Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail publikace
PAŘÍLKOVÁ, J. KREJČÍ, I. ZACHOVAL, Z. VESELÝ, J.
Originální název
DVĚ EXPERIMENTÁLNÍ METODY SLEDOVÁNÍ STAVU OCHRANNÝCH HRÁZÍ - LABORATORNÍ ZKOUŠKY
Anglický název
TWO EXPERIMENTAL METHODS OF DIKE STATUS MONITORING - LABORATORY EXAMPLES
Typ
článek ve sborníku ve WoS nebo Scopus
Jazyk
čeština
Originální abstrakt
Vzhledem k současnému vývoji a prognózám signalizujícím vyšší četnost extrémních meteorologických situací se protipovodňová ochrana stává důležitou složkou našeho života. Z tohoto hlediska je nutno věnovat pozornost jednomu z nejužívanějších ochranných prvků - stavu ochranných hrází. Řešením grantových projektů GA ČR 103/01/0057 a 103/04/0741 je laboratorní ověření dvou elektrických metod, sledování stavu zemních hrází a jeho změn a návrh a realizace zařízení pro měření na reálných objektech. Složitost problému spočívá především v řešení úlohy nestacionárního proudění vody v nenasyceném prostředí zeminy hráze. K indikaci průběhu volné hladiny v prostoru a čase byla realizována vysoce citlivá elektronická zařízení založená na principu zjištění průběhu teplotního pole a elektrické vodivosti v zemině hrází. Znalost jejího průběhu je podkladem pro kalibraci a verifikaci matematických modelů. Příspěvek je věnován poznatkům nabytým při laboratorním experimentálním stanovení volné hladiny a při sledování pohybu vody v tělese hráze doplněné o sledování relativních změn jejího stavu užitím uvedených nepřímých neinvazivních metod.
Anglický abstrakt
In extreme hydrological situations, dikes are momentarily exposed to extraordinary loads. Infiltrating water causes distinctive changes in their status of stress and stability. Assurance of dike stability for any probable developments of load is the highest prerequisite of their reliability. The problem difficulty rests mainly in the fact that water streaming is not stationary and occurs in an unsaturated environment. The solution of grant projects GA CR 103/01/0057 and 103/04/0741 is a proposal and laboratory verification of two methods for electrical monitoring the dike status and its changes. To indicate the development in time and space, electronic devices of high sensitivity were used, based on the principle of identification of the temperature field development and electric conductivity in the dike earth. Knowledge of the development makes a basis for calibration and verification of mathematical models.
Klíčová slova v angličtině
experimental methods; dike monitoring
Autoři
PAŘÍLKOVÁ, J.; KREJČÍ, I.; ZACHOVAL, Z.; VESELÝ, J.
Rok RIV
2006
Vydáno
28. 11. 2006
Nakladatel
VUTIUM
Místo
Rajnochovice
ISBN
80-214-3311-6
Kniha
Hydrodynamika 2006
Edice
neuv
Číslo edice
1
Strany od
23
Strany do
28
Strany počet
6
BibTex
@inproceedings{BUT21609, author="Jana {Pařílková} and Ivan {Krejčí} and Zbyněk {Zachoval} and Jaroslav {Veselý}", title="DVĚ EXPERIMENTÁLNÍ METODY SLEDOVÁNÍ STAVU OCHRANNÝCH HRÁZÍ - LABORATORNÍ ZKOUŠKY", booktitle="Hydrodynamika 2006", year="2006", series="neuv", number="1", pages="23--28", publisher="VUTIUM", address="Rajnochovice", isbn="80-214-3311-6" }