Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail publikace
ČECH, O. KLVAČ, O. KAZDA, T. ČUDEK, P.
Originální název
Inverzní vulkanizace elementární síry - amorfní elektrodový materiál pro baterie Li-S
Anglický název
Inverse vulcanization of sulfur - amorphous electrode material for Li-S
Typ
článek ve sborníku mimo WoS a Scopus
Jazyk
čeština
Originální abstrakt
V ukládání energie v současnosti dominují lithno-iontové (Li-ion) baterie. Jejich další rozvoj je ale omezen teoretickou hustotou energie, která je 400 Wh/kg, to je nedostatečné pro uspo-kojení rostoucích požadavků. Potenciálním řešením je využití baterií založených na kombinaci lithium síra (Li-S), které může přinést teoretickou hustotu energie až 2600 Wh/kg [1]. Použití síry je však problematické z důvodu její nízké měrné elektrické vodivosti 10-30 S/cm. Během cyklu také vznikají polysulfidy, které způsobují morfologické a strukturální změny, dále se tak snižuje efektivní kontakt a vodivost celé elektrody [2]. Vyšší polysulfidy jsou rozpustné, migrují elektrolytem přes separátor a nevratně reagují s lithnou anodou. Tato práce je zaměřena na problematiku přípravy materiálů z inverzně vulkanizované polymerní síry (IVS). Dosavadní výzkum ukazuje, že síra v amorfní formě dosahuje vyšší cyklické stability a také nábojové účinnosti oproti své krystalické formě [2]. Metoda inverzní vulkanizace, kdy je polymerní síra zesíťovaná pomocí reakce se síťovadlem, jako je třeba 1,3-diizopropenylbenzen (DIB), polymerní síru stabilizuje. Nedochází tak ke zpětné rekrystalizaci, která způsobuje problémy při dalším využití materiálů s polymerní sírou.
Anglický abstrakt
Lithium-sulphur batteries have the potential to increase battery capacity while maintaining their weight and volume. This is possible due to the high theoretical energy density of sulphur. However, these batteries suffer from several failing, which still hinder practical use. Inverse vulcanization of sulphur seems to be perspective method for the preparation of polymer sulphur, because it prevents its recrystallization and stabilizes amorphous sulphur. The contribution also deals with the estimation of solubility of inversely vulcanized sulphur samples in common process solvents and solvents used in electrolytes.
Klíčová slova
Historie; Baterie; Elektrochemické zdroje elektrické energie; Primární články; Sekundární články
Klíčová slova v angličtině
History; Battery; Elektrochemical power sources; Primary cell; Secondary cell
Autoři
ČECH, O.; KLVAČ, O.; KAZDA, T.; ČUDEK, P.
Vydáno
4. 8. 2020
Nakladatel
Česká elektrotechnická společnost
Místo
Vémyslice
ISBN
978-80-02-02900-7
Kniha
41. NEKONVENČNÍ ZDROJE ELEKTRICKÉ ENERGIE
Strany od
10
Strany do
13
Strany počet
5
BibTex
@inproceedings{BUT165931, author="Ondřej {Čech} and Ondřej {Klvač} and Tomáš {Kazda} and Pavel {Čudek}", title="Inverzní vulkanizace elementární síry - amorfní elektrodový materiál pro baterie Li-S", booktitle="41. NEKONVENČNÍ ZDROJE ELEKTRICKÉ ENERGIE", year="2020", pages="10--13", publisher="Česká elektrotechnická společnost", address="Vémyslice", isbn="978-80-02-02900-7" }