Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Josef Rebenda z Vysokého učení technického v Brně získal ocenění za nominaci na Cenu DZS 2023. Projekt Boosting Sustainable Digital Education for European Universities (BoostEdU), který koordinoval, byl nominován v kategorii Digitalizace. Ocenění každoročně uděluje česká národní agentura pro mezinárodní vzdělávání a výzkum Dům zahraniční spolupráce (DZS), která spadá pod Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Josef Rebenda s oceněním na slavnostním předávání Cen DZS. | Autor: Archiv J. RebendyCílem projektu BoostEdU bylo zdokumentovat pedagogické a technologické principy, které jsou důležité pro rozvoj moderního digitálního vzdělávání, a navrhnout základní strukturu pro digitální uznávání výsledků vzdělávání. Projekt vznikl v reakci na mimořádnou výzvu v programu Erasmus+ z roku 2020, která se zaměřovala na připravenost v digitálním vzdělávání.
Odborný tým v čele s Josefem Rebendou vytvořil metodologii digitálního vzdělávání, jejíž součástí jsou interaktivní simulace, texty, videa, kvízy, hry a další inovativní formy vzdělávacích materiálů. Dále odborníci vypracovali zprávu o současné situaci a potenciálu využití technologie „blockchain” pro uznávání výsledků v terciárním vzdělávání v České republice a partnerských zemích, tedy v Rumunsku, Norsku a na Islandu.
Předávání Cen DZS 2023. | Autor: Petr Zewlakk VrabecV rámci projektu se uskutečnily čtyři workshopy, dvě online školení a další akce. Jeho největším přínosem bylo ale sdílení nápadů a zkušeností, díky čemuž partnerské organizace vyvinuly nové digitální výukové materiály a aktivity. Ty budou sloužit studujícím k lepšímu pochopení probíraných témat.
Další oceněné projekty se věnovaly inkluzi a diverzitě, participaci, flexibilitě a inovacím, udržitelnosti a internacionalizaci. Ocenění získali také výjimeční jednotlivci vyjíždějící z Česka, nebo naopak přijíždějící do Česka.
„Dnešní svět přináší vzdělávacímu systému řadu výzev. Ty se týkají nejen potřeby podpory vzdělávání v mezikulturním porozumění, zajištění rovných příležitostí, ale také aplikace digitálních trendů či udržitelných principů. V Domě zahraniční spolupráce věříme, že odpovědí jsou programy umožňující mezinárodní zkušenost,” popsal ředitel DZS Michal Uhl.
Zástupci nominovaných projektů v Cenách DZS 2023. | Autor: Petr Zewlakk VrabecDům zahraniční spolupráce uděluje Ceny DZS od roku 2018. Organizace oceňuje úspěšné projekty mezinárodního vzdělávání a zároveň se snaží motivovat další subjekty k zapojení se do mezinárodně vzdělávacích aktivit. V České republice zajišťuje DZS pestrou škálu aktivit, které jsou určeny institucím, organizacím, firmám i jednotlivcům. Po celém světě také propaguje možnosti studia na univerzitách v Česku.Ceny DZS 2023 na webu organizátoraAutorka: Lenka Hubáčková
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková