Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Desetiminutové výzvě, jak co nejlépe vysvětlit podstatu a přínos své bakalářské práce, čelili opět po roce studující jednotlivých fakult Vysokého učení technického v Brně. Nejpůsobivější výkon podle poroty podala Sára Jobranová, studentka informatiky, která dokázala srozumitelně představit složité téma ze světa kvantových počítačů. Stupně vítězů doplnili Tomáš Janoušek s tématem robotiky a Andrej Ilič, který představil inovativní design osvětlení. Cenu publika získal student stavařiny Michal Grund.
Účastnící finálového večera 8 z VUT. Zástupkyně FA VUT byla z účasti omluvena. | Autor: Václav Koníček„Nejvíce oceňuji, že celá akce měla přátelskou atmosféru, takže jsem si ji dokázala užít navzdory náročné přípravě. Dobrou zkušeností bylo také to, že jsem se musela na svou práci podívat úplně jinak, aby její představení bylo přínosné a zajímavé i pro posluchače mimo obor. Zároveň bylo fajn poznat studentky a studenty z ostatních fakult,“ přiblížila své dojmy vítězná Sára Jobranová, která je studentkou magisterského programu Informační technologie a umělá inteligence na Fakultě informačních technologií VUT (FIT VUT).
Porota vyzdvihla, že vítězka dokázala srozumitelně a s nadhledem přiblížit obtížné téma. V bakalářské práci se zaměřuje na simulaci kvantových obvodů jako klíčového nástroje pro další pokrok v oblasti kvantových počítačů. Hlavní přínos práce je podle talentované informatičky v novém přístupu k simulaci. Díky tomu vznikl nástroj, který pro některé kvantové obvody překonává v rychlosti konkurenční simulátory. Vysokou laťku bakalářské práce potvrdilo její zařazení do programu elitní informatické konference ICCAD 2024 v USA.
Sára Jobranová z FIT VUT s úspěchem prezentovala obtížné téma simulace kvantových obvodů. | Autor: Václav KoníčekDruhý Tomáš Janoušek, který studuje magisterský program Aplikovaná informatika a řízení na Fakultě strojního inženýrství VUT (FSI VUT), sdílel svou vášeň pro robotiku. Jeho bakalářská práce, která během letošního roku již posbírala nejeden úspěch, řeší návrh a realizaci malého nízkorozpočtového robota založeného na průmyslovém konceptu SCARA. Tento typ robotů nachází využití například v potravinářském nebo farmaceutickém průmyslu. Řešení z FSI využívá open-source systém a ve srovnání s komerčními roboty nabízí vynikající poměr cena/výkon, zejména s ohledem na dosažení potřebné přesnosti při opakovaných pohybech robota.
“Díky soutěži jsem se mohl seznámit s novými lidmi, kteří excelují ve svém oboru. Posunul jsem se také v oblasti prezentačních dovedností, mluveného projevu a z celkového pohledu na mě akce zapůsobila svou velmi přátelskou atmosférou,” popsal svou zkušenost Tomáš Janoušek.
Tomáš Janoušek z FSI VUT sdílel svou vášeň pro robotiku. | Autor: Václav KoníčekTřetí Andrej Ilič, student magisterského programu Design na Fakultě výtvarných umění VUT (FaVU VUT), představil bakalářskou práci z oblasti produktového designu. Jejím výsledkem je prototyp závěsného svítidla připravený k sériové výrobě. Svítidlo zaujme neobvyklým vizuálním efektem. Ten vytváří inovativní světelná diodová bužírka, která je navinuta kolem jedné ze dvou trubic z borosilikátového skla. Design svítidla je koncipován jako modulární systém, který dovoluje pracovat s více kusy svítidla jako se stavebnicí.
„Jsem velmi rád, že jsem mohl reprezentovat FaVU a přiblížit veřejnosti, jakým projektům se u nás na ateliéru produktového designu věnujeme. Na akci 8 z VUT nejvíce oceňuji možnost zlepšit se v prezentačních dovednostech s pomocí profesionála,“ uvedl jako poslední z medailistů Andrej Ilič. Andrej Ilič z FaVU VUT představil bakalářskou práci z oblasti produktového designu. | Autor: Václav KoníčekZleva: Porota 8 z VUT ocenila prezentace druhého Tomáše Janouška z FSI VUT, vítězky Sáry Jobranové z FIT VUT a třetího Andreje Iliče z FaVU VUT. | Autor: Václav Koníček
Cenu publika získal Michal Grund z Fakulty stavební VUT (FAST VUT), který se ve vyhrazených deseti minutách zaměřil na otázku, jak bude vypadat projektování v blízké budoucnosti. Přiblížil návrh novostavby Univerzitního lezeckého centra Pardubice a přípravu prováděcí dokumentace s důrazem na využití moderních nástrojů pro 3D modelování.Cenu publika získal Michal Grund z FAST VUT. | Autor: Václav KoníčekKaždý účastník akce obdrží stipendium ve výši 2000 Kč. Tři vítězní získají navíc kromě diplomu a drobných dárků se značkou VUT také mimořádné stipendium. O oceněních rozhodovala porota, v které se sešli zástupci VUT – kvestorka Daniela Němcová, prorektor Milan Houser, vedoucí Odboru studijních záležitostí Hana Odstrčilová, předseda Studentské komory Akademického senátu Daniel Janík a vedoucí Oddělení marketingu Markéta Soukupová, která také celou akci moderovala.
„Prezentace studentů nejlepších bakalářských prací ukázaly v plné kráse ‚plnokvětost‘ naší univerzity a přenesly nadšení i na přítomné publikum. Porota neměla snadnou práci vybrat a ocenit ze sedmi prezentujících tři nejlepší,” zhodnotila Markéta Soukupová.
Přehled účastníků 8 z VUT na 4.–8. místě:
Zpestřením letošního ročníku 8 z VUT byl online kvíz pro návštěvníky. I vy si ověřte, jak dobře znáte brněnskou techniku.
8 z VUT je soutěžní přehlídka v prezentaci nejlepších bakalářských prací napříč všemi fakultami VUT za předchozí akademický rok. Soutěžící mají deset minut na srozumitelné a poutavé představení tématu porotě a publiku. Před samotným finálovým večerem dostanou také příležitost k účasti na kurzu prezentačních dovedností. Nominace určuje vedení jednotlivých fakult. 8 z VUT se koná každoročně od roku 2014. Akce tak letos slaví 10 let od svého zahájení.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková