Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Soutěžní klání v podobě teoretických a praktických úkolů je u konce a každá kategorie má svého vítěze. V Národním jubilejním 60. ročníku Chemické olympiády se na prvních místech ve svých kategoriích umístili Ondřej Michal, Tomáš Holub a Tomáš Mach. Výsledky ve čtvrtek 1. února vyhlásili organizátoři olympiády v aule rektorátu Vysokého učení technického v Brně, kde kromě vítězů byli oceněni i studenti za dobré výsledky a účast.Vítězové 60. ročníku Chemické olympiády. | Autor: Václav Koníček
Ve finálním kole se soutěžilo celkem ve třech kategoriích, a sice v kategorii A, B a E, přičemž v každé z nich si účastníci museli doplnit znalosti, které byly již mimo jejich školní osnovy. Kategorie A byla určena pro žáky 3. a 4. ročníků středních škol, 7. a 8. ročníků osmiletých gymnázií a 5. a 6. ročníků šestiletých gymnázií. Vítěz kategorie A Ondřej Michal. | Autor: Václav KoníčekNa prvním místě se umístil Ondřej Michal z Gymnázia Botičská Praha 2, na druhém místě Jakub Kochaň z Gymnázia Brno Křenová a na třetím místě Martin Hanák z Gymnázia Brno, třída Kapitána Jaroše. „Nejtěžší mi přišla praktická část spolu s anorganikou z teorie, tam jsem musel hodně tipovat. Nejvíc jsem si užil biochemii, protože se v ní pracovalo s reaktivními formami kyslíku, které jsem při studiu vždycky hltal. A pak organiku, protože miluji metalo-organickou chemii,“ popsal své zážitky vítěz kategorie A Ondřej Michal.
Vítěz kategorie B Tomáš Mach. | Autor: Václav Koníček.V kategorii B se utkali žáci 2. a 3. ročníků středních škol, 6. a 7. ročníků osmiletých gymnázií a 4. a 5. ročníků šestiletých gymnázií. V ní si první místo vybojoval Tomáš Mach z Masarykovy střední školy chemické v Praze, druhé místo získal Ondřej Zatloukal z Gymnázia Brno, třída Kapitána Jaroše a třetí místo obsadil Jakub Skřivánek z Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci. „Nejzapeklitější byla určitě anorganika. Tu totiž člověk holt musí mít naučenou a pokud ji neumí, tak tam není moc prostoru pro improvizaci. To se mi právě líbí na organice, že člověk skládá různé principy dohromady a nemusí si toho tolik pamatovat,“ vysvětlil Tomáš Mach.
Vítěz kategorie E Tomáš Holub. | Autor: Václav KoníčekKategorie E je naopak určena pro žáky 3. a 4. ročníků středních škol s chemickým zaměřením. Zde se na první příčce umístil Tomáš Holub, na druhé Vojtěch Langer a na třetí Hynek Martikan – všichni ze Střední průmyslové školy chemické v Brně, Vranovská. „Nejtěžší pro mě ve výsledku bylo to psychické úsilí, kdy jsem musel každý víkend chodit do školy a připravovat se. Ale z úkolů to byla anorganika, tak jsem toho hodně nevyplnil, hlavně ve druhé části. Naopak organika a syntézy mě bavily nejvíce,“ sdělil své dojmy Tomáš Holub.
Jak potvrdili samotní výherci, úkoly finálního kola rozhodně nepatřily k těm nejjednodušším. A aby se účastníkům nepřehřály mozkové buňky hned první den, tak si pro ně organizátoři pro zpestření připravili doprovodný program. „Při přípravě Národního kola jsme si uvědomovali, že účastníky čeká množství náročných úloh praktického i teoretického charakteru. Proto jsme se snažili připravit doprovodný program tak, aby byl pro mladé talentované chemiky zajímavý, zábavný a také trochu odpočinkový. Vedle exkurzí do společností Synthon a Thermofisher, které ukázaly účastníkům široké možnosti uplatnění chemických znalostí, jsme nachystali také zábavný vědomostní pubkvíz nebo sportovní olympiádu, během které si mohli účastníci vyzkoušet různé sportovní disciplíny v CESA VUT. I když některé aktivity mohly být studenty obtížnější, tak věřím, že si všichni soutěžní i doprovodný program užili a budou na Chemickou olympiádu na Fakultě chemické dlouho v dobrém vzpomínat,“ přiblížil jeden z organizátorů Jan Pernica z Fakulty chemické. A jejich plán fungoval, protože si jej účastníci úžili. „Sportovní olympiáda byla úžasná. Nejvíce mě bavila lukostřelba,“ potvrdil Tomáš Mach.Sportovní olympiáda byla součástí doprovodného programu. | Autor: Michaela Dvořáková
Chemická olympiáda byla i skvělou příležitostí, aby se studenti lépe seznámili s prostředím Fakulty chemické, kam by se po maturitě mohli vydat studovat na vysokou školu. „Vytvořili jsme soutěžícím podmínky pro seznámení s našimi laboratořemi a posluchárnami, ale i se zázemím fakulty. Věříme, že se jim u nás líbilo a s některými z nich se setkáme při studiu na naší fakultě,“ doplnil děkan Fakulty Chemické Michal Veselý.
Vítězům ještě jednou srdečně gratulujeme a všem účastníkům soutěže přejeme hodně štěstí v jejich chemické kariéře.
Chemická olympiáda již po šedesáté
Hlavním partnerem Národního kola 60. ročníku Chemické olympiády byla společnost MERCI, s.r.o. Mezi další partnery patřily Contipro a.s., Synthon, s.r.o, Precheza, VWR International s.r.o. a SAINT-GOBAIN ADFORS CZ s.r.o. Ubytování a stravování všech účastníků Chemické olympiády zajistily hotel Vista a Koleje a menzy VUT.
Chemická olympiáda je česká nejvyšší chemická soutěž pořádaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Je vyhlašována každoročně a je určena žákům základních a středních škol. Nejvyšší kolo soutěže letos organizovala Fakulta chemická Vysokého učení technického v Brně ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a Střední průmyslovou školou chemickou Brno.
Letošní akce se konala pod záštitou rektora VUT doc. Ing. Ladislava Janíčka, Ph.D., MBA, LL.M., hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha a primátorky města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.Slavnostní vyhlašování vítězů Chemické olympiády proběhlo na rektorátu VUT. | Autor: Václav Koníček
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková