AMPER 2025 obrazem: Tři dny plné elektrotechniky a VUT opět zlaté
Prestižní mezinárodní veletrh AMPER, který nabízí nejnovější trendy v elektrotechnice, elektronice a energetice, má za sebou 31. ročník a Vysoké učení technické v Brně (VUT) na něm opět zabodovalo. Univerzita představila celkem sedm exponátů. Jeden z nich, spektrometr FRASCAN II z CEITEC VUT, zaujal odbornou porotu natolik, že mu udělila Zlatý AMPER.
Odborná komise soutěže Zlatý AMPER během prvního dne veletrhu posuzuje přihlášené exponáty a rozhoduje o nejpřínosnějším exponátu veletrhu. Projekt FRASCAN II zvítězil ve své kategorii a zařadil se tak mezi 5 oceněných z celkové konkurence 22 exponátů. Unikátní elektronový spinový rezonanční spektrometr nachází uplatnění nejen v základním výzkumu, ale i v materiálovém inženýrství, farmaceutickém průmyslu nebo kvantové informatice. „Měli jsme velmi silnou konkurenci, a to nejen z VUT a dalších škol, ale i z průmyslu. Jsme tedy hrdí, že výsledek našeho mnohaletého úsilí upoutal pozornost poroty a získal její uznání. Bereme to jako motivaci k tomu, abychom pokračovali ve vývoji špičkových zařízení,“ uvedl vedoucí projektu Petr Neugebauer z CEITEC VUT.
Šlo o druhý ročník po sobě se ziskem Zlatého AMPERu pro VUT. Na loňském veletrhu odborná porota ocenila Smartbox pro chytré měření a řízení zátěže v energetických sítích, na kterém spolupracovala Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT VUT) s distribuční společností EG.D.
Právě z FEKT VUT pochází další exponát, který zaujal řadu návštěvníků – autonomní roj robotů a dronů pro dálkový průzkum. Jde o výsledek spolupráce s Univerzitou obrany. Systém řízený umělou inteligencí vyvíjejí odborníci primárně pro Armádu ČR, která jej může použít třeba při havárii chemičky, zásahu špinavou bombou či vojenském útoku. Tento exponát bude k vidění i na blížícím se mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET.
Fakultu informačních technologií (FIT VUT) na veletrhu zastupovala výzkumná skupina Evolvable Hardware, která prezentovala inovativní software založený na využívání umělé inteligence pro automatizovaný návrh obvodů, které realizují algoritmy umělé inteligence na čipu. Software dokáže přinést úsporu až nižších desítek procent energie za cenu téměř nepozorovatelné chyby na výstupu.
Fakultu strojního inženýrství VUT (FSI VUT) reprezentoval studentský tým TU Brno Racing. Ten představil nejnovější soutěžní elektrický monopost Dragon e4. Formule ukrývá celou řadu zajímavých koncepčních i konstrukčních řešení, jak mechanických, tak i elektronických. Studenti si navrhují a sami vyrábí veškeré nízkonapěťové jednotky, řídicí systém akumulátoru, kabeláž, nebo například i samotný frekvenční měnič, který vozidlo pohání.
Start-upy Lightigo a Cactux si připravily několik výsledků transferu technologií pocházejících z CEITEC VUT. In-situ pájecí BOX společnosti CactuX slouží k simulaci pájecího procesu a tím ke zkoumání vnitřní struktury elektronických součástek.
Lightigo nabídlo dva produkty. Spektrometr miniFly má využití pro prvkovou analýzu vzorků, například pro rychlé třídění kovového odpadu nebo online detekci toxických prvků při kontrole kvality recyklovaných plastů. Další přístroj s názvem SyncRay slouží pro digitální synchronizaci a generování pulsů s nanosekundovou přesností.
AMPER 2025 hostilo brněnské výstaviště ve dnech 18. – 20. března. Největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, elektroniky a energetiky v České republice a na Slovensku nabídl expozice 440 vystavovatelů z 25 zemí. Navštívilo jej 26 tisíc návštěvníků.
Autor | Mgr. Petr Kubíček |
---|---|
Publikováno | |
Odkaz | https://www.vut.cz/vut/f19528/d285316 |