Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Tým zaměstnanců a studentů VUT vyvinul ochrannou polomasku vytisknutelnou i na běžné 3D tiskárně bez použití speciálních materiálů. Originální polomaska je určena pro širokou veřejnost a lze ji snadno vytisknout i na běžných 3D tiskárnách s technologií FDM (modelování z termoplastu). Problematické možnosti zatěsnění celé plochy výtisku v důsledku jeho poréznosti byly vyřešeny originálním způsobem. K výrobě této polomasky stačí běžně dostupné vybavení.
Fotografie kompletní polomasky - přední a zadní pohled
8. 4. 2020
7. 4. 2020
3. 4. 2020
2. 4. 2020
Originální řešení s návlekem z rukavice má oproti pouhému 3D výtisku následující výhody:
Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.
Ochrana, kterou tato maska (nebo rouška či respirátor obecně) poskytuje, závisí v první řadě na těsnosti při dosednutí na obličej a až následně na filtračních schopnostech média použitého jako filtr. I improvizovaná filtrační média fungují, byť poskytují jen částečnou ochranu. Důležité je, že i nedokonalá filtrace podstatným způsobem sníží virovou zátěž.
Tato maska je určena pro neprofesionální použití jako náhrada netěsnících roušek a nedostupných respirátorů. Polomaska neobsahuje výdechový ventilek. Vydechovaný vzduch prochází filtrem. Během používání se tak na filtračním médiu hromadí vlhkost a podobně jako u roušek či respirátorů bez ventilu zde vzniká prostředí, ve kterém by se mohly množit bakterie. Filtr je nutné po použití vysušit a dezinfikovat, nebo vyměnit za nový.
Vytištěnou masku je možné do určité míry individuálně přizpůsobit tvaru konkrétního obličeje. Možnosti přizpůsobení závisí na materiálu, ze kterého je maska vyrobena. Pro přizpůsobení postupujte takto:
Tělo masky a držák filtru je nutno vytisknout a zbavit ostrých výstupků, které by mohly poškodit rukavici (např. pomocí brusného papíru). Na tělo masky se následně navlékne jednorázová rukavice, která se zastřihne tak, aby obalovala celé tělo masky a vytvořila „tunel“.
Do prolisu v těle masky je po nasazení rukavice potřeba vložit několik gumiček. Pomocí gumiček dojde k pevnému spojení obou vytištěných částí masky.
Jako improvizovaný filtr lze využít materiály používané na výrobu roušek, filtrační medium z domácích čističek vzduchu a podobně. Je možné rovněž kombinovat několik filtračních materiálů. Při volbě materiálů je nutno přihlédnout k jejich celkové propustnosti, tedy zhodnotit komfort dýchání přes tyto materiály. Pro snadné určení tvaru filtru nabízíme k vytištění šablonu, s jejíž použitím lze obkreslit tvar na požadované filtrační médium.
Filtr se vloží do držáku filtru a držák se následně sesadí s tělem masky. Gumičky na lemu těla by měly zajistit pevné spojení těla masky a držáku s filtrem. Nezbytný počet gumiček se odvíjí od jejich tloušťky.
Na držák filtru se přišijí či přiváží provázky nebo guma pro fixaci na hlavě. Délku je nutno zvolit individuálně dle velikosti hlavy.
Filtr – ideálně vyměňte filtr za nový, nebo jej dezinfikujte teplem (např. žehličkou). Postup dezinfekce se může lišit v závislosti na materiálu filtru.
Držák filtru – dezinfekce ponořením do dezinfekčního roztoku (roztok Savo Originál v ředění 1:6, nebo ethanol, nebo izopropylalkohol) – kompatibilita držáku s dezinfekčními roztoky závisí na použitém filamentu.
Návlek z rukavice – otření povrchu rukavice dezinfekčním roztokem, nebo její výměna za novou rukavici.
Tělo masky – dezinfekce ponořením do dezinfekčního roztoku (roztok Savo Originál v ředění 1:6, nebo ethanol, nebo izopropylalkohol), nebo otřením povrchu dezinfekcí, nebo opláchnutím v mýdlové vodě. Za normálních okolností by nemělo dojít ke kontaminaci těla masky vnějším prostředím a mělo by tak stačit tělo masky opláchnout mýdlovou vodou.
V současné době pracujeme na rozšíření výrobních podkladů a budeme přidávat modely pro další velikosti masek. Materiály budou přibývat v horizontu několika hodin.
Skupina průmyslové automatizace
Ústav automatizace a měřicí techniky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně
Firmě Siemens Česká republika za dlouhodobou spolupráci v oblasti 3D modelování a poskytování software.
Firmě Speltronic s.r.o. za poskytnuté informace.
Státnímu ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany v Brně za spolupráci.
Naleznete výše v sekci Výrobní podklady
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková