Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Centrum elektronové a fotonové optiky spojuje v ČR všechny klíčové akademické a průmyslové hráče, kteří se zabývají výzkumem a vývojem v oblasti elektronové a fotonové optiky. Mezi řešitele projektu patří také tým vědců z CEITEC VUT, CEITEC MUNI a Centra senzorických, informačních a komunikačních systémů (SIX) z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) VUT. Centrum bylo založeno na hlubokém propojení spolupráce mezi akademickými a průmyslovými partnery, která je často prezentována jako obtížně realizovatelná. Právě úspěšné propojení a velmi úzká spolupráce jednotlivých členů konsorcia vedly k tomu, že se Centrum stalo vítězným projektem oceněným Cenou TA ČR v kategorii Partnerství.
Cenu za Centrum převzala hlavní řešitelka projektu, paní místopředsedkyně Akademie věd, Ilona Müllerová. | Autor: Lukáš Višňák, TA ČRTechnologická agentura ČR již po dvanácté ocenila nejlepší projekty aplikovaného výzkumu za uplynulý rok. Celý Den TA ČR 2024 zastřešilo téma 15 let TA ČR, a tak se k oslavám českého aplikovaného výzkumu přidala ještě oslava tohoto významného jubilea Agentury.
Slavnostní galavečer s předáváním Cen TA ČR těm nejlepším projektům aplikovaného výzkumu za uplynulý rok proběhl již tradičně v prostorách historické budovy Národního muzea. Ocenění řešitelé vítězných projektů si domů odnesli originální skleněnou sošku od českého designéra Lukáše Jabůrka. „Ceny TA ČR získávají ty nejkvalitnější projekty aplikovaného výzkumu uplynulého roku. Ocenění má být určitou formou motivace pro udržení a povzbuzení další spolupráce v oblasti aplikovaného výzkumu. Udělujeme je ve čtyřech kategoriích – BUSINESS, PARTNERSTVÍ, SPOLEČNOST a GOVERNANCE. O tom, komu poputuje pátá cena Český nápad rozhoduje veřejnost,“ uvedl předseda TA ČR Petr Konvalinka.
Vědci z CEITEC VUT spolu s kolegy z CEITEC MUNI a SIX FEKT oslavili úspěch v kategorii Partnerství. Jsou mezi řešiteli projektu Centra elektronové a fotonové optiky, díky kterému dokážeme stále ve větším detailu pozorovat či poznávat atomy, molekuly nebo jednotlivé buňky a to, co se v nich odehrává, ale umožňuje nám v tomto světě také pracovat. Díky nástrojům jako laser nebo proud elektronů můžeme manipulovat s atomy či molekulami a měnit tak například vlastnosti povrchů i struktur jednotlivých materiálů podle potřeby. Široké rozkročení projektu nabídlo prostor pro zapojení celé řady týmů z akademické a průmyslové sféry, mezi kterými bychom měli jmenovat zejména hlavního řešitele, Ústav přístrojové techniky AV ČR, v. v. i., a průmyslové partnery firmy Meopta, Thermo Fisher Scientific, Crytur, a další.
Část týmu CEITEC VUT pracující na dílčích projektech týkajících se elektronové mikroskopie. | Autor: Archiv CEITEC VUTV průběhu řešení projektu vznikla mezi partnery komplementární synergie, která posouvá mnohaleté bilaterální spolupráce a nabyté zkušenosti účastníků na úroveň posouvající hranice jednotlivých oborů, vytvářející nové pracovní pozice a výrazně zvyšující přidanou hodnotu související průmyslové výroby. Práce expertů v tomto projektu přinesla celkem 220 výsledků, z toho například 107 funkčních vzorků, 20 ověřených technologií a 3 softwary.
„Výzkumné úkoly v projektu se zaměřovaly například na standardizaci nových postupů a metodik, případně na vývoj metodologie měření různých fyzikálních veličin novými a inovativními postupy. Jednotlivé týmy mnohdy řešily realizaci nápadů vzešlých z poznatků základního výzkumu (např. pozorování magnetického kontrastu v rastrovacím elektronovém mikroskopu či tvorbu optických prvků pomocí metapovrchů)“, uvádí Miroslav Kolíbal, hlavní koordinátor projektu za VUT.
Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.Členové konsorcia projektu se poměrně často potkávali. Zásadním kritériem pro výběr jednotlivých výzkumných úkolů byla zdůvodněná a široká spolupráce mezi více výzkumnými týmy v rámci centra. Vyvinula se tak zpočátku nuceně, následně však živelně, velmi úzká spolupráce napříč konsorciem. Proto byl také zřejmě projekt oceněn právě v kategorii „Partnerství“. Cenu za Centrum převzala hlavní řešitelka projektu, paní místopředsedkyně Akademie věd, Ilona Müllerová.
Kvalitu výsledků projektu dokládá i úspěšná žádost o navazující podporu TA ČR, v současnosti tak běží projekt NCK CAEPO, do kterého jsou zapojení i noví účastníci v konsorciu.
V souvislosti s elektronovou mikroskopií byla na CEITEC VUT udělena hlavní cena TA ČR již v minulosti. Stejný tým se účastnil i nově oceněného centra.Zdroj: CEITEC VUTSouvisející:Hlavní Cenu TA ČR „Český nápad“ získala technologie CaviPlasma
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková