Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Fakulta výtvarných umění a Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně spolu s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy, CCEA (Centre for Central European Architecture) a ARCHIP – Architetural Institute in Prague uspořádaly mezinárodní konferenci a diskusní fórum HYPERLOCAL – vstříc komunitním místům. Program se realizoval ve dvou termínech v Brně a Praze.Komunitní plánování bez hranic: konference HYPERLOCAL propojila Brno, Prahu a New York. | Autor: Polina Davydenko.Mezinárodní konference a diskusní fórum HYPERLOCAL se uskutečnily středu 19. 6. 2024 v CAMP v Praze a ve čtvrtek 20. 6. 2024 v KUMST – kreativním hubu Brno. Obě části se velmi vydařily a byly kapacitně naplněny: ve středu bylo v CAMP v Praze 130 účastníků přímo na místě, dalších 100 osob program sledovalo online, o den později se v brněnském KUMSTu zúčastnilo interní odborné diskuse 20 hostů a přednáškového bloku s veřejnou debatou, který zahájil Filip Chvátal, náměstek primátorky města Brna, pak 80 osob.
Projekt HYPERLOCAL se zaměřuje na participativní plánování a roli neziskových organizací a komunitních skupin v městském rozvoji a v rozvoji veřejných prostor ve vztahu k akademické sféře a k orgánům územní samosprávy.
Pro červnové události byla klíčová účast přednášejících z Graduated Center for Planning and Environment (GCPE) školy architektury Pratt Institute v New Yorku, Eve Baron, Davida Burneyho, Evy Hanhardt a Ronalda a Yvette Shiffmanových, kteří se na veřejných přednáškách věnovali komunitnímu a participativnímu plánování s cílem posílit lokálně orientovaná, demokratická a udržitelná řešení pro městské prostory. Záměrem bylo přenést zkušenosti těchto průkopníků participativního plánování v New Yorku do českého prostředí. Návštěvníci se mj. dozvěděli, jaká byla role a síla komunitních skupin a neziskových organizací, které působily v 70. letech v New Yorku či jaká je dnes spolupráce mezi městem a občanskými spolky v péči o veřejné prostory a v podpoře lokálních aktivit či dostupného bydlení.Přednášející z Graduated Center for Planning and Environment (GCPE) školy architektury Pratt Institute v New Yorku. | Autor: Polina Davydenko.„Nadchl mě příspěvek Eve Baron, vedoucí Graduate Center for Planning and the Environment na škole architektury Pratt Institute v New Yorku, v němž ukázala, jaký může mít akademická sféra reálný dopad na zkvalitňování prostředí městských čtvrtí. Místní občanské spolky, které mají zájem o zlepšení své lokality, se na toto vysokoškolské pracoviště obracejí se svými záměry a spolu s týmem studujících a vyučujících pak vytvářejí studie, které jsou následně skutečně implementovány. V letošním roce tímto způsobem řešili například vztah čtvrti Red Hook v západní části Brooklynu k vodě. Zároveň bylo přínosné diskutovat toto aktuální téma v kontextu města Brna, kde se v současnosti řeší vztah městské struktury k řece Svratce, a to jak prostřednictvím top down přístupu, tak prostřednictvím přístupu bottom up,“ komentuje přínos události Markéta Žáčková, proděkanka pro vědu a kvalitu FaVU VUT.Eve Baron, vedoucí Graduate Center for Planning and the Environment na škole architektury Pratt Institute v New Yorku. | Autor: Polina Davydenko.V rámci diskusního fóra proběhla výměna zkušeností mezi expertní skupinou z Pratt Institue, akademickou obcí Vysokého učení technického v Brně, institucemi městského plánování a neziskovou sférou. V této části programu se představili studující DSP a absolventi FaVU a FA VUT, Karin Grohmannová, Barbora Lungová, Adéla Šoborová, Martin Žák a Tomáš Kozelský.
Cílem mezinárodního setkání bylo představit a porovnat alternativní metody transformace veřejných prostor v České republice a ve Spojených státech a podpořit spolupráci mezi občanskými iniciativami a městskými organizacemi. Dále pak prohloubit vzdělávání v oblasti komunitních interakcí prostřednictvím spolupráce s vysokoškolskými pracovišti zaměřenými na umění, architekturu, urbanismus, územní plánování a související společenskovědní disciplíny na mezinárodní úrovni.Komunitní plánování bez hranic: konference HYPERLOCAL propojila Brno, Prahu a New York. | Autor: Polina Davydenko.Pratt Institute se v roce 2023 zařadil mezi deset nejlepších vysokých škol v oblasti umění a designu na světě. V každoročním žebříčku QS World University Rankings by Subject se rovněž umístil mezi pěti nejlepšími vysokými školami daného zaměření ve Spojených státech. Možnost navázání spolupráce s touto významnou vzdělávací institucí povede k dalšímu zapojení Vysokého učení technického v Brně do širšího mezinárodního kontextu a stane se účinným nástrojem pro šíření dobrého jména univerzity a její značky.
Konference představuje slibný začátek spolupráce FaVU a FA VUT s Pratt Institute NYC. Ta by se dále měla rozvíjet například skrze výměnné pobyty studujících a vyučujících, celosemestrální kurzy a týdenní workshopy věnované práci na konkrétních projektech v Praze a Brně za použití komunitních a participativních plánovacích postupů, které by měly přispět ke zkvalitnění vybraných zanedbaných lokalit v obou městech.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková