Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail publikace
ZACH, J. HELA, R. SEDLMAJER, M.
Originální název
Vývoj tepelně izolačních omítek pro zateplování a sanaci stavebních konstrukcí
Anglický název
Development of thermal insulating plasters for thermal insulation and sanitation of structures
Typ
článek ve sborníku ve WoS nebo Scopus
Jazyk
čeština
Originální abstrakt
Při rekonstrukci a sanaci historických objektů se velmi často setkáváme s problémem, že vzhledem k členitosti fasády a památkové ochraně nelze pro zlepšení tepelně technických vlastností objektu využít vnějších zateplovacích systémů. V daném případě lze pro zlepšení tepelně izolačních vlastností zdiva (ze strany exteriéru) využít tepelně izolační omítky. Tepelně izolační omítky jsou v daném případě výhodné také z pohledu nízkých modulů pružnosti a vysoké otevřené pórovitosti, což je obzvláště vhodné při částečném zavlhčení sanovaného zdiva nebo při jeho zasolení. Příspěvek popisuje výsledky vývoje a výzkumu nových druhů tepelně izolačních omítek na bázi vápenné kaše, které jsou určené k zateplování a sanaci historických staveb. Jedná se o tepelně izolační omítky s velmi nízkou objemovou hmotností 300 až 400 kg/m3 a pórovitostí vyšší než 50 %, které jsou na bázi lehkého pórovitého kameniva a silikátového pojiva.
Anglický abstrakt
When working on reconstruction and sanitation of historic buildings, we quite often encounter the problem that due to the segmentation of the facade and due to heritage protection it is not possible to use external insulation systems in order to im-prove the thermal technical properties of the object. In this case, there can be thermal insulating plasters used to improve the thermal insulation characteristics of walls (from the side of exterior). Thermal insulation plasters are in this case useful also in terms of low modules of flexibility and high open porosity, which is particularly suitable for par-tial moistening of the saved masonry or for its salting. The contribution paper describes the results of research and development of new types of thermal insulation plasters based on lime mash which are designed to heat and save historic buildings. They are the thermal insulation plasters with very low density of 300 to 400 kg/m3 and porosity higher than 50% which are based on lightweight porous aggregates and silicate binders.
Klíčová slova
Tepelně izolační omítka, součinitel tepelné vodivosti, metakaolin
Klíčová slova v angličtině
Heat-insulating plaster, thermal conductivity, metakaolin.
Autoři
ZACH, J.; HELA, R.; SEDLMAJER, M.
Rok RIV
2011
Vydáno
13. 4. 2011
Nakladatel
Technická univerzita v Košiciach, Stavebná fakulta
Místo
košice
ISBN
978-80-553-0651-3
Kniha
11. Poruchy a obnova obalových konštrukcií budov, zborník z konferencie
Edice
1
Číslo edice
Strany od
205
Strany do
210
Strany počet
6
BibTex
@inproceedings{BUT36938, author="Jiří {Zach} and Rudolf {Hela} and Martin {Sedlmajer}", title="Vývoj tepelně izolačních omítek pro zateplování a sanaci stavebních konstrukcí", booktitle="11. Poruchy a obnova obalových konštrukcií budov, zborník z konferencie", year="2011", series="1", number="1", pages="205--210", publisher="Technická univerzita v Košiciach, Stavebná fakulta", address="košice", isbn="978-80-553-0651-3" }