Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail publikace
BOČKOVÁ, N. MIKULEC, L.
Originální název
Daňové pobídky pro firmy provádějící V a V
Anglický název
TAX INCENTIVES FOR R&D IN COMPANIES
Typ
článek v časopise - ostatní, Jost
Jazyk
čeština
Originální abstrakt
Oblast výdajů na výzkum a vývoj je prioritní pro většinu ekonomicky vyspělých států. Moderní trendy ukazují, že dlouhodobý růst a prosperita firem si v současnosti žádá zvyšování jiných zdrojů růstu, než pouhé zvyšování efektivity. V postkomunistických ekonomických systémech sice stále velký význam hrají přímé zahraniční investice, ale jejich počet průběžně klesá. Východiskem při hledání nových zdrojů růstu se stává využívání znalostí k tvorbě inovací a zvyšování podnikatelství. ČR je jedním z adeptů na přechod do vývojově vyšší fáze, v níž významným zdrojem konkurenceschopnosti a tím i růstu jsou inovace („innovation-driven“ konkurenceschopnost). Otázka rozdělování státních prostředků, či hledání jiných způsobů podpory výzkumu a vývoje je řešena každou vládou samostatně a stává se jedním z pilířů zvyšování konkurenceschopnosti ekonomiky. Evropské státy nedosahují stejného procentuálního podílu finančních prostředků věnovaných na výzkum a vývoj jako vyspělé ekonomiky v zámoří, např. Kanada nebo Japonsko. Trendem podpory výzkumu a vývoje se stávají daňové pobídky pro firmy, které do inovací vkládají i vlastní prostředky. Přímá státní podpora výzkumu a vývoje je snadněji dostupná velkým firmám, výzkumným subjektům a konsorciím, nikoliv malým a středním firmám. Tento článek se zabývá studií nepřímé státní podpory výzkumu a vývoje systémem daňových pobídek pro malé a střední firmy. Návrh doporučení daňových pobídek pro ČR vychází z analýzy těchto nástrojů v zahraničí.
Anglický abstrakt
Investment in research and development is a priority for most economically advanced countries. Modern trends indicate that long-term growth and prosperity of firms will now require, besides mere increases in efficiency, an increase in also other sources of growth. Direct foreign investments continue to play an important role in post-communist economic systems, but their number has gradually been decreasing. The question of new sources of growth may be answered by the use of knowledge to create innovations and to enhance entrepreneurship. The Czech Republic is one of the candidates for a move to a higher evolutionary stage, in which an important source of competitiveness - and hence also of growth - are innovations ("innovation-driven competitiveness"). The issue of allocation of state funding and the search for alternative methods of support for research and development is dealt with independently by each government, and becomes one of the driving forces in enhancing competitiveness of the economy. The percentage rate of research and development allocations in European countries falls short of R&D funding in developed overseas economies, such as Canada or Japan. The trend in support for research and development are tax incentives for firms that invest also their own money to innovations. Direct state support for research and development is more easily accessible to large firms, research institutes and consortia rather than to small and medium-sized enterprises. This article investigates indirect state support for research and development through a system of tax incentives for small and medium-sized enterprises. The tax incentive recommendations for the Czech Republic proposed here are based on an analysis of those instruments in other countries.
Klíčová slova
Daňové pobídky pro V a V, malé a střední firmy, Evropská unie, inovační politika
Klíčová slova v angličtině
Innovation policy, R&D tax credit, Small and Medium-sized Enterprises, EU.
Autoři
BOČKOVÁ, N.; MIKULEC, L.
Rok RIV
2012
Vydáno
8. 6. 2012
Nakladatel
Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice
Místo
Pardubice
ISSN
1211-555X
Periodikum
Sborník vědeckých prací University Pardubice
Ročník
17
Číslo
23
Stát
Česká republika
Strany od
5
Strany do
Strany počet
12
BibTex
@article{BUT88761, author="Nina {Bočková} and Luděk {Mikulec}", title="Daňové pobídky pro firmy provádějící V a V", journal="Sborník vědeckých prací University Pardubice", year="2012", volume="17", number="23", pages="5--17", issn="1211-555X" }