Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Rektorát Vysokého učení technického v Brně uspořádal 9. září 2024 Setkání brněnských biolelektroniků. Akce se zaměřila na propojení brněnské komunity odborníků zabývajících se biomedicínským inženýrstvím a bioelektronickými zařízeními a na hledání možností spolupráce. Na organizaci se podíleli Eric Daniel Glowacki, vedoucí výzkumné skupiny na CEITEC VUT, Martin Weiter, prorektor pro výzkum a transfer znalostí na VUT a Odbor výzkumu a vývoje VUT.
Jeden z iniciátorů akce Eric Daniel Glowacki představil výzkumnou skupinu Bioelektronické materiály a systémy z CEITEC VUT. | Autor: Václav KoníčekV Brně působí mnoho vědeckých pracovišť a skupin zaměřených na oblasti jako bioelektronika, biomedicínské inženýrství, elektrofyziologie, bioelektronická medicína a aplikovaná neurověda. Přestože existuje velký potenciál pro spolupráci, řada těchto skupin se navzájem nezná. Cílem akce tak bylo nabídnout platformu pro představení expertíz a technických možností, jimiž jednotlivá pracoviště disponují, umožnit vzájemné poznání a poskytnout prostor pro diskusi o možnostech spolupráce.
„Akce je koncipována, jako přátelské diskuzní setkání s cílem upozornit, že v Brně jsou biomedicínské obory, které mají velice silnou pozici, silné zástupce a velký potenciál pro rozvoj. Věřím, že z dnešní diskuze vyplynou inspirativní poznatky,“ přivítal hosty Martin Weiter.
Setkání brněnských bioelektroniků na VUT. | Autor: Václav KoníčekV podobném duchu promluvil i rektor VUT Ladislav Janíček. „Velice si vážím toho, že jste přijali naše pozvání na jeden z možné řady seminářů, které by se v budoucnosti mohly týkat i dalších oblastí, na něž se v Brně zaměřujeme. Brno má velkou konkurenční výhodu. Disponuje nejen velkou koncentraci technologií a odborníků, ale také schopností se domluvit. Vaše účast je potvrzením toho, že to vnímáte podobně a že je pro vás vzájemná informovanost důležitá.“
Na programu setkání byly krátké přednášky představující činnost výzkumných skupin z několika brněnských vysokých škol a dalších institucí.
Lucy Vojtová ze skupiny Pokročilé biomateriály z CEITEC VUT. | Autor: Václav KoníčekPrezentaci výzkumných skupin zahájil jeden z duchovních otců akce Eric Daniel Glowacki, který představil výzkumnou skupinu Bioelektronické materiály a systémy z CEITEC VUT. Ta se zaměřuje na využití elektrického proudu pro docílení terapeutických nebo diagnostických výsledků, konkrétně na přístrojové aplikace pro stimulaci periferních nervů. Další výzkumnou skupinu Experimentální biofotonika z CEITEC VUT, která působí ve výzkumu mikroskopových zobrazovacích technik, prezentoval její vedoucí Radim Chmelík. Lucy Vojtová ze skupiny Pokročilé biomateriály, také z CEITEC VUT, přiblížila výzkumnou činnost zaměřenou na vývoj funkčních biomateriálů například pro nosiče léčiv nebo pro tkáňové inženýrství.
Fakultu chemickou VUT zastupoval Martin Vala, vedoucí Laboratoře organické elektroniky a fotoniky a Fakultu strojního inženýrství VUT Martin Vrbka, který vede Výzkumnou skupinu biotribologie.
Martin Vrbka vede Výzkumnou skupinu biotribologie na Fakultě strojního inženýrství VUT. | Autor: Václav KoníčekDvě prezentace zazněly od zástupců Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT – Radima Koláře, vedoucího Ústavu biomedicínského inženýrství a Dalibora Červinky z Ústavu výkonové elektrotechniky a elektroniky.Další pracoviště zaměřená na biomedicínský a bioelektronický výzkum představili vědci a vědkyně z ústavů Akademie věd ČR a z Masarykovy univerzity:
Poster Session. | Autor: Václav KoníčekNa závěr proběhla posterové prezentace (Poster Session) a networking ve dvoraně rektorátu VUT.Akce byla součástí programu oslav 125. výročí VUT.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková