Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Autor: CEITEC VUTDigitalizace je téma, které dnes rezonuje celou společností, nejen ve smyslu technologického pokroku, ale také jako ekonomická, etická a vůbec celospolečenská výzva. Proto se CEITEC Vysoké učení technické připojil k celorepublikové iniciativě Týden pro Digitální Česko a 23. listopadu uspořádal konferenci s názvem „Digitalizace: Trendy a praxe“. Dopolední program konference patřil firmám, zatímco odpoledne se naše brány otevřely školám a široké veřejnosti – především pak brány naší „továrny budoucnosti, tzv. RICAIP testbedu pro Průmysl 4.0. Vzhledem k zájmu z oblasti businessu, ale také od odborníků, novinářů, škol a široké veřejnosti během dne naším testbedem prošlo celkem 148 účastníků.
Dopolední konference byla určená zástupcům malých a středních podniků, pro které jsme ve spolupráci s našimi partnery CzechInvestem, Agenturou pro podnikání a inovace (API), Eurocentrem a Europe Direct připravili bohatý program sestávající z prezentací a panelové diskuze na téma digitalizace, automatizace, Průmysl 4.0.
Akci zahájil prof. Pavel Václavek, vedoucí výzkumné skupiny Kybernetika a robotika, vedoucí výzkumné oblasti Technická kybernetika a koordinátor celé řady projektů spjatých s RICAIP testbedem pro Průmysl 4.0 na CEITEC VUT. A co to ten testbed vlastně je? Testbed je taková chytrá továrna se špičkovým vybavením včetně robotů, výrobních strojů, systémů umělé inteligence a softwarového řešení pro návrh a simulaci výrobních procesů. To slouží nejen k výzkumu, ale především jako testovací pracoviště pro firmy. Přínosné může být zejména pro malé a střední podniky, které můžou mít zajímavé nápady na inovativní postupy, ale nemusejí disponovat vybavením, které by jim umožnilo je otestovat. A právě k tomu jsou určené testbedy. Testbedy jsou vybavené softwarovým řešením pro návrh či simulaci výrobku, postupu výroby i programování jednotlivých výrobních strojů. Testbed je tedy vědecké pracoviště otevřené spolupráci s businessem.
Brněnský RICAIP testbed pro Průmysl 4.0 byl slavnostně otevřen v roce 2022 a vznikl v rámci projektu RICAIP (Research and Innovation Centre on Advanced Industrial Production), což je mezinárodní projekt zaměřený na transfer znalostí a dovedností v oblasti průmyslové výroby. K projektu patří kromě našeho brněnského testbedu také pražský testbed při CIIRC ČVUT a němečtí partneři – firmy DFKI a ZeMA ze Saarbrückenu.
A jak vlastně taková spolupráce s brněnským testbedem může vypadat? Jelikož je brněnský RICAIP testbed pro Průmysl 4.0 součástí Evropského digitálního inovačního hubu „EDIH-DIGIMAT“, mohou díky tomu firmy do 499 zaměstnanců získat na experimenty a testy stoprocentní finanční příspěvek.Celý článek je na webu CEITEC VUTSouvisející pozvánka na skončenou akci na webu VUT
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková