Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Technologická agentura ČR si dala za cíl podpořit projekty, které naučí firmy využívat služeb vysokých škol a současně posunout výzkumná pracoviště ke komerčním aplikacím jejich výzkumu. Na společný vývoj a výrobu nových zařízení využívajících elektronových a iontových svazků získali akademici z VUT v Brně a AV ČR spolu se špičkovými firmami z oboru (TESCAN Brno, ON SEMI a Optaglio) 277 milionů korun. Tento projekt byl navíc hodnocen jako nejlepší mezi 128 předloženými projekty. Právě skupina prof. Šikoly, která projekt koordinuje a současně působí také v CEITECu, prokazuje dlouhodobě schopnost zapojit jak studenty, tak vědecké pracovníky do výzkumných projektů základního i aplikačního charakteru.
Vědecko-technického projektu „Platforma pokročilých mikroskopických a spektroskopických technik pro nano a mikrotechnologie (AMISPEC)“ se účastní celkem pět partnerů. Kromě pracovníků z VUT, a to Fakulty strojního inženýrství a CEITECu, tak i Ústavu přístrojové techniky AV čeká náročný úkol na firmy TESCAN, ON SEMI a Optaglio, které se zavázaly k financování 30% celkových nákladů projektu. Prvotnímu úspěchu projektu, tedy jeho podpoření, pomohla mimo jiné i dlouhodobá spolupráce výzkumných pracovníků z Ústavu fyzikálního inženýrství se zmíněnými firmami. Výzkumní pracovníci nebudou stavět na „zelené louce“, ale na zkušenostech, které za roky fungování získali spoluprací nejen s celosvětově úspěšnou brněnskou společností TESCAN, ale i s dalšími firmami.
Hlavní myšlenkou AMISPECu je rozšířit již existující a na trhu nabízené elektronové mikroskopy o další technologická a diagnostická zařízení a metody (např. elektronová litografie, ultravakuová mikroskopie atomárních sil aj.), které podstatně zvýší jejich využití v oblasti nanotechnologií. Právě zde je prostor pro akademické pracovníky, kteří díky svým zkušenostem, odborným znalostem a přístupu k nejnovějším trendům a technikám mohou nabídnout firmám výrazné navýšení přidané hodnoty jejich výrobku.
Konsorcium se v rámci projektu, kromě již uvedeného vývoje zařízení, bude zaměřovat na hledání metod a postupů pro jejich aplikaci při tvorbě a charakterizaci funkčních nanostruktur, polovodičových materiálů a součástek. Skupina profesora Tomáše Šikoly působící na Ústavu fyzikálního inženýrství Fakulty strojního inženýrství kladla od samého počátku důraz na přípravu špičkových fyzikálních inženýrů a rozvoj vědeckého zázemí a nyní se může pochlubit více než padesátkou mladých vědeckých pracovníků a studentů schopných pomoci při vývoji další generace vědeckých přístrojů a metod. O jejich kvalitě hovoří i nedávno proběhlé hodnocení vědy v CEITECu, protože významná část této skupiny je také součástí výzkumného programu Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie, který byl dvacítkou uznávaných zahraničních expertů hodnocen jako konkurenceschopný na mezinárodním vědeckém poli.
„Naši studenti mají již v průběhu studia možnost, někdy i povinnost, účastnit se projektů ve spolupráci s průmyslem, kde se naučí pracovat s nejnovějšími elektronovými a iontovými mikroskopy, jakož i další technikou,“ vysvětluje profesor Šikola. „Tito studenti pak dosahují kvalitnějších výsledků v oblasti studia i výzkumu, a jsou tedy mnohem lépe uplatnitelní na trhu práce v tzv. „high-tech“ oborech a odvětvích,“ dodává Šikola.
Současným problémem vysokého školství je jeho přílišná akademičnost a odtažitost od průmyslových trendů a potřeb praxe. Právě projekty obdobného zaměření by měly napomoci propojit tyto dva světy. K takovým projektům patří i projekt CEITEC.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková