diodes is used. Scanning is performed in both X and Y axes. In principle one scan in each coordinate is sufficient. The resulting current response is influenced by all defects allocated in the actual position of the actuating light beam line. The picture of the solar cell defects is computed combining the contributions from each line in both X and Y axes. Result of this computation is not the same as the LBIC picture nevertheless it gives an information about the position and about the change of intensity of the local current. Data computation was made by MATLAB program. Using red, green and blue LEDs there is a possibility to obtain different depth of light absorption area. This way the faults in bulk so as near the surface of the solar cell can be detected.
Klíčová slova
solární články
Klíčová slova v angličtině
solar cells
Autoři
JANDOVÁ, K.; FOŘT, T.; BOUŠEK, J.
Rok RIV
2006
Vydáno
1. 1. 2006
Nakladatel
Czech RE Agency
Místo
Rožnov p. R.
ISBN
80-239-7361-4
Kniha
2. česko-slovenská fotovoltaická konference
Číslo edice
1
Strany od
Strany do
3
Strany počet
BibTex
@inproceedings{BUT19489, author="Kristýna {Jandová} and Tomáš {Fořt} and Jaroslav {Boušek}", title="Rychlé LBIC rastrování solárních článků", booktitle="2. česko-slovenská fotovoltaická konference", year="2006", number="1", pages="3", publisher="Czech RE Agency", address="Rožnov p. R.", isbn="80-239-7361-4" }