Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Dny elektronové mikroskopie jsou určeny pro rodiny s dětmi, školy i odbornou veřejnost. | Autor: Václav KoníčekLetošní ročník Dnů elektronové mikroskopie láká na padouchy mikrosvěta. Roztoče, viry, elektrony, ale třeba i praskliny a další mikro „neřády” přiblíží několik akcí, do nichž se zapojili i vědci z Fakulty strojního inženýrství a výzkumného centra CEITEC VUT. Festival, který se koná od 18. do 23. března v Brně, cílí na rodiny s dětmi, školy i odbornou veřejnost. Návštěvníci se dozví mnoho zajímavostí o nanosvětě, zjistí, co obnáší práce v tomto oboru, a nahlédnou do laboratoří, kde je koncentrace prachových částic deseti tisíckrát nižší než v běžné místnosti.
Fyzikové z Fakulty strojního inženýrství na svých přednáškách vysvětlí, jak funguje elektronový mikroskop a jeho vysoké rozlišovací schopnosti, ale také představí problémy, které s těmito zařízeními souvisí a s nimiž se vědci musí potýkat, například optické vady.
Zástupci CEITEC VUT na akci připravili výstavu mikroskopických snímků, povídání a experimentování s elektrony i praktický workshop, při kterém budou společně s návštěvníky mikroskopicky objevovat skryté padouchy materiálového mikrosvěta - bubliny, trhliny a praskliny.
Při přednášce O tajích elektronové mikroskopie, jež je určena pro střední školy, zavedou vědci z výzkumného centra CEITEC studenty do svých sterilních laboratoří neboli čistých prostorů. A do největšího českého nanocentra, kde musí být laboratorní prostory tak čisté, že tam nepronikne ani zrnko prachu, vpustí vědci také návštěvníky festivalu. Ve speciálních ochranných oblecích se podívají buď do samotných laboratoří, nebo k transmisnímu elektronovému mikroskopu Titan.
V dalších částech programu si návštěvníci užijí třeba 3D promítání snímků z mikroskopu, zavítají na výstavu virů v nadživotní velikosti nebo pod mikroskopem objeví krásu i zákeřnost pylových zrn.
Světové nanocentrum
Brno je dlouhodobě jedním z předních center elektronové mikroskopie na světě. Na rozvoji této oblasti se podílí soukromé vývojové firmy jako Tescan, Delong Instruments nebo Thermo Fisher Scientific, která je zároveň hlavním partnerem festivalu a má v Brně vývojové a výrobní centrum. Významný podíl na rozvoji elektronové mikroskopie má ale také Vysoké učení technické, jež z velké části participuje i na organizaci samotného festivalu.
Elektronová mikroskopie je totiž jedním ze stěžejních oborů, kterými se brněnská univerzita zabývá. Téma dlouhodobě podporuje a prosazuje v odborné oblasti i mezi laickou veřejností a vyzdvihuje ho také při letošních oslavách 125. výročí od založení Vysokého učení technického v Brně.
Zakladatelem elektronové mikroskopie v České republice je Armin Delong, který působil i na VUT. Příští rok uplyne sto let od jeho narození.
Veškeré informace o programu Dnů elektronové mikroskopie, včetně registračních formulářů na některé přednášky či prohlídky, jsou dostupné na webu akce.Pozvánka na DEM na webu Fakulty strojního inženýrstvíAutor: Lenka Hubáčková
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková