Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Chce najít lék na rakovinu pomocí nanotechnologií
Autor: Jan ProkopiusUvádí se, že až 4 z 10 lidí jsou v určité fázi svého života diagnostikováni některou formou rakoviny. Michaela Vojníková, ovlivněná osobní zkušeností s bojem své babičky s rakovinou, rozvinula touhu pomáhat onkologicky nemocným. Uvažovala, že se stane onkoložkou, ale v této roli by se musela držet zavedených léčebných postupů. Proto se rozhodla stát se raději výzkumnicí a snaží se vyvíjet nové neinvazivní způsoby léčby této zhoubné nemoci a najít „lék na rakovinu“.
Michaela Vojníková je doktorandkou oboru Pokročilé nanotechnologie na CEITEC VUT a současně pracuje jako výzkumnice v laboratoři nanomedicíny na Mendelově univerzitě. Vedle své úspěšné kariéry působí také jako mentorka skupiny postgraduálních studentů, kterým přibližuje fascinující svět vědy. Své bohaté znalosti a nadšení pro vědu dále šíří prostřednictvím svého instagramového účtu Chémia života a podcastu Chci vědět. Michaela se rovněž aktivně účastní letních škol, science slamů a dalších akcí zaměřených na popularizaci vědy.
Autor: Jan ProkopiusV laboratoři se zaměřuje na výrobu lipidových nanočástic, tzv. lipozomů, které si lze podle jejích slov představit jako „kulaté dvouvrstvé klece“ používané k transportu léčiv. Podařilo se jí již vyvinout teranostické nanočástice, které nejen léčí, ale jsou také detekovatelné pomocí magnetické rezonance (MRI). „To je zcela klíčové,“ vysvětluje Míša, „protože tak přesně víme, kde se nanočástice nacházejí a kolik jich je, což nám umožňuje vytvořit individuální léčbu. Navíc jsou tyto nanočástice stabilní – to znamená, že se dají přepravovat mezi farmaceutickou společností a nemocnicí při pokojové teplotě, aniž by se rozpadly.“
Michaela hodlá ve svém výzkumu pokračovat a zkoumat tzv. lipoboty, tedy teranostické nanočástice, které mají rovněž charakter inteligentních nanorobotů. „Takové inovativní zakončení mé disertační práce by pro mě bylo třešničkou na dortu,“ prozrazuje Michaela. Za účelem naplnění své vize požádala o Fulbrightovo stipendium s cílem pokračovat ve výzkumu v USA u profesora Josepha Wanga, špičkového experta na danou oblast. Jeho výzkumná skupina disponuje multidisciplinárními odbornými znalostmi, které jsou klíčové pro realizaci této myšlenky.
Míšiny výzkumné cíle našly u komise pozitivní odezvu, a tak byla oficiálně přijata jak ze slovenské strany (Michaela má slovenské občanství), tak ze strany americké. Díky nadšení profesora Wanga, který se stal jejím mentorem, byla naše vědkyně okamžitě přijata do jeho skupiny na Kalifornské univerzitě v San Diegu (UCSD). Michaela tak zažívá dvojnásobný úspěch. Nejenže obdržela Fulbrightovo stipendium, ale také získala příležitost pracovat na univerzitě, kterou si sama vybrala. Odjet plánuje příští rok v srpnu a stráví tam 6-9 měsíců.
Míše srdečně gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů ve výzkumu. Doufáme, že se jí skutečně podaří nalézt vysněný „lék na rakovinu“!Zdroj: CEITEC VUT
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková