Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Slavnostní zahájení výuky nového studijního programu Jaderná energetika proběhne na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně (FEKT VUT) 17. září ve 14:00. Součástí akce bude otevření nově vybudované Laboratoře jaderné energetiky a ionizujícího záření. Události se zúčastní Tomáš Ehler, vrchní ředitel Sekce jaderné energetiky a nových technologií Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Petr Závodský, generální ředitel Elektrárna Dukovany II, a. s.
Nový studijní program nabídne studujícím dostatek času na stáže u spolupracujících firem z jaderného odvětví. Na snímku studenti FEKT VUT na Letní univerzitě Jaderné elektrárny Dukovany. | Autor: Archiv ČEZJaderná energetika v ČR dostala nový impuls v podobě plánované dostavby nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Největší investiční akce v dějinách ČR bude vyžadovat velké množství vysoce kvalifikovaných odborníků. S tím pomůže VUT. „Jaderná energetika má na brněnské technice dlouhou tradici. Vyučovala se od 50. let minulého století a vrchol zažila při stavbě českých a slovenských jaderných elektráren. Původní program ale skončil a jaderná energetika se postupně z VUT vytratila,“ vysvětlil Karel Katovský z Ústavu elektroenergetiky FEKT VUT, garant nového studijního programu.
Zvýšený zájem začali energetici z VUT pociťovat zhruba před 5 lety, kdy se začalo mluvit o dostavbě elektrárny. „Firmy zjistily, že inženýři s větší znalostí jaderné energetiky v regionu chybí. Současně se začal zvyšovat zájem ze strany studentů. Vše do sebe zapadlo s rozhodnutím o dostavbě. K jejímu úspěchu můžeme na VUT přispět tím nejcennějším – přípravou nových jaderných expertů,“ dodal Karel Katovský.
Krok VUT vítají zástupci státních institucí a podniků
„Z analýz vyplývá potřeba stovek inženýrů různých kvalifikací pro projekt výstavby nových jaderných zdrojů v Dukovanech. Proto nás těší snaha VUT o rozvoj výuky, která podpoří přípravu jaderných odborníků pro průmysl, ale i státní úřady v ČR,“ uvedl Tomáš Ehler z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
Strojovna Jaderné elektrárny Dukovany. | Autor: Archiv ČEZ„Jaderné elektrárny už nyní představují klíčové české bezemisní zdroje a jejich význam ještě dál poroste. Pro svůj provoz i novou výstavbu budou samozřejmě potřebovat vysoce kvalifikovaný personál. Nový studijní obor VUT tak vítáme a těšíme se na budoucí absolventy, kteří u nás najdou výborné uplatnění,“ doplnil Petr Závodský, generální ředitel Elektrárna Dukovany II, a. s.
„Jaderná energetika je jednou ze strategických oblastí profilujících VUT. Tato oblast studia i výzkumu je úzce navázána na dlouholetou spolupráci s Jadernou elektrárnou Dukovany, kde nacházejí uplatnění již generace absolventů VUT. Jaderná energie patří nesporně k environmentálně čistým zdrojům energie a je pro ČR zásadní součástí energetického mixu. Dostatek energie a její cena se promítá do konkurenceschopnosti národního hospodářství a průmyslu,“ připomněl Ladislav Janíček, rektor VUT a pokračoval: „Jsem velmi rád, že naše univerzita mohla novým studijním programem, který vznikl v reflexi společenské poptávky, přispět k řešení rostoucí potřeby vysokoškolských absolventů v této oblasti energetiky.“
Mezifakultní a mezioborový studijní program s důrazem na praxi
Akreditovaný navazující magisterský studijní program Jaderná energetika s kapacitou 24 studujících je koncipovaný tak, aby umožnil získat komplexní poznatky o technologiích, které jsou spojeny s chodem jaderných elektráren. Kromě předmětů z FEKT VUT nabídne další výuku na Fakultě strojního inženýrství, Fakultě chemické a Fakultě stavební VUT. Vedle samotného tématu jaderné energetiky studenti získají přehled a znalosti v oblasti řešení a navrhování energetických zařízení a strojů, včetně parních turbín, technologií vody a jejího oběhu v jaderné elektrárně, materiálů, stavebních konstrukcí a obecně systémového přístupu k navrhování a řízení procesů v jaderné elektrárně.
Studenti FEKT během exkurze u chladicí věže jaderné elektrárny Dukovany. | Autor: Archiv FEKT VUTSemestry budou netradičně složeny ze tří měsíčních bloků, každý blok bude zakončen týdenním zkouškovým obdobím. „Chceme studujícím ponechat dostatek času na stáže u spolupracujících firem z jaderného odvětví, u kterých by také měli psát diplomovou práci. Stáže bude možné absolvovat například i v Koreji, Spojených státech, Belgii či na Slovensku,“ objasnil Lukáš Nesvadba z Ústavu elektroenergetiky FEKT VUT, který má na starosti organizaci studijního programu.
Nová laboratoř pro výzkum i výuku
Před zahájením výuky programu se díky podpoře z projektu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR podařilo vybudovat novou Laboratoř jaderné energetiky a ionizujícího záření. Ta studujícím nabídne bezpečné prostředí pro získání zkušenosti s měřícími přístroji, s testováním radiační zátěže materiálů nebo s manipulací s radionuklidy v kontrolovaném pásmu. Laboratoř je také připravena na budoucí instalaci urychlovače částic. „Nová laboratoř, kromě jejího významu pro výzkum a vývoj, jistě pomůže zkvalitnit a zatraktivnit výuku. I díky tomu bude hrát VUT významnou roli pro úspěch dukovanského projektu i pro připravované projekty dalších jaderných zařízení v ČR," řekl na závěr Tomáš Ehler.Součástí nové Laboratoře jaderné energetiky a ionizujícího záření je také experimentální smyčka umožňující studium kritických tepelných toků na povrchu jaderného paliva ( M. R. C. H. A. – Mobile Research Critical Heat-Flux Apparatus). | Autor: Archiv FEKT VUTStudijní program Jaderná energetika vznikl díky programu Národní plán obnovy v rámci projektu č. NPO_VUT_MSMT-16609_2022Text vyšel jako tisková zpráva
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková