Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Středoevropský technologický institut VUT (CEITEC VUT) oficiálně otevírá první doktorský mezioborový studijní program „Pokročilé materiály a nanovědy“. Nový doktorský program nabídne studentům možnost čerpat znalosti a zkušenosti odborníků ze tří špičkových vědeckých institucí současně. Studenti tak budou mít jedinečnou příležitost využívat mnohdy unikátního přístrojového a technologického zázemí vědeckého centra.
Již nyní se mohou zájemci o nový doktorský studijní program hlásit do prvního přijímacího řízení. Nové doktorské studium jim nabídne dva obory, a to Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie a Pokročilé materiály. Studium je plánováno na čtyři roky, a to zejména v anglickém jazyce. „Oproti běžným doktorským programům se liší tím, že studentům budou jako vyučující a zejména školitelé k dispozici akademičtí pracovníci z Vysokého učení technického v Brně a z Masarykovy univerzity a vědci z Ústavu fyziky materiálů Akademie věd ČR. V současnosti je běžná spolupráce pouze jedné univerzity a jednoho vědeckého ústavu. Tento nový doktorský studijní program je plně garantovaný vědeckými kapacitami centra excelentní vědy CEITEC na všech třech zmíněných institucích, což doktorandům unikátně zpřístupní právě špičkové přístrojové vybavení všech laboratoří centra CEITEC, “ vysvětluje výhody studia doktorského studijního programu prof. Radimír Vrba, ředitel CEITECu VUT.
Obor „Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie“ poskytne studentům znalosti a dovednosti zaměřené zejména na vědní oblast nanotechnologií materiálů a struktur, obecně vhodných pro nanoelektroniku a nanofotoniku. Tato oblast zahrnuje přípravu i charakterizaci nanostruktur. Součástí oboru jsou také biologické a medicínské aplikace uvedených materiálů a produktů, využívající např. biosenzorů a nanoteček. Oproti tomu v oboru „Pokročilé materiály“ se studenti budou zabývat pokročilými keramickými materiály, polymery, kovy a kompozity. Součástí nabídky tohoto vědního oboru jsou rovněžé aplikace pokročilých materiálů v lékařství, strojírenství, elektrotechnice, energetice a chemii.
Výsledky nedávného mezinárodního hodnocení vědeckých pracovníků CEITECu potvrdilo skutečně kvalitní vědecké zázemí, které CEITEC novým studentům doktorského studijního programu nabízí. Budoucí studenti doktorského studia mají tedy šanci spolupracovat s těmi nejlepšími vědci z oblasti nanotechnologií a materiálových věd. „Naši doktorandi budou v rámci nového doktorského studijního programu zapojeni do mezinárodních projektů. Naučí se, jak se dělá věda na špičkových evropských a světových institucích s vědci světového formátu a současně nahlédnou do různých oblastí komerčního využití vědeckých výsledků,,“dodává prof. Vrba.
CEITEC chystá otevřít ještě další dva mezioborové doktorské studijní programy. První z nich bude zaměřený pouze na vědy o živé přírodě a druhý bude koncipovaný unikátně jako multioborový program na pomezí mezi vědami o živé a neživé přírodě. Ten využije přirozenou součinnost všech sedmi výzkumných programů vědeckého centra CEITEC.
CEITEC – Středoevropský technologický institut | IČ: 00216224Žerotínovo nám. 9, 601 77 Brnowww.ceitec.cz | info@ceitec.cz
CEITEC – Středoevropský technologický institut
CEITEC je centrem vědecké excelence v oblasti věd o živé přírodě a pokročilých materiálů a technologií, jehož hlavním posláním je vybudování významného evropského centra vědy a vzdělanosti se špičkovým zázemím a podmínkami pro nejlepší vědecké pracovníky v Brně. CEITEC je výsledkem spolupráce šesti brněnských univerzit a výzkumných institucí: Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně, Mendelovy univerzity v Brně, Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, Výzkumného ústavu veterinárního lékařství a Ústavu fyziky materiálů Akademie věd ČR. Celkový rozpočet projektu je 5,246 miliard korun. Základní stavební jednotky centra tvoří
64 výzkumných skupin, které jsou soustředěny do sedmi výzkumných programů: Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie, Pokročilé materiály, Strukturní biologie, Genomika a proteomika rostlinných systémů, Molekulární medicína, Výzkum mozku a lidské mysli, Molekulární veterinární medicína.
Kontakt:
Jan Ostřížek, tajemník oborové rady studijního programu v CEITECutel: + 420 777 821 894e-‐mail: jan.ostrizek@ceitec.czwww: www.ceitec.cz a zejména http://www.ceitec.vutbr.cz/cs/students
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková