Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
V pátek 15. června 2012 proběhlo v Masarykově koleji ČVUT v Praze finálové kolo studentské soutěže Měření pro digitální budoucnost, jejímiž pořadateli byli společnost H TEST a.s. a časopis Sdělovací technika. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – v kategorii středních škol a v kategorii vysokých škol (bakalářský stupeň). Finálovému kolu předcházel výběr z téměř 40 přihlášených projektů, resp. jejich 15stránkových technických zpráv. Za FEKT VUT postoupily do finálové šestice celkem tři projekty. Po zhlédnutí všech prezentací porota vyhlásila vítěze, kteří získali hodnotné věcné ceny jak pro sebe, tak pro ústav, na kterém byla práce realizována.
V kategorii vysokých škol obsadili studenti FEKT přední příčky:1. místo Bc. Stanislav Kučera s projektem"Interface pro laserový interferometr s korekcí fluktuací atmosféry"2. místo Stanislav Grohoľ, Peter Budáč a Jan Dušek s projektem"Měření optického vyzařování z defektních oblastí solárních článků"
Tyto tři studenty prvního ročníku porota navíc ocenila za poměrně ojedinělé zapojení do vývoje a výzkumu již na počátku studia.
Soutěžící získali věcné ceny v podobě spotřební elektroniky, pro své vedoucí ústavy navíc ještě dodávku měřicích přístrojů zn. Agilent. Konkrétně digitální osciloskop a dva kusy laboratorních multimetrů.
Mezi šesti finálovými pracemi byly celkem tři soutěžní projekty z FEKT VUT:
Bc. Vladimír Hamada s projektem "Vzdálená laboratoř pro dozimetrická měření"
Realizace ekonomické vzdálené laboratoře pro dozimetrické experimenty s přístupem přes Internet. Průběh experimentu (měření) je monitorován jak soustavou senzorů, tak pro větší názornost i pomocí webové kamery.
Stanislav Grohoľ, Peter Budáč a Jan Dušek s projektem "Měření optického vyzařování z defektních oblastí solárních článků"
Při závěrném elektrickém namáhání solárních článků lze pozorovat velmi slabé optické záření z určitých, defektních oblastí. Projekt se zabývá jejich diagnostikou a lokalizací. Byla realizována unikátní, vysoce přesná a citlivá aparatura pro určení polohy těchto oblastí s přesností na desítky mikrometrů.
Bc. Stanislav Kučera s projektem "Interface pro laserový interferometr s korekcí fluktuací atmosféry"
Projekt se zabývá realizací elektronické části systému homodynního laserového interferometru. Vysoce výkonný řetězec dekódování elektrických signálů je doplněn tzv. atmosférickou korekcí, jež potlačuje současný největší problém interferometrie – fluktuace indexu lomu vzduchu
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková