Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Ve čtvrtek 13. června proběhlo na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT) slavností předání technologie Emaldo 6-V-1. Jedná se o nejmodernější fotovoltaickou a nabíjecí technologii, která právě vstupuje na český trh.
U pásky zleva Lukáš Kocfelda z Emaldo, děkan FEKT Vladimír Aubrecht, Petr Maule z ČFA. | Autor: Mirek KodešTento unikátní moment podtrhuje fakt, že tato technologie bude široké veřejnosti poprvé představena na mezinárodním veletrhu InterSolar 2024 (The smarter E Europe) v Mnichově, který se koná přesně za týden od slavnostní prezentace na FEKT.
Autor: Mirek KodešDěkan Vladimír Aubrecht pronesl uvítací řeč a spolu se zástupci České fotovoltaické asociace (ČFA) v čele s ředitelem Petrem Maule a panem Lukášem Kocfeldou z Emaldo otevřeli ceremoniálním přestřižením pásky inovovaný fotovoltaický a elektromobilní polygon. „Těší mě, že si společnost Emaldo vybrala pro evropskou předpremiéru představení jejího produktu právě naši fakultu. Je to další důkaz toho, že se inovativní firmy nebojí s námi spolupracovat a berou nás jako špičkovou vzdělávací a výzkumnou instituci,“ uvedl děkan Vladimír Aubrecht. Studenti FEKT a odborníci vyhledávající školení a státní zkoušky v oblasti fotovoltaiky tak budou moci pracovat s nejmodernějším technologickým vybavením. „Použitím prvků AI zásadním způsobem zkracuje celkovou délku instalace a oživení systému, čímž přispívá ke zlevňování solárních řešení. Technologie EMALDO 6-V-1 je navíc krokem k zachování stávající elektrické a požární bezpečnosti na montovaných objektech, o které nám v asociaci jde zejména,“ sděluje Petr Maule.Návštěvníci měli následně možnost si nově instalovanou technologii prohlédnout a dozvědět se více o její funkčnosti. Součástí svátečního dopoledne byla i odborná přednáška o tomto novém systému, který obsahuje prvky umělé inteligence zastřešující řešení předpovědi počasí, návrhu času a rychlosti nabíjení baterie a využití energie k dobíjení elektromobilu ve vztahu k profilu domácnosti či firmy, vyhřívání baterií, možnosti poskytování prvků flexibility (vyvažování sítě) za současného sledování tržních cen elektřiny a tím snižování nákladů na spotřebu elektřiny.
Současně na fakultě probíhá osmidenní školení Fotovoltaický expert určené k ovládnutí široké problematiky pro návrhy, simulace a projektování těchto systémů. Většina účastníků navazuje na školení devátý den složením závěrečné státní zkoušky. Její úspěšní absolventi získávají potvrzení o znalostech nutných k návrhu a instalaci fotovoltaických systémů s délkou platnosti 5 let.Zdroj: Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková