Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Autor: Jan ProkopiusVelkoformátová malba na chodníku „Vidím plno dobrých lidí“ Patrika Antczaka a Jakuba Jahna znázorňuje postavy reprezentující různé skupiny a typy lidí. Vybízí ke hře, použité motivy jsou variabilní, lze je tak rozšiřovat a dotvářet. Dílo vzniklo díky projektu Asphalt Art Initiative, který je součástí aktivit nadace Bloomberg Philanthropies. Zvláštní odměnu odborná porota udělila Michaele Kachtíkové a Radce Částkové z Fakulty výtvarných umění (FaVU) VUT.
Vítězný projekt autorské dvojice Patrik Antczak a Jakub Jahn byl podle poroty nejautentičtějším ze všech předložených návrhů. „Autorům se podařilo docílit rovnováhy mezi jejich vlastní tvorbou a participativní částí projektu, která byla uvěřitelná, nenásilná a měla potenciál být realizována, aniž by do ní byli participující tlačeni,“ vysvětluje rozhodnutí poroty jeden z jejích členů a současně prorektor VUT Milan Houser. „Kromě oživení veřejného prostoru obyvatelům města a přímým uživatelům budovy bylo naším cílem také vzbudit hlubší zájem o tento objekt a zapojit veřejnost do diskuze o jeho budoucnosti,“ dodal.
Autor: Jan Prokopius„Projekt také vede k uvědomění si role veřejného prostoru, prostředí, kde se můžeme volně bez omezení pohybovat. Můžeme ho spontánně využívat,“ upřesnila další členka poroty Yvette Vašourková. Projekt mj. upozornil na rušnost a nepřehlednost v dopravě, zejména s ohledem na děti, které zde chodí do školy. „S radnicí Brno střed jsme proto aktivovali zahradní úpravy kolem Bílého domu, navrhli jsme cestičky inspirované ilustracemi Patrika Antczaka. Na podzim plánujeme pokračovat a rádi bychom ve spolupráci s FAVU pracovali na novém mobiliáři, jako jsou hlavně lavičky, které bychom do prostoru instalovali,“ doplnila Vašourková.
Druhým místem a odměnou porotci ocenili pečlivou přípravu Radky Částkové a Michaely Kachtíkové, které na řešeném území již realizovaly pilotní fázi projektu formou workshopů s dětmi ze základní školy Labyrinth sídlící v Bílém domě. Jako kladnou stránku jejich projektu porota vyhodnotila promyšlenou práci s předpolím budovy, stejně jako možnost dalšího využití dat z workshopů pro dopracování a finalizaci celkové koncepce malby.
„Naším cílem bylo vytvořit místo, které bude nabádat nejen děti k akci a kreativitě, ale aby prostor před Bílým domem ožil a stal se i pro širokou veřejnost místem střetávání generací, která společně bude nasávat atmosféru hravého, ale i poklidného charakteru,“ uvedly autorky Radka Částková a Michaela Kachtíková.
Autor: Jan ProkopiusV průběhu představení malby veřejnosti byla jednou z nejaktivnějších dobrovolnic, které malovaly na chodník, další studentka FaVU Nela Maruškevičová: „Původně jsem chtěla jít pomoct jen na pár hodin, nakonec jsem zde strávila tři velmi příjemné dny. I přes nesnesitelné vedro v době malování jsem si akci užívala díky skvělému kolektivu dalších lidí, co s projektem přišli pomoct. Z takové přátelské atmosféry, kde vás s ostatními navíc spojuje vznikající dílo, se těžko odchází domů.“ Ocenila především to, že základní forma v podobě postav sice zůstává neměnná, ale běžný návštěvník prostoru ji zároveň může takřka každodenně přetvářet pomocí kříd.
Projekt iniciovalo CCEA (Centrum pro středoevropskou architekturu) za finanční podpory Bloombergovy nadace. Za výtvarnou soutěží i realizací vítězné malby stojí CCEA MOBA ve spolupráci s TIC BRNO a VUT Brno.
Bílý dům je významnou stavbou v majetku města Brna, jejíž budoucí proměna by mohla vést ke vzniku kreativního a kulturního centra města. Aktuálně v něm sídlí dětská poliklinika, základní škola, kavárna, nechybí ani sál se třemi stovkami míst. V roce 2027 má město v plánu přesun polikliniky do nové budovy. V jednání je také úprava zeleně a další kroky, které mají vést k celkové kultivaci prostoru na Žerotínově náměstí v centru Brna.Autor: Jan Prokopius
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková