Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail publikace
HUŠEK, M.
Originální název
VLIV EOLICKÉ VLNY NA KONSTRUKCE
Anglický název
EFFECT OF WIND WAVE ON STRUCTURES
Typ
článek ve sborníku ve WoS nebo Scopus
Jazyk
čeština
Originální abstrakt
Existují ruzné typy zatížení, které mohou pusobit na konstrukci. Mohou to být úcinky vetru, snehu, ale i exploze nebo nárazu vozidla. Nekteré typy zatížení lze velice snadno prevést na silový ekvivalent. Díky tomu se v numerických simulacích nemusí modelovat zatížení jako takové, ale postací aplikace sil na urcitou oblast konstrukce. V nekterých prípadech však tento prevod tak jednoduchý není. Prímorské oblasti, které jsou vystaveny volnému mori, casto reší potíže zpusobené eolickými vlnami – morské vlny vyvolávané vetrem. Náraz vlny do konstrukce pritom není tím nejvetším problémem. Problém predstavují zejména objekty, které se dají do pohybu vlivem vlny a svou kinetickou energií pusobí na konstrukci – morská mola, budovy mariny apod. Prítomnost rozrážecu vln spocívajících na morském dnu problematiku dále komplikuje. Jak stanovit ekvivalentní zatížení, resp. kinetickou energii tohoto typu zatížení pomocí FSI analýzy je proto predmetem príspevku.
Anglický abstrakt
There are different types of loading that can affect a structure. It can be the effect of wind, snow but also explosion or impact of a vehicle. Some types of loading can be easily converted to a force equivalent. As a result, numerical simulations do not have to contain the loading as such, but it is enough to apply forces to a particular area of a structure. In some cases, however, this conversion is not so simple. Coastal areas exposed to the open sea have to deal with difficulties caused by wind waves – sea waves caused by wind. The impact of the wave on a structure is not the biggest problem. Objects that are put into the motion due to the waves and their kinetic energy affecting a structure – marine piers or buildings, are the actual problem. The presence of the wavE–dissipating mechanism on the seabed further complicates the problem. How to determine the force equivalent or the kinetic energy of this type of loading using FSI analysis is therefore the subject of the contribution.
Klíčová slova
Eolická vlna, FSI, ALE, kinetická energie, disipacní mechanismus
Klíčová slova v angličtině
Wind wave, FSI, ALE, kinetic energy, dissipating mechanism
Autoři
Vydáno
25. 1. 2018
Místo
Brno, Česká republika
ISBN
978-80-86433-69-1
Kniha
Juniorstav 2018
Strany od
1
Strany do
6
Strany počet
BibTex
@inproceedings{BUT156400, author="Martin {Hušek}", title="VLIV EOLICKÉ VLNY NA KONSTRUKCE", booktitle="Juniorstav 2018", year="2018", pages="1--6", address="Brno, Česká republika", isbn="978-80-86433-69-1" }