Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail publikace
VOŘECHOVSKÁ, D.
Originální název
VLIV DOBY PO VÝPALU A VODNÍHO SOUČINITELE NA PEVNOST BETONU
Anglický název
EFFECT OF TIME AFTER HEATING AND W/C RATIO ON STRENGTH OF CONCRETE
Typ
kapitola v knize
Jazyk
čeština
Originální abstrakt
Jedním z nejrozšířenějších nástrojů pro detailní modelování chování betonových a železobetonových konstrukcí je numerické modelování metodou konečných prvků. V případě analýzy konstrukcí vystavených vysokým teplotám, např. při požáru, je třeba zohlednit vliv teploty na hodnoty mechanických vlastností materiálu konstrukce, které se v důsledku působení teploty mění a tím zásadně ovlivňují proces porušování a únosnost konstrukce. Překážkou při modelování je velmi často neznalost závislosti vstupních parametrů na teplotě, přesněji na teplotní historii. Zejména v oblasti lomové mechaniky výzkum dosud chybí (pevnost v tahu, lomová energie, aj.). Závislost parametrů je nejčastěji udávána vzhledem k maximální dosažené teplotě. Tento parametr však není sám schopen popsat celou teplotní historii, kterou lze rozložit na tyto základní složky: rychlost nárůstu teploty, expoziční doba, maximální dosažená teplota, rychlost ochlazování a doba po ochlazení. Informace o komplexním vlivu těchto složek na materiálové parametry doposud chybí. Tato práce se zabývá vlivem doby po výpalu na pevnost v tlaku. Tento TL navazuje tematicky na TL 1.1.3.2.-9 "Vliv vysokých teplot na mechanické vlastnosti cementových kompozitů" a příslušnou dílčí výzkumnou zprávu.
Anglický abstrakt
One of the most extensively used tool for detailed simulation of behavior of concrete and reinforced concrete structures is numerical modeling by means of finite element method. In the case of an analysis of structures subjected to high temperatures (e.g. in fire) it is necessary to take into account an effect of evolving temperature on the evolution of material mechanical parameters thereby influencing the damage process and bearing capacity of structure. A lack of the dependence of input parameters on temperature history very often brings about inconveniences for modeling. An absence of input data is mainly in the field of fracture mechanics (tensile strength, fracture energy). The temperature dependence of parameters is usually given with respect to the maximum temperature. However, this single variable is not able to describe the complex temperature history that may be characterized by these basic parameters: heating rate, exposure time, maximum temperature, cooling rate and time after heating. Information about a complex effect of those factors is still absent. This TL is a continuation of TL 1.1.3.2.-9. This research aims at study of the effect of time after heating to compressive strength of concrete.
Klíčová slova
Klíčová slova v angličtině
high temperature, water-cement ratio, concrete
Autoři
Rok RIV
2007
Vydáno
1. 11. 2007
Místo
Brno
ISBN
978-80-01-04176-5
Kniha
Technické listy 2007
Edice
1
Číslo edice
Strany od
Strany do
2
Strany počet
BibTex
@inbook{BUT55554, author="Dita {Vořechovská}", title="VLIV DOBY PO VÝPALU A VODNÍHO SOUČINITELE NA PEVNOST BETONU", booktitle="Technické listy 2007", year="2007", address="Brno", series="1", edition="1", pages="1--2", isbn="978-80-01-04176-5" }