Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Roční projekt Wellbeing – Dej své zdraví na 1. místo je zaměřen na podporu péče o duševní i fyzické zdraví pracovníků VUT. Hlavním průvodcem bude přístup Trager®. Ten si hraje s kvalitou vlastní váhy v našem těle a hry s citlivostí nervového systému velmi jednoduchými běžnými pohyby. Projekt je rozdělen do pěti na sebe navazujících částí. Autoři projektu povedou zaměstnance VUT k hledání i drobných časových intervalů vymezených v každodenním životě k přirozenému aktivnímu pohybu. Přirozený aktivní pohyb, i v malé intenzitě, může vyvádět tělo z pasivní pozice sedu či stoje a postupně povede ke kompenzaci sedavého způsobu života.Autor: ShutterstockÚčastníci předchozího běhu projektu přiblížili přínosy projektu:
"Pro mě bylo neobjevnější, že svaly mohu být uvolněné v běžných polohách a činnostech během dne a není to špatně. Dosud jsem měl dojem, že při správném držení těla a polohách např. u pracovního stolu musím být v jedné pevně dané pozici a svaly mít tím pádem zatnuté. Také jsem si uvědomil, že mám svaly v napětí často i za situace, kdy pro to není žádný důvod, že se prostě neumím uvolnit. Snažím se na to nyní myslet, záměrně se uvolňovat a často měnit polohy při práci u počítače. Celkově zkouším více naslouchat svému tělu a dopřávat mu to, co potřebuje. Nejvíce se mi líbil podzimní workshop, kde se právě pracovalo s uvolňováním svalů.""Děkuji moc za možnost zapojit se do Wellbeing programu. Za mě je to skvělá iniciativa pro zaměstnance. Program pro mě byl zajímavý, stejně tak i podpůrná videa. Už dřív jsem věděla, že se můj stres hromadí v ramenou, ale až během workshopů jsem si uvědomila, že napětí mám v celém těle, překvapivě pro mě i třeba v nohou. Dost mě to posulo v tom, jak pracuji na zvládání stresu a jak vnímám fyzickou zátěž během cvičení. Jako informatika mě zaujalo měření a možnost porovnat si výsledky ze začátku a konce programu. Zároveň jsem ale získala mnoho tipů, které se snažím nejen zapojit do svého života, ale podařilo se mi část z nich předat i své rodině."
Odborný garantem projektu je celostní fyzioterapeutka Dagmar Moc Králová, která působí jako odborná asistentka v Centru sportovních aktivit VUT (CESA).Hlavním cílem projektu je podpora péče o duševní i fyzické zdraví pracovníků VUT. Dílčí cíle projektu jsou:
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková