Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail publikace
VOLAŘÍK, T.
Originální název
TÍHOVÉ POLE NA ÚZEMÍ MĚSTA BRNA
Anglický název
GRAVITY FIELD IN THE BRNO CITY SORROUNDIGS
Typ
článek ve sborníku ve WoS nebo Scopus
Jazyk
čeština
Originální abstrakt
Na území města Brna výzkumný tým z Ústavu geodézie FAST VUT v Brně vybudoval v roce 2010 astronomicko-geodeticko-nivelační experimentální síť (AGNES). Výsledkem je síť 34 bodů pokrývající území města Brna, splňující podmínky pro astronomická, GNSS a nivelační měření. Na některých bodech sítě byla provedena i kontrolní relativní tíhová měření pružinovým gravimetrem LaCoste&Romberg model G pro ověření hodnot tíhových zrychlení. Primárním účelem této sítě bylo určení tížnicových odchylek astronomickým systémem MAAS-1 na všech bodech. Tížnicové odchylky byly vypočteny jako rozdíl astronomických souřadnic a geodetických souřadnic určených pomocí GNSS v systému ETRS89. Z tížnicových odchylek byl poté vypočten astronomický kvazigeoid známou metodou astronomické nivelace. Pro určení gravimetrického kvazigeoidu byla použita tíhová data ze státního tíhového mapování ze 70. let 20. století. Jedná se o velmi podrobné a komplexní mapování s dostatečnou přesností i na současné poměry. K výpočtu kvazigeoidu byly použity tíhového anomálie ve volném vzduchu (Fayeovy). Ty byly přepočítány z měřených tíhových zrychlení a nivelovaných výšek na pravidelný rastr bodů pomocí metody remove-compute-restore. Fayeovy anomálie se tedy redukovaly na Bouguerovy, ty se vyinterpolovaly v pravidelném gridu a následně se redukce zavedla zpět pro získání výsledných Fayeových anomálií. Jednotlivé modely lokálního kvazigeoidu je možné porovnat mezi sebou. Jak bylo uvedeno výše, astronomický kvazigeoid je určen relativně, to znamená, že je potřeba jej nafitovat na kvazigeoid určený absolutně, tedy např. na gravimetrický nebo z GNSS-nivelace.
Anglický abstrakt
This paper shows results of quasigeoid determination by astronomical method and method based on gravity measurements. On the Brno City district, experimental network has been developed to take a place of astronomical and GNSS observation to obtain vertical deflections. Afterwards, quasigeoid heights have been calculated by astronomical levelling method. In addition, gravity quasigeoid has been computed from the dataset of gravity anomalies (free-air). Comparison of the two models of quasigeoid exposes an agreement up to 10 mm at maximum, whereas standard deviation is 3 mm.
Klíčová slova
Výšky kvazigeoidu, EGM2008, MAAS-1, tížnicové odchylky, topografický efekt
Klíčová slova v angličtině
Quasigeoid heights, EGM2008, MAAS-1, vertical deflection, topographic effect
Autoři
Rok RIV
2013
Vydáno
7. 2. 2013
Nakladatel
Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební
Místo
Brno
ISBN
978-80-214-4670-0
Kniha
Sborník anotací Juniorstav 2013
Strany od
1
Strany do
5
Strany počet
BibTex
@inproceedings{BUT97420, author="Tomáš {Volařík}", title="TÍHOVÉ POLE NA ÚZEMÍ MĚSTA BRNA", booktitle="Sborník anotací Juniorstav 2013", year="2013", pages="1--5", publisher="Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební", address="Brno", isbn="978-80-214-4670-0" }