Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Řada dětí z Ukrajiny se už začlenila do českých škol, většina do nich ale zatím nechodí. Částečnou náhradou pro ně mohou být různé kurzy. Pavla Nikitina z Kyjeva žije a studuje v České republice již téměř 9 let. Nyní je na Fakultě výtvarných umění VUT v sochařském ateliéru Michala Gabriela. Je jednou z těch, kdo pomáhají pořádat dětské výtvarné kurzy. Jde o společnou iniciativu učitelů a studentů Fakulty výtvarných umění VUT. Kurzy už dříve fungovaly pro české děti, nyní jsou hodiny primárně zaměřeny na ukrajinské uprchlíky.
„První kurz byl v ateliéru Body Design Studio, jehož hlavní lektorkou je Lenka Klodová. Účastníci si měli možnost vyzkoušet nejrůznější techniky od mramorování až po malování kousků ledu. Ve škole jsou vyvěšené cedule, takže každý snadno najde tu správnou dílnu. Protože workshopy se mění v závislosti na tématu workshopu,“ vysvětluje Nikitina. Většinu návštěvníků výtvarných kroužků teď tvoří ukrajinské děti z Kyjeva, Mariupolu a Nikolajeva. Jsou tu ale samozřejmě i české děti. Podle Pavly si spolu rozumí. „Všichni bez problémů, díky kreativitě a týmové práci, najdou společnou řeč. Mistrovské kurzy nemají žádné věkové omezení a velmi nás potěšilo, když se do procesu zapojily i maminky dětí,“ dodala studentka.
Workshopy se konají každou sobotu od 14 do 17 či 18 hodin. Poslední se uskuteční 23. dubna. Podle Pavly se ale nejspíš budou konat i poté, protože Fakulta výtvarných umění VUT chce v pomoci ukrajinským studentům a ukrajinským uprchlíkům pokračovat. Už nyní kromě kurzů pořádá FaVU charitativní aukce v Domě umění města Brna a získané prostředky jdou na pomoc Ukrajině.Zdroj: Český rozhlas (Radio Prague International)Pavla Nikitina (uprostřed ve žlutém svetru) s ukrajinskými dětmi na výtvarné dílně | Autor: archiv VUT
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková